Sanotte että lapsi ei ymmärrä ei kelpaa teille mutta mielisairas kyllä kelpaa. Kun olette kuulleet että on rikas, omistaa metsää, antelias luonne jne...
Sitten kiusaatte ihmisiä kunnes saatte raahatuksi heidät lähempään tarkasteluun ja yhteistuumin saatte "vakuuttuneeksi" että helluntailaisuudessa se voima on. Sinut täytyy vain kastaa upottamalla ja sitten haetaan pilvistä ja tuulista hengen apua ja kyllä siinä kielet irtoavat ja parrat pärisevät.
Ihmispoloinen tarttuu syöttiin, mutta pian havaitsee jääneensä yksin, kaikkien hylkäämänä, rahatonna metsäkin on siirtynyt helluntaiseurakunnan omistukseen. Ei ole mihin päänsä kallistaa. Pahoja ajatuksia nousee sen helluntailaisten hengen siepatessa sielun hallinnan, ei ole ketään, ihmiset pilkkaavat ja nauravat. Mieli on murheen mustaama rakkaudettomuus on muuttunut pilkkanauruksi uskovaiset joihin luotit nauravat sinua kuin varikset puhelinlangalla ja puhelinlangatkin laulavat.
On vain paluu arkeen kunnes tuska ahdistaa ja juosten on apua haettava, mielisairaala, kirkko, oikeat uskovaiset voisivat auttaa, mutta ylpeä helluntailainen ei koskaan tunnusta syntejään ei mitä hän todellisuudessa on.
On vain itku ja suuri murhe, petoksen uhri on katkera.
Sitten kiusaatte ihmisiä kunnes saatte raahatuksi heidät lähempään tarkasteluun ja yhteistuumin saatte "vakuuttuneeksi" että helluntailaisuudessa se voima on. Sinut täytyy vain kastaa upottamalla ja sitten haetaan pilvistä ja tuulista hengen apua ja kyllä siinä kielet irtoavat ja parrat pärisevät.
Ihmispoloinen tarttuu syöttiin, mutta pian havaitsee jääneensä yksin, kaikkien hylkäämänä, rahatonna metsäkin on siirtynyt helluntaiseurakunnan omistukseen. Ei ole mihin päänsä kallistaa. Pahoja ajatuksia nousee sen helluntailaisten hengen siepatessa sielun hallinnan, ei ole ketään, ihmiset pilkkaavat ja nauravat. Mieli on murheen mustaama rakkaudettomuus on muuttunut pilkkanauruksi uskovaiset joihin luotit nauravat sinua kuin varikset puhelinlangalla ja puhelinlangatkin laulavat.
On vain paluu arkeen kunnes tuska ahdistaa ja juosten on apua haettava, mielisairaala, kirkko, oikeat uskovaiset voisivat auttaa, mutta ylpeä helluntailainen ei koskaan tunnusta syntejään ei mitä hän todellisuudessa on.
On vain itku ja suuri murhe, petoksen uhri on katkera.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Tämä on täysin totta ja todeksi havaittu..tosin helluntailaiset eivät sitä tietenkään tunnusta. He ovat tekopyhiä ja itserakkaita ihmisiä jotka ovat aina olevinaan oikeassa ja heidän teot ovat muka aina oikeutettuja, vaikka näin ei ole..Ylvästä sakkia..Miten mikään jumala voi heitä pitää hyvänä tai oikeuttaa heidän tekojaan...
Jos oppia arvostelet viesti poistetaan nopeasti onhan kalamos ja muut kokeneet jonkunlaisen ylösnousemuksen tänä aamuna?Ei näköjään jää muuta kirjoittamista helluntailaisuudesta kuin kirjoittaa tomumajaismista, siitä kaiketi tykkäävät.
Luther sanoi uudestikastajista aivan liian lievin ilmaisuin esim. kutsui heitä rotiksi.
kyllä heidän oma jumala heistä huolen pitää ovathan helarit hänet itsellensä valinneet jumalaksi jeesuksen nimeä likaisissa puuhissaan käyttäneenä.
minä en ole viestissäni mistään ihmeen tomaumajaismista puhunut! Älä viisastele jos et tiedä mistä puhutaan!!
minä taas puhuin miksi viesti on poistettu, jos oppia arvostelee?
Lopeta ryypiskely.
tomumajaismillä tarkoitetaan kiusaajien jotka tänäänkin ovat oppiensa ja oppi isänsä neuvosta tai käskystä piirittäneet ja uhkailleet minua vaan ei ole kuulunut kutsuja kyläilemähän.
NO VOI ETTÄ OLETKO IHAN KIUSATUKSI JA UHKAILLUKSI IHAN ITE TULLUT!?? VOI KAMALAAA!!!! VOI ETTÄ!!
HAJOA ITTEES SENKIN VATIPÄÄ LUUSERI!
HEMMETIN VAINOHARHAINEN EPÄIHMISEN KUVATUS..KAIKKI ON VARMAAN SUA VASTAAN JA KAIKKI VARMASTI VAINOAA JUST SUA JA VARMASTI OIKEIN UHKAILEMALLA UHKAILEE JUST SUA!!
MENE HOITOON!!!!!!!!!
Paljonko nousee penkiltä?
Meneekö sinulta tasapaino rauhoittavan pillerimäärän jälkeen niin taidatkin olla se joka paskoo housuhin?
* Kyllä sinä nyt olet pahasti vinksahtanut ihan itse. Sinun kannattais ruvetä satukirjailijaksi, tai käsikirjoittamaan kauhu-muumi tarinoita, tuossakaan avauksessasi ei ole yhtä kohtaa, jota pystyt asiallisesti toteen näyttämään.
* Olet edelleen siinä vanhassa kirkko hengessä, joka on aina hakenut syytöksen aihetta ja panettelun juurta h.herätykestä, etkä sinäkään, niin kuin ei eenokki 12 (ellet sitten ole eenokki 12?) myöskään kykene todistamaan ja perustelemman törkeitä syytöksiänne, on muuten paha synti, tuollaisten avausten tekeminen, pelkkä sappeasi ja kyynkähyä sihiset palstalle, josta vain ja ainoastaan voi saastua, muuta arvoa tuollaisella humpuukilla ei voisikaan olla. Sinun makeanveden lähde on umpeutunut, jos koskaan on avoin ollutkaan, kun samasta lähtestä ei voi kummuta karvasta ja makeaa vettä, sinusta kumpuaa kateraa sapekasta , myrkyllistä kaikkia vahingoittavaa litkua !
* Avaamasi kaltaista tekstiä ei kenenkään tarvitse hyväksyä, niin kuolleen kaamea lemu siitä leviää koko palstalle.
Otan avauksen todisteena.
Igor miliisi
22.11.2012 06:27
-1
Mielenterveysongelmista kärsinyt helluntailaisnainen oli niin järkyttynyt miehensä luonnollisesta kuolemasta vuonna 2009, että alkoi uskoa tämän heräävän vielä henkiin.
Onko suomessa tapahtunut vastaavanlaisia tapauksia? Minusta voi olettaa hyvinkin, kuuluuhan tunnetusti helluntailaisuuteen kuolleista herättäminenkin, muiden ääri ilmiöiden ohella.
Mutta tässä tapaiksessa helluntailaisvaimo ei saanut miestänsä takaisin vaikka ruokki ruumista huolella ja hellyydellä, rukous vaatii aikaa?
Mahtoi astraaliruumiilla helluntailaiskodissa olla naurussa pidättelemistä kun miliisi sai tiedon, on tapaus sen jälkeen kiirinyt maailman tietoisuuteen ja yksi väkevä todiste että helluntailaisuudessa esiintyy mielenvikaisuutta, muun poikkeavien toimintojen lisäksi. Tällä kertaa ei esiintynyt seksiä ei pornoa.
kolmijalka3: miten tuo penkistä nouseminen liittyy asiaan mitenkään? mene vaan takas äitis helmoihin sinä pieni munainen äpärä.
Tai voit mennä tuunaamaan sitä corollan romuasi..
Luterilaiset käy vauvaripotuksella ja sitten kun kasvavat vähän isommaksi viina maistuu ja huorataan minkä keretään. Nämä omasta mielestään oikean kasteen saaneet sitten ovat niitä linnoissa istujia ja rikoksen tekijöitä, joita tämä oikean opin noudattajat sitten hymistelevät ja tarjoavat kerrraan kaksi vuodessa heille pääsiäisenä ja jouluna ehtoollista. Tätäkin nautitaan puolihumalassa, mutta eihän se lutterin kasteen saaneita haittaa, hehän ovat tuon opin mukaan uskossa. Näin saamme taas todeta, että lähes 80 % suomen kansasta onkin uskossa, siis lutterin lapsikaste uskossa vaikka per.....leet lentää ja saa.......nat raikuu, niin ei se mitään, hehän ovat kaikki uskossaan autuaita toteaa pappi kun lopulta heitä viimeiselle matkalla saattelevat. Näin tämä oikea ja puhdas oppit tuotta valtavaa hedelmää paholaisen laariin!
Suomen vankilat ovat täynnä luterilaisia vauvana kastettuja uskovaisia. Lestadiolaisista vauvana kastetuista papeista puhumattakaan.
Jammu oli vauvana kastettu luterilainen uskovainen.
http://en.wikipedia.org/wiki/Jammu_Siltavuori
eikö jammun kummit olleet kaksi äärihelluntailaista?
Ken tästä ei huomaisi kasteenuusijoiden olevan - ei riivattuja ihmisiä vaan - perkeleitä, heitä vielä häijympien perkeleiden riivaamia? (Martti Luther: Galatalaiskirjeen selityksen esipuhe (s.13) (SLEY)
Olen samaa mieltä. Helluntailaisilta pitäisi kieltää "lisääntyminen"
kannatetaan!! Sterilisoikaa helluntailaiset ja kieltäkää koko heidän uskonto jonniin joutavana kansan kiihottamisena ja aivopesun yrityksenä!
Ei heihin siis helluntailaisiin tarvita soveltaa sterilisaatiota riittää kun amigrossit(kortongit) takavarikoidaan ja ei myydä helluntailaisille kortonkeja.
Oletettavasti he siirtyvät seksin toiseen, astetta ylempään?muotoon harjoittamaan...anaaliyhdyntää?
Wankerismia he harjoittavat joskus ryhmänä ja se ei kuulemma ole mikään synti?
Ei ainakaan homokirkossa.
Kyllä helluntailaisten on jotain tehtävä oikein kun on näin pilkkaajia.
ehdotan parannusta seksuaalisista ja muista kauhistuksen teoista.
Miksi puolustat heitä ?
Käytkö kuopiossa siellä uimahallissa munanäyttelyssä?
Ensin on katsos tutkittava ovatko omat silmät puhtaat. Sitten vasta voi lähteä huomattelemaan muiden näkökyvystä. Rakas lapsi, jos sinä kirjoittelet tuolla tavalla miten sinä voisit muita tuomita?
En ole niitä itseuskoisia helluntailaisia minäkään.
Näen kyllä kuinka helluntailaiset valehtelevat, huoraavat, ovat maailman pahimpia omien hyväksikäyttäjiä, rikosten kaikkiin muotoihin katsoen.
Näkökyni on parantunut katsellessa helluntailiikettä.
Vankilat ovat Suomessa täynnä vauvakastettuja uskovaisia luterilaisia.
He ovat piilotetut lahkolaisilta. Vankila on turvallinen, ainoa sellainen paikka missä myöhemmin uskoon tulevat vapauteen todistamaan vauvakasteen armovoimasta..
Lahkohyeenoista ei ole siihen.
Luterilainen uskovainen murhamies LauriJohanssonkin tuli toisen kerran uskoon aikuisena Helluntailaisen vankilaevankelistan kautta. Lauri ei ottanut toista kastetta mutta ei taida kuitenkaan olla ihan luterilainen koska tarvitsi lahkolaishelluntailaista vankilaevankelista Antti Sainiota.
mistä tiedät vaikka se vankilalähetti olisi huumekuriiri.?
Eihän kukaan halua liittyä homokirkkoon. Lutherilaiset tarkoittaa uskovia lutherilaisia jotka noudattavat tunnustuskirjoja.
" Eihän kukaan halua liittyä homokirkkoon. Lutherilaiset tarkoittaa uskovia lutherilaisia jotka noudattavat tunnustuskirjoja. "
- niin noudattavat, mutta eivät noudata Raamattua.
Piispa Irja Askolan sateenkaarimessussa ovat kaikki vauvana kastetut luterilaiset uskovaiset.
Onko se sinulle piispa kun meille se ei sitä ole ja sen papinvihkimykset ovat...persseestä.
mikä oli Paavalin tunnustuskirja ?
Se on sama mikä on lutherilaisuudessa otettu yksimielisyyden ohjeeksi ja yhteiseksi tunnustukseksi ettei syntyisi lahkolaisuutta.
Etkö vielä tiedä että luterilaisuus on lahko yhdessä katolisen kirkon kanssa.
Paavali ei kirjoittanut mitään yksimielisyyksistä muuten kuin uudestisyntyneiden kesken, ja niitä on luterilaisissa pieni kourallinen.
Tunnustuskirjoja luetaan kuin aapista ja palataan takaisin mutakuoppiinsa.
" Se on sama mikä on lutherilaisuudessa otettu yksimielisyyden ohjeeksi ja yhteiseksi tunnustukseksi ettei syntyisi lahkolaisuutta. "
- mites se luteruksen lahko sitten on saanut alkunsa?
Evlut on Room. katol. kirk. eronnut LAHKO.