Sisaruus sijaishuollossa?

Sijoitettu sisaruus

Kirjoituspyyntö

SISARUKSEN MERKITYS SIJAISHUOLLOSSA ELÄNEEN ELÄMÄSSÄ
Oletko kasvanut sijaishuollossa sisaruksesi kanssa tai häntä kaivaten? Kerro sisarussuhteestasi!

Vaikka sijaishuollossa pyritään säilyttämään lapsen tärkeät ihmissuhteet, sisarussuhteiden osalta tutkimustietoa ei juurikaan ole ja sen kerääminen on ensiarvoisen tärkeää onnistuneiden sijoitusten kannalta. Teen sosiaalityön pro gradu – tutkielmaa Turun yliopistossa aiheesta Sijoitettu sisaruus - sisaruuden merkitys sijaishuollossa eläneiden lasten elämässä. Tutkimukseni tavoitteena on tarinoiden avulla selvittää, onko sijaishuollossa onnistuttu sisaruuden osalta? Onko sisaruus (sekä biologiset, puolisisarukset että sijaissisarukset) ollut positiivinen voimavara lapselle, miten sijaishuollossa eläneiden sisarusten elävä sisaruus on toteutunut? Minkälaista tukea he kokevat saaneensa ja antaneensa sisaruksilleen ja ovatko he tulleet kuulluiksi sisaruutta koskevien toiveidensa osalta?

Kerrothan oman tarinasi minulle, kokemuksesi, muistosi ja mielipiteesi sijaishuollon onnistumisesta sisaruutesi osalta. Voit kirjoituksessasi pohtia esimerkiksi seuraavia kysymyksiä:

Oletteko biologisia vai sijaissisaruksia ja onko sillä ollut merkitystä suhteellenne?
Sijoitettiinko teidät samaan vai eri paikkaan ja miten koit sen?
Minkälaista yhteinen arkenne oli?
Jos sinut sijoitettiin eri paikkaan kuin sisaruksesi, miten yhteydenpitonne onnistui?
Miten mielestäsi sijoituksesi onnistui kokonaisuudessaan sisaruutesi tukemisen osalta?
Minkälainen suhteenne oli silloin? Entä nyt? Minkälaista tukea annoitte toisillenne?
Minkälaisia muistoja sisaresi tai veljesi ajatteleminen sinussa herättää?

Tarinasi voi olla lyhyt tai pitkä, ja voit itse valita, mistä kirjoitat - kaikki tieto on minulle erittäin tärkeää! Voit kirjoittaa sinulle sopivalla tavalla ja lähettää kirjoituksesi minulle joko sähköpostitse tai kirjeitse. Kirjoituksesta ei makseta palkkiota, mutta itse kirjoitusprosessi voi olla sinulle antoisaa ja tuet samalla tärkeää asiaa. Alkuperäiset tarinat tulevat vain minun käyttööni ja tutkimusraportista henkilönimet ja muut tunnistetiedot muutetaan yksityisyytesi turvaamiseksi. Voit myös kirjoittaa nimettömänä, mutta ilmoitathan kuitenkin ikäsi (yli 18 vuotta!), sukupuolesi, sisarussuhteesi laadun (biologinen, sijais-, puolisisarus) ja sen, oletko iso- vai pikkusisarus.

Toivon, että lähetät kirjoituksesi 31.12.2012 mennessä osoitteeseen [email protected] tai Pia Hautala, Vadelmatie 5, 21110 NAANTALI.
Jos haluat tietoa valmistuneesta tutkimuksesta, liitä yhteystietosi mukaan. Jos sinulla on tutkimukseeni liittyvää kysyttävää, vastaan mielelläni sähköpostitse yllä olevan sähköpostin kautta.

Lämmin kiitos osallistumisesta tutkimukseeni!

Pia Hautala
Sosiaalitieteiden laitos/ Turun yliopisto, Turku

0

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

        sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
        Maailman menoa
        357
        4176
      2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
        Maailman menoa
        130
        3672
      3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

        Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
        Maailman menoa
        9
        2391
      4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        10
        2222
      5. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

        Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
        Maailman menoa
        149
        1872
      6. Onko kaivattusi spesiaali?

        Millä tavalla ja miten?
        Ikävä
        118
        1779
      7. Huono päivä

        Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
        Ikävä
        18
        1758
      8. Typeryyttä

        Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
        Ikävä
        124
        1389
      9. Martina mukana erikoisjoukossa

        Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        1048
      10. Häneen rakastuminen oli sellaista

        että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
        Ikävä
        79
        925
      Aihe