Onko uskollisia.. ?

40-v

.. miehiä ja naisia vielä olemassa ? Haluaisin ajatella näin, onko teitä ? Itse olen uskollinen nainen aina ollut ja aina tulen olemaan. Olen seikkaillut tarpeeksi nuorena sinkkuna eikä enää tarvi.

13

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • poks

      meitä vaan on. Olen ollu pitkässä avioliitossa ja muutamassa muussa jutussa eikä koskaan ole toista osapuolta tarvinu pettää. Valitettavasti vastapuolilta se on onnistunut. Uskon myös että vastaavanlaisia miehiäkin löytyy.

    • mies11

      justiin ero tulossa. 15v vihillä enkä ikinä ole pettänyt rouva vain lähti nuoruuden rakkauden kanssa. vajaan kuukauden juttu ja sinne meni ja siellä myös saa olla

    • M35

      Tähän asti kyllä. Vaimon jäätyä kiinni pari vuotta sitten on ajatus kostosta tullut aina vain mielekkäämmäksi ja voi olla ettei tätä lajia kovin kauaa kestä.

    • Minni75

      vaikkei kumppani olekaan sitä koko ajan ollut. Kosto on käynyt mielessä mutta vielä toistaiseksi olen pysynyt kaidalla polulla, eikä kyllä kauheasti kiinnosta edes lähteä häröilemään!!!

    • 42-v.

      Olen uskollinen, pettäminen ei kuulu tyyliini, ei edes silloinkun toinen osapuoli sitä harrastaa. Pitkä avioliitto päättyi muutama vuosi sitten puolison pettämiseen (ei mikään yksi eikä eka kerta).

      Nyt uusi suhde, toivottavasti toinen osapuoli nyt ei sortuisi samaan kuin entinen.

      Saahan ja voihan sitä rakastua toiseen ihmiseen suhteen aikanakin mutta sen verran pitää olla selkärankaa, että voi asian kertoa.

    • Mari 38

      Mulla ja mun aviomiehelläni ei ole ollut 16v kestäneen suhteemme aikana mitään tarvetta käydä vieraissa. Ympärillä kyllä houkutuksia riittää, mutta me ei niillä ruveta leikkimään.
      Me on tuumattu, että me tykätään yksinkertaisesta ja selkeästä elämästä, ja sitä se ei ole jos rupee haahuileen tunteittensa vietävänä sinne tänne.
      Sen verran selkärankaa tulee olla, että osaa myös kieltää itseltään jotakin, kokematta sitä silti vapautensa riistoksi tai muuksi negatiiviseksi jutuksi, jossa sitten muhiikin jo se ongelman siemen.

    • neiti

      Olen elänyt parisuhteessa 8 vuotta. Pidin itseäni ehdottoman uskollisena ja ajattelin etten koskaan voisi pettää puolisoani. Samaa ehdottomuutta uskollisuudesta olen odottanut myös puolisoltani. Noh toisin on kuitenkin käynyt oman uskollisuuden kanssa, ihastuin toiseen, suudelmiin ja fyysiseen läheisyyteen ilman seksiä olemme menneet, ja henkisesti olemme jakaneet paljonkin. Katson itseäni peilistä ja olen ihmeissäni, että minäkö se olen, joka elän parisuhteessa ja saman aikaan virittelen jotain muuta toisen kanssa.
      Tavallaan olen yllättänyt että näin kävi, tavallaan en, parisuhde ja oma elämä jotenkin alkoi muutenkin näyttää vieraalta ja kummalliselta. SIihen saumaan se ihastus sitten sattui.
      Luulen, että kun sen "oikean" löytää ja rakkautta saa ja voi antaa juuri hänelle, ei edes uskottomuus käy mielessä. Oma parisuhteeni on nämä kaikki vuodet ollut "ihan kiva." Ilmeisesti haen sille vastapainoa, enkä todellakaan ole ylpeä siitä mitä teen. Onneksi kuvioon ei sisälly lapsia, luultavasti olisi tämäkin sotku jäänyt leikkimättä, jos lapsia olisi kuviossa mukana.

    • hhhhhh

      Uskollinen nainen löytyy täältäkin. Kaikki pettämis-porno-moniavioisuusmeno oksettaa. Puistattaa ajatuskin, että olisi taas sinkku, ja pitäisi lähteä etsimään kunnollista ja muutenkin sopivaa miestä. Kyllä vaikea oli tämä maailman paras löytää, ikinä en vaihtais enkä millään lailla suhdetta vaarantaisi. Eikä kyllä tee mielikään, eikä minkäänlaista kiusausta ole moiseen. Ja, tottakai yhtä lailla uskollisia on miehissäkin. Kuin myös naisissa uskottomia, miten päin vaan. Kukin tyylillään, meillä parisuhteeseen kuuluu vain kaksi ihmistä.

    • n70

      Parisuhteeseen ei kuulu uskottomuus.

    • valitettavasti

      Luotin sinisilmäisesti uskollisuuteen hyvässä avioliitossa. Avioliitto on kestänyt 33 vuotta!!!
      Näin vain kävi, että vielä tässä iässä joutuu toteamaan uskottomuuden. Jollain lailla sen nuorempien kohdalla ymmärtää, mutta että ukkomies, lähellä 60 vuotta, on leskirouvan vieteltävissä.Onko mahdollista aloittaa uusi elämä vielä tässä iässä uuden ihmisen kanssa?
      Kyseinen leskirouva halusi seksiä ja oli valmis uhraamaan sen eteen. Hän antoi ilmaisen asunnon miehelle kokousmatkoilla, jotka venyivät viikonkin mittaisiksi. Lisäksi vapaa auton käyttö( uuden auton vaihto sopivasti, ettei rakastajan tarvitse vanhaa lainata ) ja ilmaiset puhelut naisen laskuun ( tai firman ).
      Niinpä olen tullut siihen tulokseen, että uskollisuus on tosi harvinaista. Mielestäni ainoastaan todellisen uskonnollisen vakaumuksen omaavat ovat uskollisia.

      • 42-v.

        Kuule, olen uskollinen vaikka minulla ei ole mitään uskonnollista vakaumusta enkä usko minkään uskonnon jumalaan. Olen myös uskollinen vaikka puoliso pettäisi (olen kokenut tämän), koska kostamisessa ei ole mitään mieltä. Jos muut kuin puoliso alkavat kiinnostaa parisuhteessa, pitää miettiä mitä oikein haluaa, tämän suhteen vai uuden ihastuksen, ja toimia sen mukaan. Se ei ole vaikeaa jos omaa yhtään selkärankaa tai omaa tahtoa. Kaikkea ei voi saada vaikka sellaista maailmankuvaa mielellään luodaankin nykyään.


    • Myy

      Niin kauan kun rakastan, olen uskollinen. Jos petän, on rakkaus loppu ja suhdekin loppuu. Omalla kohdallani on niin yksinkertaista.

    • kaskas

      yhtä kerrallansa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      87
      2656
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1714
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      10
      1686
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1565
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1538
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1246
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      26
      1105
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1052
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      81
      1005
    Aihe