Jos sähkökitaran virittää (E)(tehdas asetukset) D:hen tai C#:n, vaikuttaako se intonaatioon? Ja jos intonaatio pitää tarkistaa niin miten sen tekee kun kitara on alavireinen? Pitääkö kaularautaa säätää kun kielet löystyy?
vireen laskeminen
mettal
8417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Intonaatio ja säädöt muutenkin on syytä takistaa aina kun kielten paksuutta vaihdetaan. Tässä on kirjoittamani artikkeli sähkökitaran säädöstä, se on saanut todella hyvää palautetta ihan alan ammattilaisiltakin: www.kitaramaailma.com/Kitaran-säätö.php
Toivottavasti tästä on apua!
Laittelin plussaa asiallisista jutuista ja olen kävässyt sivuillasi, jotka on ihan jees.
Juurikin kun ja jos vaihtaa kielien paksuutta niin intonaation joutuu tarkistamaan, samallahan se menee kun kaularaudankin säätää.
Jos kieliä ei vaihda vaan tiputtaa vireen vaikkapa E:stä D:n niin käytännössä itse en intonaatiota tarkista ellen sitten viilaa pilkkuja, intonaatiossa kun puhutaan sen kielen paksuudesta sekä soivasta pituudesta ja riippuen kitaran kaulan jäykkyydestä niin se ei välttämättä muutu niin paljoa että kaarevuus/soiva pituus muuttuis oleellisesti jolloinka pitäisi intonaatiota säädellä sen kummemmin.
Ja onhan esim. soittajia, jotka muuttaa sen vireen konsertissa toiseksi ja eikä ne siinä intonaatiota tarkistele ja hyvin toimii ja kun miettii akustista niin eipä siinä edes säädellä intonaatiota muuten kuin rakenteisiin kajoamalla tallassa, siinä kun ei ole säädettävää kuin kaularauta, olen monesti juurikin akustisen vaihtanut eri vireiden välillä E:sta D:n ja Eb:n eikä ole homma haitannut.
Kivaa todeta hyvää juttua täällä, tälläistä kaipais useamminkin ;-)
Kiitos viesteistä, taidan jättää intonaation säädöt pois. Mutta kielet jos vaihtaa paksumpiin niin tottakai olisi hyvä tarkistaa.
Kiitos 75wrhwrhwr9 :)
Ja mettal:ille suosittelisin säätöä, jossain vaiheessa sen opettelu tulee kuitenkin eteen ja hyvissä säädöissä olevalla kitaralla on huomattavasti miellyttävämpi soittaa.
SE jäi nyt ratkaisematta että miten se intonaatio tarkistetaan kun kitara on alavireessä? E tai Eb vireessä pystyy intonaation tarkistamaan mittarin avulla.
Ihan samaan tyyliin kuin sen viritätkin, eli mittarilla.
Viritysmittarillani saa vain kaksi eri virettä, E:n ja Eb:n.
Viritän kitarani D:hen laittamalla mittarista Eb:n ja painelen 1.nauhalta. Capollahan sen sais sitten tarkistettua sen intonaation..mutta kun en omista sellasta
Hei
Vaikka mulla on viritysmittari tuossa Eleven Rack kitarasysteemissä niin silti kävin ostamassa juuri viritysmittarin.
Kun käväset musakaupassa tai nyt kun joulu on tulossa niin lahjaksikin esim. Seiko SAT501 Chromatic Tuner, on juuri sopivan herkkä ja sopivan tarkka.
Mä säädin juuri sen intonaation kohdilleen itse parissa kitarassa, toinen Eb ja toinen E mutta tuolla mitarilla voi säätää muihinkin vireisiin kun se näyttää sen korkeuden viisarilla ja sen kirjaimen.
Mutta jos olet jo intonaation säätänyt esim. Eb hyvin kohdilleen niin sanoisin, ettei sun tarvi säätää enää intonaatiota kun säädät kitaran D vireeseen, jos et niitä kieliä vaihda ja kaula pysyy samana. Ja ainahan sä voit sen tarkistaa kun käyt kieli kerralla läpi painamalla 12 nauhvalista ja sitten vertaat sitä 12 nauhan huiluääneen ja jos ne on korvin kuultavissa yhtä korkeat niin ei kun vaan soitat, tämän kuulee suht hyvin korvalla mutta toki voi tarkistaa mittarilla.