Minipillerit/hiusten hyvinvointi

Nainen 45 v

Hei!

Olen käyttänyt Cerazette-minipillereitä yli 5 vuotta. Olen ollut niihin tosi tyytyväinen. Mm. menkat ovat jääneet kokonaan pois. Samaan aikaan olen kuitenkin nyt jo yli 2 vuotta ollut huolissani hiusten lähdöstä. Hiukseni ovat ohenneet ja muuttuneet sähköisiksi, takkuisiksi ja rasvoittuvat juuresta nopeasti (joudun pestä joka päivä ja minulla on pitkät hiukset). Olen pistänyt rahaa palamaan kampaamotuotteisiin, Priorin-kapseleihin ym. luontaistuotteihin, joiden pitäisi auttaa hiustenlähtöongelmissa. Vasta nyt hiljakkoin joku toi esille sen seikan, että minipillerit voisivat aiheuttaa hiusongelmia? onko kenelläkään vastaavaa kokemusta eli Cerazetet sopivat muutoin oikein hyvin, mutta ajan myötä hiuksia alkaa lähteä? ennen niin pitkät ja vahvat hiukseni ovat enää "muisto" vain. Pitkät ovat vieläkin, mutta paljon ohkaisemmat. Olen luullut, että tämä johtuu esim. iästä, mutta toisaalta olen seurannut ikäisiäni naisia eikä heillä hiukset ole ohentuneet vastaavasti. Kilpirauhaskokeet tehty ja normaalit olivat, perinöllistä hiustenlähtöäkään ei suvussamme ole. Kommentteja?

2

498

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3 17

      Androgeeninen hiustenlähtö on naisillakin melko tavallista ikäisilläsi. Tila on normaali eikä siihen varsinaista hormonilääkitystä naisille ole. Sen aiheuttaa siis kansankielellä mieshormooni, jota meillä naisillakin on (ja kuuluu olla) toisilla vähän enemmän, toisilla vähemmän. Tämäntyyppisen hiustenlähdön tunnistaa parhaiten siitä, että hiukset harvenevat nimenomaan pääliosastaan, ei juurikaan niskasta/korvilta. Vaikka onkin osittain perinnöllistä, sen "jäljittäminen" on hankalaa, koska miehet hyvin usein iän myötä kaljuuntuvat. Perimä ei siis aina tule äidiltä tai muilta suvun naisilta, vaan yhtälailla isän/miesten puolelta.
      Naisten anrogeeniseen hiustenlähtöön ei kaiketi toistaiseksi ole näkyviä tuloksia saatu muilla tuotteilla, kuin minoksidiililla (esim. Rogaine, apteekista, reseptittä) joka sekin vaatii pitkäjännitteisyyttä, ja lopunikäistä käyttöä. Minoksidiilin toimintakin on vielä epäselvää, osalla naisia toimii, osalla ei, mutta ulkoisesti käytettynä on muuten harmitonta (levitetään siis hiuspohjaan aamuin illoin) Näkyviä tuloksia alkaa tulla vasta 6-12 kk jälkeen, jos on tullakseen. Vaatii siis pitkäjännitteisyyttä.

      s24 hiustenlähtökeskusteluja löytyy mutkan takaa : Terveys > Ihotaudit > Hiustenlähtö http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4305

      Hormonaalinen ehkäisy aiheuttaa myös selkeästi joillekin naisille hiustenlähtöä, joten toki asiasta kannattaa keskustella myös gynen kanssa.

      • 3 17

        ja jatkan viel... haeskele sieltä hiustenlähtöpalstalta nimenomaan naisten hiustenlähtöä koskevia keskusteluja. Kuten arvata saattaa, palstalla ensisijaisesti keskustelee miehet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      253
      2115
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      1249
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1191
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      796
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      726
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      705
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      225
      662
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      54
      510
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      458
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      442
    Aihe