Vapaa-ajattelijain liitto uskonnottomien etu- ja kulttuurijärjestönä esitti viime vuonna Rikosseuraamusvirastolle kehittämisehdotuksen (ks. http://www.vapaa-ajattelijat.fi/lausunnot/palkkapapit - tiedote otsikolla Valtion palkkapapeista jo aika luopua) (12.2.2011):
"Vankiloissa on aika luopua valtion kustantamista vankilapappien viroista. Valtion tehtävänä ei tule suosia mitään kirkkoa tai uskonnollista yhteisöä. Myös vankeja tulee kohdella yhdenvertaisesti eikä asettaa ketään eri asemaan uskonnon, vakaumuksen tai mielipiteen vuoksi. Samoin perustuslain takaama uskonnon ja omantunnon vapaus koskee myös kirkkoon ja uskonnollisiin yhdyskuntiin kuulumattomia.
Valtiollisesta vankilapappijärjestelmästä luopuminen ei estä kirkkoa ja muita uskonnollisia yhteisöjä tarjoamasta palvelujaan vankiloissa. Vuosikymmenien kokemus kuitenkin osoittaa, että uskonnollispohjainen vankilapappijärjestelmä ei ole osoittautunut erityisen tehokkaaksi vankien tukemisessa rikos- ja vankilakierteen katkaisuun.
Tätä esitettyä muutosta voi toki yleisissä säästöpaineisa tarkastella myös säästömahdollisuuksien näkökulmasta. Koska vankiloissa kuitenkin ilmeisesti on tarvetta vankien psykososiaaliseen tukemiseen, tulisi säästyneet rahat käyttää uskonnollisesti tunnustuksettomalta pohjalta toimivien henkisen tuen ammattilaisten, kuten vankilapsykologien ja sosiaalikuraattorien palkkaamiseen."
Helsingin Sanomat uutisoi tänään seuraavaa (http://www.hs.fi/kotimaa/Vankiloihin iskee säästökuuri/a1353131551211):
Otsikko: "Vankiloihin iskee säästökuuri. Moni vanki suorittaa pian rangaistusta kotonaan. Säästöjä haetaan myös ruokailusta ja sielunhoidosta."
Ote jutusta: "Rikosseuraamuslaitos aikoo keskustella kirkon kanssa siitä, voivatko seurakunnat ottaa vankien sielunhoidon vastuulleen. Vankiloiden palkkalistoilla on noin 20 pappia. "Sielunhoito on enemmän kirkon kuin meidän ydintoimintaa", Vesterbacka sanoo."
Tämä on myönteinen uutinen ihmisten yhdenvertaisen kohtelun näkökulmasta (Perustuslaki 6 §). Eri uskontoja ja vakaumuksia tulee kohdella yhtäläisesti ketään suosimatta tai sortamatta.
Uskonnollinen työ vankiloissa uuteen uskoon
2
178
Vastaukset 2
- dfssssssssssss
Menkää vaparit sitten TE antamaan vangeille sielunhoitoa ja tukea vankilassa oloajalle! Pappi on siellä tukemassa ja auttamassa vankeja... Suvaitsematon ateisti haluaa kieltää kaikilta papit. TORVI!!!!
- Humanisti-vapari
Eihän se ole pappien kieltämistä, jos eri seurakuntien ja uskontojen papit ja leviitat voivat tarjota palveluja vangeille, omalla kusannuksellaan. Niinhän suureksi osaksi tapahtuukin jo, ei valtio maksa helluntailaisten tai vapaakirkkolaiten yms. vankilatyötä nytkään. Ev.lut. papit vain samalle viivalle. Ei sen kummesta ole kysymys. Kirkkohan maksaa sairaalapappienkin palkan itse, vaikak tosin sairaalat sponsoroivat antamalla työhuoneen.
Kyllä on myös uskonnotomia, uskonnollisesti neutraaleja vankillatyön muotoja. Vertaistuki ja sen järjestäminen on ksi tehokas muoto. Siitähän on nyt sen yhden kirurgin muistelmakirjassakin; ei yksi uskolla "pelastu" (vankilakierteestä).
Rationalis-humanistisesti ajattelee, että tarvitaan myös ammattilaisia, siis psykologeja ja sosiaalikuraattoreja autamaan vankeja ja vapautumassa olevia vankeja sekä vapautuneita, ehdonalaisessa olevia. Säästöillä ei sa poistaa psykososiaalista tukea. Ja sitten sitä vertaistukea, ryhmissä ja vaikka kahden kesken.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.491268Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt13995- 93967
- 77663
- 37658
- 26441
Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?53430- 23417
Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?
Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h30413Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.15409