haluaisin ottaa rastat, mutta pari juttua mietityttää..mitä maksaa, jos ottaa ihan kampaajalla? voiko ne selvittää, jos haluaa takaisin suoriksi? miten hoidetaan? menevätkä ne ajan myötä huonoiksi ja rupeaako ne "laattoittumaan"? lisätäänkö hiuksiin joitain kuituja? entä jos ne ärsyttävät päänahkaa? ja vielä, onko omakohtaisia kokemuksia? ai nii, ja onko joku ottanut rastat joensuussa, siellä ammattikoulussa? jos on ni tuliko nätit?
rastoista
heku
2254
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos olet päättänyt otattaa rastat hiuksiin,se on hiuksille "räjähdys"joka on lopullinen käsittely,joten niitä ei saa uudestaan suoriksi,eli ne on otettava leikauttamalla pois.Hius pituus lyhenee noin puoleella rastoja tehtäessä.Eli yleensä ne tehdään omista hiuksista,mutta esim.tukku liikkeet myyvät kuitua olevia pidennys rastoja.Hiusten ulos kasvaessa käy kampaajalla laitattamassa tyvi osa uudelleen.Muottoilu tuotteista voit pyöräyttää vahaa hiusten latvoihin.Hiuksia pestäessä älä hinkaa päätä ,vaan vaahdota shampoo ja pese varovasti.
Sisko teki ite kaverin kanssa (tehny enne´nki muille et tiesi mitä teki) mut ei tehny kauheen ns. vahvoja ja harjas pois. Lähti kyl paljo hiuksia