Onko huulilävistys herkkä tulehtumaan yms? Olen kolmetoistavuotias ja haluaisin huulikorun. Este tähän on kuitenkin vanhempieni kielto koska he pelkäävät että tämä lävistys tulehtuu (sijaintinsa takia) ja että se voisi hangata hampaita vasten poistaen kiiltoa jne.
Mitkä ovat siis huulilävistyksen huonot puolet/muihin lävistyksiin nähden "paremmat" puolet/minkä ikäinen sen voisi ottaa? Miten voisin suostutella vanhempiani vai kannattaisiko minun luopua ajatuksesta?
Kiitän vastauksista etukäteen.
Huulilävistyksen tulehtuminen?
9
1279
Vastaukset
- Mie
Huulilävistys ei ole minusta mitenkään erityisen herkkä tulehtumaan, omani ei ole koskaan tulehtunut. Pahimmassa tapauksessa se toki voi poistaa kiiltoa tai madaltaa ienrajaa [yleensä se on se rengas-koru, joka sen tekee]. Huulilävistyksen paremmat puolet.. no, ainkaan se ei ole tiellä missään, toisin kuin nenäkoru on niistäessä ja kielikoru kismaillessa, mutta niin. Huulikorun voi periaatteessa mun mielestä ottaa minkä ikäinen tahansa [no ehkei alle 10 vee ois hyvä:] mutta tarkoitan etten mä ainakaan sanois sille mitään "suositusikärajaa". Mä suostuttelin mun vanhempia aika kauan siihen, mutta lopulta kuitenkin sain sen, eikä se ole kertaakaan tulehtunut tai tehnyt mitn yhtä epämukavaa. Vanhempieni turhat vakuuttelut siitä kuinka se ihan varmasti tulehtuu yms yms osoittautuivat täysin turhiksi. Onnea nyt kuitenkin yrittämiselle ja aurinkoista loppukesää sulle.
- Wupii
...vastauksestasi. :)
- Wupii
Wupii kirjoitti:
...vastauksestasi. :)
Olen kuitenkin huolestunut noista mahdollisista haitoista (ikenen vetäytyminen, kiilteen kuluminen jne) purukaluston ja huulikorun kanssa. Kuinka suuri mahdollisuus tuollaisiin ongelmiin on _rengasta_ käytettäessä? Mitä materiaaleja on mahdollista käyttää että riskit minimoituisivat?
Olen noita vanhempia keskusteluja täällä lukenut ja saanut käsityksen että tappi on yleensä haitallisempi ikenille ja hampaille. Pitääkö paikkaansa?
http://jasenpalvelut.hammasll.fi/tiedotus/lavistys2.pdf - suvi!
se on tappi, joka sitä ientä alkaa hangata ja kiilteet lähtee hampaista! *tu idiootti!!! eihä se rengas ees paljoo koske hampaisiin, nii mite *tusa se vois hangata ientä, että se alkaa vetäytymmää?!? *tun pelle!
tapin kans voi alkaa ikeneet vetäytymään, nii ku mulla on tehny, mutta vaihoin sitte renkaaseen.. koska se lättänä osa hankaa ikeniä ja hampaita, ku esim. puhuu.. ja sehän on joka paikasa että alle 15-16 vuotiailta vaaditaan vanhemman lupa, eikä riitä että vie lupalapun, vaan vanhemman pitää joko soittaa sinne kertoo lapsensa nimen ja iän, joka on menossa lävistystä ottamaan tai sitte mennä mukaan! siinä vähä OIKEAA tietoa!!! - Wupii
suvi! kirjoitti:
se on tappi, joka sitä ientä alkaa hangata ja kiilteet lähtee hampaista! *tu idiootti!!! eihä se rengas ees paljoo koske hampaisiin, nii mite *tusa se vois hangata ientä, että se alkaa vetäytymmää?!? *tun pelle!
tapin kans voi alkaa ikeneet vetäytymään, nii ku mulla on tehny, mutta vaihoin sitte renkaaseen.. koska se lättänä osa hankaa ikeniä ja hampaita, ku esim. puhuu.. ja sehän on joka paikasa että alle 15-16 vuotiailta vaaditaan vanhemman lupa, eikä riitä että vie lupalapun, vaan vanhemman pitää joko soittaa sinne kertoo lapsensa nimen ja iän, joka on menossa lävistystä ottamaan tai sitte mennä mukaan! siinä vähä OIKEAA tietoa!!!...kuitenkaan riitaa aloittako. :P mutta kyllä tuo oli hyvä kuulla että rengas on se vähemmän riskialttiimpi. Sain vanhempanikin suostuteltua kun kerroin että suuhun ei tule herkästi tulehdusta ja että aion hankkia vain ohuen renkaan alahuuleen, en järjettömän kokoista leukakoristetta. :D
Pitäkää yllä tämän foorumin hyvää tasoa. *nostaa peukkua* - Tiuh-ti
suvi! kirjoitti:
se on tappi, joka sitä ientä alkaa hangata ja kiilteet lähtee hampaista! *tu idiootti!!! eihä se rengas ees paljoo koske hampaisiin, nii mite *tusa se vois hangata ientä, että se alkaa vetäytymmää?!? *tun pelle!
tapin kans voi alkaa ikeneet vetäytymään, nii ku mulla on tehny, mutta vaihoin sitte renkaaseen.. koska se lättänä osa hankaa ikeniä ja hampaita, ku esim. puhuu.. ja sehän on joka paikasa että alle 15-16 vuotiailta vaaditaan vanhemman lupa, eikä riitä että vie lupalapun, vaan vanhemman pitää joko soittaa sinne kertoo lapsensa nimen ja iän, joka on menossa lävistystä ottamaan tai sitte mennä mukaan! siinä vähä OIKEAA tietoa!!!Se on rengas joka hankaa kiilteet hampaista, *tu idiootti! Mä tunnen ainoostaan rengas-lävistettyjä ihmisiä,joilla on lähtenyt kiilteet, itselläni tappi - mitään ei ole tapahtunut. Jos on niin iso turpavärkki, ni ehkä se sit alkaa hankaamaan, mutten muuten en kyllä ole koskaan kuullut. Ja mä en ole missään vaiheessa puhunu mistään saat*nan lupalapuista, munapää! Lukisit paremmin tai hankkisit rillit tai edes vahvemmat rillit. Siinä sulle vähän OIKEAA informaatioo, *tun pelle!
- Mie
Wupii kirjoitti:
...kuitenkaan riitaa aloittako. :P mutta kyllä tuo oli hyvä kuulla että rengas on se vähemmän riskialttiimpi. Sain vanhempanikin suostuteltua kun kerroin että suuhun ei tule herkästi tulehdusta ja että aion hankkia vain ohuen renkaan alahuuleen, en järjettömän kokoista leukakoristetta. :D
Pitäkää yllä tämän foorumin hyvää tasoa. *nostaa peukkua*...miten vain. Itselläni ei tappi ole koskaan hangannut, mutta ehkä se todellakin riippuu kunkin omasta anatomiasta.
- MinTTuh^
suvi! kirjoitti:
se on tappi, joka sitä ientä alkaa hangata ja kiilteet lähtee hampaista! *tu idiootti!!! eihä se rengas ees paljoo koske hampaisiin, nii mite *tusa se vois hangata ientä, että se alkaa vetäytymmää?!? *tun pelle!
tapin kans voi alkaa ikeneet vetäytymään, nii ku mulla on tehny, mutta vaihoin sitte renkaaseen.. koska se lättänä osa hankaa ikeniä ja hampaita, ku esim. puhuu.. ja sehän on joka paikasa että alle 15-16 vuotiailta vaaditaan vanhemman lupa, eikä riitä että vie lupalapun, vaan vanhemman pitää joko soittaa sinne kertoo lapsensa nimen ja iän, joka on menossa lävistystä ottamaan tai sitte mennä mukaan! siinä vähä OIKEAA tietoa!!!...vitussa sä kuvittelet, ettei renags tee mitään mutta tappi tappaa!? Ooks vähän ääliö, tai muuten vaan yksinkertanen? Yhtälailla se rengaski hankaa, ku tappi ja sitä paitsi vil suuremmalta alalta. Voisit muuten rajottaa huutomerkkien määrää ja toisten tekstien kopioimista. ["lupalappu EI riitä, vaan huoltajan tai vanhemman on oltava mukana" -juttu oli suoraan yazkan sivuilta, pelle]
- nuhanenä
tota jooh, voisitteko lopettaa?
mulla on huulessa koru ja siinä on nykyään rengas, koska tappi hankas ikeneet paskaks..
mun lävistäjä sano että, voi olla että se tappi alkaa hangata ikeniä.. mutta jos niin käy, nii tuu vaihtaa rengas. mä en oo kyllä koskaan kuullu että rengas ois hangannu ikeniä, että ne on alkanu vetäytymään. noh, en voi mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399245Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748100Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625895William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542420Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62135Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821775Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201719Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71498Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921494Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401399