Missä määrin

elät mielikuvissasi ja missä määrin kuvaamasi on todellisuutta?

Ihmiselle on tavallista puhua auki unelmiaan ja verhota ne tavalliseen puheeseen, aivan kuin ne olisivat jo tosia. Kuulija ei voi aina tietää, mikä pitää paikkansa, ja tarvitseekokaan. Onko itsensä pettämistä puhella "pehmoisia"? Onko se lempeää itsesuggestiota kohti jotain, mitä on vielä elämässä vailla?

Onko palstalaisissa pelkän totuuden puhujia tai onko välimaastossa jutustelevia kuitenkin valtaosa. Esimerkkejä?
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En tiedä muista sanoa, kun itsestäni että puhun asiat niin kuin ne on ja elän. Se onko käsitykseni aina ajantasalla muun maailman käsitysten kanssa onkin sitten asia erikseen, jota saa purnata kukin kaikessa rauhassa. :)

Äänestä
  • Ei tarvitse olla skitso esim hilluakseen täällä ja huutelis että "Talvivaaran onnettomuus ei ole totta, se on nettihuijaus."

    Raha ja pelko siinä haisee. Se haju on niin voimakas ja itseaiheutettu, että lukijoidenki silmiä kirvelee.

    Ne on varmaan niitä samoja kokoomusnuoria (tai tupee Pekkarisen lapsia), jotka ovat ostaneet Talwivaaran osakkeita. Mut ei se phaska puhumalla peity. Isäsä opetti valehtelemaan. Ja kaikki ongelmat kielletään ja lakaistaan matonalle. Silmät kiinni.

    Äänestä

Minun maailmani on mielikuvia. Mielikuvat ovat aivoissa. Aivot synnyttävät mielikuvat keräämästään informaatiosta. Puheesta, hajuista, mauista, muista ärsykkeistä, aikaisemmista muistikuvista. Informaation sisältö riippuu lähettäjästä, kaikkea ei välttämättä kerrota tai se esitetään itselle suotuisalla tavalla, ja myös siitä osaako sen tulkita, ja millainen vaikutelma jäi peilattuna siihen, mitä jo asiaa koskien oli mielessä. Ja myös se, että ihmisten tuottama informaatio on sekavaa, objektiivista informaatiota on nykyään melko vähän verrattuna ei-objektiiviseen informaatioon, jos vertaa aikaan, jolloin ei ollut mainontaa tai vaikka internettiä. Haluan kuitenkin toitottaa itselleni, lähinnä tehdäkseni oloni paremmaksi, että pyrin puhumaan aina mahdollisimman totta ja levittää sellaista informaatiota, jonka tiedän todeksi.

Näistä lähtökohdista katsottuna minun on tunnustettava, että ainakin välillä on vaikeaa sanoa mikä on todellista ja mikä ei.

Josta johtuen, jos ja kun epäilen saamani informaation totuutta, minun on hyvä asettaa myös oma informaation jakeluni kyseenalaiseksi.

Johtopäätös: Loogisesti ajateltuna puhun aina paskaa siitäkin huolimatta, että tarkoitukseni on kuitenkin aina puhua totta.

Äänestä

todellisuus on aina subjektiivinen kokemus ns. objktiivista todellisuutta ei voi olla

edellisen on pakko heijastua myös kirjoitteluun - jos tämän hyväksyy omaksi todellisuuskäsitykseksi on helpompi kirjoitella

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sinettii kirjoitti:

elät mielikuvissasi ja missä määrin kuvaamasi on todellisuutta?

Ihmiselle on tavallista puhua auki unelmiaan ja verhota ne tavalliseen puheeseen, aivan kuin ne olisivat jo tosia. Kuulija ei voi aina tietää, mikä pitää paikkansa, ja tarvitseekokaan. Onko itsensä pettämistä puhella "pehmoisia"? Onko se lempeää itsesuggestiota kohti jotain, mitä on vielä elämässä vailla?

Onko palstalaisissa pelkän totuuden puhujia tai onko välimaastossa jutustelevia kuitenkin valtaosa. Esimerkkejä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu