Veden sijasta tiivistemehua?

Mööbeli

Yritin etsiä aiheesta tietoa, mutta en löytänyt kuin tuoremehuista ja limuista infoa (ja niiden ehdottomasta EI:stä)

Veden juontia painotetaan painon pudotuksessa todella usein. En kuitenkaan yhtään pidä vedestä ja se 2 litraa vettä päivässä tuntuu aivan mahdottomalta...

Mietinkin, että menettääkö idea kokonaan merkityksensä, jos pistän esim Ekströms mehutiivistettä vaikkapa suhteessa 1/10? Mehun ei tarvitse olla sokerilitkua, mutta sisältäisi edes jotain makua.

3

1784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiloklubilainen

      Kyllä menettää suurimman osan ainakin siksi, että vettä korostetaan nimenomaan kalorittomana juomana.

      Lasillinen laimennettua tiivistemehua sisältää suunnilleen saman verran kaloreita kuin lasillinen tuoremehua. Kivennäisvesi (maustettu tai maustamaton) sen sijaan on vettä vastaava kaloriton vaihtoehto.

      Esimerkiksi ruokalusikallinen mehutiivistettä sisältää jopa 50 kcal. Tuo ruokalusikallinen on suunnilleen kymmenesosa lasillisesta. Tiivisteistä on poistettu vettä, joten siksi ne ovat laimentamattomina paljon kaloripitoisempia kuin tuore- ja täysmehut.

      Ainoastaan jos käytät veden joukossa Light-mehutiivistettä, esimerkiksi Funlight tai vastaava, juoma vastaa kaloreiltaan vettä. Samoin light-virvoitusjuomat. Tosin molemmissa näissäkin on melkoisesti lisäaineita, joten kovin suurta osaaa vedestä ei näilläkään kannata korvata.

    • Anonyymi

      Mutta entä jos juo sokeritonta tiivistemehua?

    • Anonyymi

      Et pidä vedestä ja sen mausta....? Kummallinen ajatus.

      Onkohan vesi liian lämmintä tai juotko jotakin kamalaa omaa kaivovettä? Lisää jääkaappikylmään veteen puristettua sitruunaa, niin saat makua vähillä kaloreilla. Xylitol-purkkaa sitten vaan saataville, niin ei hammaskiille ota kipeää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe