olen kuullu että jotku käyttää ehkäsynä sellasta systeemiä, että on sukupuoli yhteydessä vaan tiettynä aikana kuussa, eikä sillon käytä muuta ehkäsyä. ite en lähde tätä kokeilemaan, mutta haluaisin tietää, että mitkä on ne ajat kuukautiskierrossa, jollon on suurin/pienin riski tulla raskaaksi?
ajat kuukaudessa??
5
955
Vastaukset
- miä
ei kannata kokeilla... itse en ainakaan luottaisi tällaiseen menetelmään koska koko ajan joutuisi pelkäämään ettei vaan tule raskaaksi vahingossa...
- oma
Jokainen saa tehdä niin kuin parhaaksi tuntuu. Itse en halua aloittaa pillereiden syöntiä enää tällä iällä (30) ja muutenkin ajatus kaikenlaisesta elimistöön työnnettävästä ylimääräisistä aineista inhottaa.
Päiviä on laskettu kalenterista kohta vuoden ajan ja homma on toiminut hyvin. Niinä "varmoina päivinä", jolloin on siis suurin riski tulla raskaaksi käytetään kondomia tai keksitään jotakin muuta, koska sen paremmin mieheni kuin minäkään emme ole järin innostuneita kumin käytöstä.
Tämän ehkäisytavan valitsevan naisen kyllä täytyy tuntea itsensä hyvin ja kuukautiskierron on oltava säännöllinen. Katselepa tuolta:
http://metku.net/~pesu/ehkaisy/luonnolliset.html - lilabella
Ovulaation lähettyvillä on suurin riski tulla raskaaksi. Luonnolliset ehkäisymenetelmät perustuvat oman ruumiin tarkkailuun esim. valkovuodon, peruslämmön, kalenterin, sekä muiden kehotuntemusten avulla (esim. oviskivut). Hedelmällinen aika on n.5 vrk /- pari päivää. Netistä löytyy hyvät ohjeet esim. hakusanalla luonnonmukainen ehkäisy. Menetelmä on varmuudeltaan noin kortsun luokkaa jos siihen perustuu huolellisesti . Ja toimii kurinalaisesti. Huomioitava on että ohjeiden lisäksi on opeteltava myös OMAN kehon toiminta.
- Twist
Sain mukavasti tietoa hommasta :)
- Tutti
Tiedätkö, miksi kutsutaan miestä, joka luottaa vaimonsa varmoihin päiviin? No isäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651606
- 104931
- 75753
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa17618ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40547Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m159497- 26429
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;188428