Saako kelasta ja sossusta rahaa ja kuinka paljon, jos työnantaja maksaa palkkaa alle 1000 e/kk palkkatuetulla työllä. Itselläni on omassa yksiössä vuokra melkein 500 euroa, joten tuhannesta eurosta ei jäisi kuin 500 euroa käteen (saman verran mitä työttömyyskorvaus on)
Palkkatuesta
3 vuotta työtön
8204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kelasta saa asumistukea joka pienenee kun menee töihin, soviteltua päivärahaa ei saa jos on palkkatuella.
Sossu joutuu tollasessa hommassa maksumieheksi.
Nettopalkasta vähennetään 20%, enintään 150 euroa/kk etuoikeutettuna tulona. Joissain kunnissa tuo summa on aina 150€, kuten siinä jossa asun.
Myös matkakulut vähennetään.
Näin saadusta nettopalkasta vähennetään 461€. (Yksinäinen henkilö).
Jos lopputulos on miinuksella niin sen verran saa toimeentulotukea.
Mulle kävi niin että kun menin töihin, sain palkkaa n. 700€/kk, netto. Asumistuki pieneni n.100 €/kk. Sossu joutui maksamaan n. 200 €/kk, työttömänä sain vain n. 30 €/kk. Noiden jälkeen käteen jäävä raha nousi n. 150 €/kk.
Hommasta jäi "käteen" myös pomon ja asiakkaiden v*ittuilut ja 2 oikeudenkäyntiä sossua vastaan kun ei osanneet lukea tilinauhaa oikein ja toinen juttu on sossun lakikukihäiriön vuoksi. Ensimmäisen jutun voitin, toinen on Hallinto-oikeudessa.
Voihan sen vuoden noinkin viettää.
Jos pomo vittuilee ja asiakkaakin vittuilee niin olisko vika itsessä. Mutta jos sossussa ei osata lukea tilinauhaa oikein niin työn antajasi on sen ilmeisesti kirjoittanut päin persettä. Sitäpaitsi sossu vaatii sinun tiliotteita, joten ei sitä saatua palkkaa väärin voi lukea.
Jos sulla on oikeus korkeimpaan palkkatukeen, niin silloin sun palkkas pitäis olla enempi kuin alle 1000 euroa kuukaudessa. Vähän tietenkin riippuu siitä mitä työtä teet ja montako tuntia päivässä ja viikossa. Palkka ei voi olla saman suuruinen kuin työnantajan saama korvaus kun otti sut palkkatukitöihin eli palkan pitää olla korkeampi kuin se palkkatukimäärä.
Kerrataanpa vielä. Töihin ei mennä palkan takia vaan siksi, että saa kullanarvoista työkokemusta ja MAHDOLLISUUDEN OSOITTAA OMAA YHTEISKUNTAVASTUUTA tekemällä työtä! Jos mielummin valitsee kotona sohvalla löhöämisen työnteon sijaan, vaikka saisikin työstä vähemmän rahaa (pthyi!) kuin työttömänä, niin sillon ihmisyys on hyvin pitkälle menetetty.
juu. töihin mennään vain ja ainoastaan palkan vuoksi ! olet aivan oikeassa, palkka ratkaisee!
ilman palkkaa ei töitä tehdä ! näin se vaan on !
Niin, on uskomattoman tekopyhää ja typerää kailottaa, että niiden, joilla ei ole työtä, pitäisi mennä orjatöihin, kun samalla itse saa työstään palkkaa. Mihin sellainen yhteiskunta joutuisi, jossa kaikki alkaisivat tehdä orjatyötä ja saada samalla yhteiskunnan tukea? Siis jäisikö sitten vain yrittäjät ja sossun, työkkärin, Kelan ja höpökurssien kouluttajat palkkatöihin? Vai tekisivätkö hekin työtään ilmaiseksi, osoittaakseen ihmisyytensä? Kyllä valtio sitten vuokran maksaisi kaikille.
Tää on niin päin peetä tää työttömien tuki ja asumistuki hommat. Tottakai pitää saada tehdystä työstä aina palkka! Joka on suurempi kuin tukikorvaukset!
AINA!
Toiseks pitäs alentaa pitkäaikaistyöttömien ja työhaluttomien tukia kuussa n.100eurolla jotta niistä edes jotkut lähtis töihin.
Aivan jäkyttävää että maksetaan niin paljon kuin 500e nettona vuokran jälkeen sohvalla makaamisesta!
Hyi!!!!!
Sähän voisit ottaa loparit ja joku meistä su haukkumista pitkäaikaistyöttömistä vois tulla sun tilalle töihin. Saisit kokeilla miltä se työttömän elämä maistuu, kun kaikki on helppoa ja valmiina edessä. Jos kyllästyt lorvimiseen, niin ainahan sä pääset uudelleen töihin, sen kun valkkaat parhaimman paikan päältä.