Mistä teoksista kannattaisi aloittaa Shostakovitshin musiikkiin tutustuminen ?
Shostakovitsh ?
Noviisi
91139
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olipa haastava kysymys. Ainahan voi vastata, kun
voi esittää omia mielipiteitään. Shostakovich(englantilaisittain) sävelsi hyvin monipuolisen
ja laajan tuotannon.
Esitänpä muutaman kuulemani teoksen:
Juhla-alkusoitto A-duuri op.96 (1954)
Kaksikymmentäneljä preludia ja fuugaa pianolle
op.87 (1950-51)
Pianokonsertto nro 2 F-duuri op.102 (1957)
Sinfonia nro 12 d-molli op.112 "Vuosi 1917" (1961)
Valsseja (4) huilulle, klarinetille ja pianolle.
Siinä muutamia sen enempää niitä kommentoimatta.
Onnea kiinnostuksellesi ja kerrohan kokemuksistasi.
Nuo edellisen suositukset voi heittää roskakoriin. Itse asiassa kaikki muut Shostakovitshin teokset ovat upeita paitsi nuo. Varsinkin toinen pianokonsertto on ihan roskaa.
Mielenkiintoinen ja samalla outo näkökulma. Shostakovitshin musiikissa ei mikään ole roskaa ja erityisesti toinen pianokonsertto on upea teos, jonka hidas osa kuuluu maailmahistorian kauneimpiin teoksiin. Toki se poikkeaa monista muista teoksista, joissa on paljon vimmaa ja ahdistusta. Shostakovitsh sopii hyvin ahdistuksen purkamiseen, vaikka joillekin se nimenomaan tuottaa ahdistusta.
upeimpiin teoksiin. Toinen pianokonsertto on musiikillisesti kovin simppeli teos ja sitä esittävätkin lähinnä nuoret pianistit. Hitaassa osassa on nätti melodia, mutta millään tavoin huikea se tuskin on. Kannattaa kuunnella vaikkapa Prokofjevin pianokonsertot 1, 2 ja 3 niin löytää täysipainoisempaa ja omaperäisempää musiikkia.
Itselläni oli ensikokemus 5. sinfonia. Vaikka en silloin vielä kuunnellut paljon klassista niin se upposi kaaliin ja on pysynyt.
Shostaa,
- Tyylipuhtaimmillaan: Sellokonsertto nro 1 Es.
- Kauneimmillaan: Pianokonsertto nro 2 F, II osa, Viulukonsertto nro 1, I ja III osa.
- Ruoskivimmillaan: Sinfonia nro 10, II osa.
- Ilkikurisimmillaan: Sinfonia nro 9.
- Tyylikkäimmillään: Sinfonia nro 6.
- Karuimmillaan: Sinfonia nro 8, II osa.
Ja lista jatkuu loputtomiin...
Kuten Dr. Böö oikein totesi: "lista jatkuu loputtomiin". Älkäämme myöskään unohtako jousikvartettoja mikäli kysyjää miellyttää ao. kamarikokoonpano, minun mielestäni sieltä lopummasta päästä S:n tuotantoa. Niitä on kaikkiaan 15, ja jos uskaltautuu ostamaan koko paketin, on rohkea muttei tule katumaan! Rautaa!
Kuuntele:
Sinfonia nro 5
ja
Pianokonsertto Nro I
ja 1. pianokonsertto sekä ooppera Mtsenskin kihlakunnan Lady Macbeth.