ihei mielessäni on kysymys johon en ole löytänyt vastausta ja esimiestä en kehtaisi vaivata... eli minulla on sairaalomaa perjantaihin saakka ja perjantain listassa 24-7 työvuoro joka on kuitenkin kokonaan lauantain puolella, koskettaako sairaaloma siis tätä vuoroa myös koska se on perjantain listassa vai ei koska se toteutuu käytännössä lauantaina?
sairasloma
3
217
Vastaukset
- yötyökyöpeli
Jos lääkärintodistuksesa viimeinen sairauslomapäivä on pe.16.11. silloin
menet lauantaina taas sorvin ääreen, vaikka työ alkaisi klo: 00:00.
Ei työvuoro voi alkaa klo: 24:00, se voi vain loppua silloin. - yögukku
Lueskelin tätä palstaa ja tähän asiaan liittyen haluisin vielä esittää lisäkysymyksen koskien omaa työtäni. Ei tiedä joos kyseinen tilanne joskus osuu omalle kohdalle.
Jos saan sairauslomaa esim. to19.9-pe20.9 ja työaikani on klo22-07 Mitenkä tuossa menetellään? Työajastani 22-24 on perjantain puolella mutta vaihtuu puolinöin työpäiväksi. Työpaikalle ei ole mahdollista mennä vasta puolin öin...- Nimimerkki varattu
Yleensä TES:ssä on sovittu milloin vuorokausi vaihtuu, ja yleensä se on aamulla kello 06.00, joten edellisen vuorokauden aikana alkanut vuoro kuuluu vielä siihen sairauslomaan.
Eli perjantaina kello 22.00 alkanut vuoro kuuluu vielä siihen sairauslomaan, ja puolilta öin ei tarvitse mennä töihin, vaikka suurin osa vuorosta onkin lauantain puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824817- 1882178
- 1321822
- 1751455
- 341425
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161371ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201329- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3181091- 781013