Kaarevat ripset..

mulla on ihan piikki suorat ripset ja kun taivutan niitä ripsien taivuttimella ni ne taipuu mut heti kun laitan ripsaria ni ne suoristuu.. olisko kellää vinkkei miten saan ripset pysyy kaarevina.. oon kokeillu montaa eri ripsaria mut ei ne toiminu.. kiitti vastauksista jo etukäteen....
81224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

sun kokeileen näillä metallisilla ripsen taivuttimilla taivuttamaista ja paina niillä kunnolla ripset kaarelle ja laita esimerkiksi Lorealin VEDENKESTÄVÄÄ ripsiväriä päälle. Lorealin vedenkestävät ripsarit tavallaan "kovettuu" joten ripset jämähtää niin kuin oli ennen ripsaria. Ja metallisella taipuu paljon paremmin kuin muovisella.itelläniki on tosi jäykät ja suorat ripset,mutta noin kun toimiin niin nätisti ne kaarelle menee ja pysyy. :)

Äänestä
  • Ja ripsentaivuttajaa voi pitää vähän aikaa lämpimän veden alla niin ne kääntää paremmin.

    Äänestä

Mene ihmeessä ripsipermanenttiin, minulla myös piikkisuorat ripset aikasemmin.Nyt permanentistä 2 kk ja edelleen tosi kaarevat ripset.Maksaa jotain 50 euroa kauneushoitolassa

Äänestä
  • Miten sellainen ripsipermanentti tehdään?

    Mulla on erittäin arat silmät, en pysty esim. käyttämään ripsentaivuttimia ollenkaan, joten tuleekohan tällanenkaan kyseeseen?

    Äänestä

  • itse kun kävin ripsipermanentissa, en joutunut edes maksamaan mitään koska kosmetologi ei saanut taivutettua ripsiäni. kahdesti hän laittoi minulle tämän permiksen samalla kertaa ja pahoitteli ettei se taivuta ripsiä koska ne ovat niin vahvat ja paksut... En sitten tiedä oliko täysammattilainen (oma yritys kuitenkin on) vai oliko vanhat aineet, mutta näin mulle kävi... :/

    Äänestä

  • nejti kirjoitti:

    itse kun kävin ripsipermanentissa, en joutunut edes maksamaan mitään koska kosmetologi ei saanut taivutettua ripsiäni. kahdesti hän laittoi minulle tämän permiksen samalla kertaa ja pahoitteli ettei se taivuta ripsiä koska ne ovat niin vahvat ja paksut... En sitten tiedä oliko täysammattilainen (oma yritys kuitenkin on) vai oliko vanhat aineet, mutta näin mulle kävi... :/

    Itselläni on pitkät ja melko hyvin taipuvat ripset, mutta olen kuitenkin addiktoitunut ripsenkihartimeen. Se on siis pattereille toimiva ja lämpenee. Kääntää paremmin kuin perinteinen taivutin ja mielestäni lopputulos on pidempi.

    Äänestä

  • tyttö kirjoitti:

    Itselläni on pitkät ja melko hyvin taipuvat ripset, mutta olen kuitenkin addiktoitunut ripsenkihartimeen. Se on siis pattereille toimiva ja lämpenee. Kääntää paremmin kuin perinteinen taivutin ja mielestäni lopputulos on pidempi.

    Missä näitä myydään?

    Äänestä

Minulla oli (tai siis on vieläkin) sama ongelma, eli ripsiväri ikäänkuin painoi taivutetut ripset takaisin suoriksi.

Kokeilin kaikki jipot ja jekut, varmasti yli puolia Suomessa myytävistä ripsareista (etenkin kaikki kaareuttavat ja taivuttavat, tottakai), ja ongelma ratkesi:

Metallinen ripsentaivuttaja on kaikkein paras, tehokkaampaa jälkeä syntyy vielä, jos sitä vähän kuumentaa hiustenkuivaajalla ensin. Varo kuitenkin polttamasta itseäsi, sillä häkkyrä tulee nopeasti TODELLA kuumaksi. Ripsipermanenttikin toimi, mutta n. 50 euroa/laaki on turhan suolainen hinta, kun toimenpiteen joutuu uusimaan melkein kuukauden välein. Riippuu tietysti kai ripsistä tuo kesto.

Lorealin Grand Curl oli ainoa toimiva maskara. kuivui tarpeeksi nopeasti ja kovetti ripset sitten kiharalle. Kovin hitaasti kuivuvia tai ripset "taipuisaksi jättäviä" ei siis kannata yrittää, ripset ehtivät suoristua.

Menivät kuitenkin, perkeleet, lopettamaan ko. ripsarin valmistuksen tänä keväänä ja minulla meni taas sormi suuhun. Onneksi kosmetiikkamyyjä osasi suositella korvaavaksi Maybellinen Lash Expansion -maskaran vedenkestävää versiota. Toimii lähes yhtä hyvin, mutta tuppaa pitkän päivän lopulla aavistuksen valumaan (siis suttaamaan) silmän alle. Helposti korjattava suttu siitä kuitenkin tulee, joten minä jatkanen tällä linjalla.

Jos jollakulla on suositella jotain muuta nopeasti kuivuvaa taivuttavaa maskaraa, minä ainakin olen kuulolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Luru kirjoitti:

mulla on ihan piikki suorat ripset ja kun taivutan niitä ripsien taivuttimella ni ne taipuu mut heti kun laitan ripsaria ni ne suoristuu.. olisko kellää vinkkei miten saan ripset pysyy kaarevina.. oon kokeillu montaa eri ripsaria mut ei ne toiminu.. kiitti vastauksista jo etukäteen....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu