Lasta ei saa pakottaa ?

Yhteishuoltajuus, viikko ja viikko, nyt 10v lapsi ei halua enää mennä toiselle, haluaa kyllä käydä sillointällöin, mutta ei koko viikoksi. En halua pakoittaa häntä menemään. Itse hän on toiselle osapuolelle kertonut, ettei halua nyt tulla. Mitä mieltä olette, Miten itse toimisitte?
5110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se oikeus on lapsella tavata toista vanhempaa eikä toiste päin ja kuutele lastasi ja kyllä 10v tietää jo missä haluaa olla ja hänen mielipiteensä on otettava huomioon ja kun on vielä kertonut toiselle vanhemmalle että ei halua koko viikkoa olla toisen luona niin lapsen tahtoa on kuulleltava ja kunnioitettava.

Äänestä

EHDOTTTOMASTI lapsella, ja vielä noinkin isolla joka alkaa paremmin ymmärtää, on oikeus valita, tavatako isää/äitiä ja milloin!
Lasta on kuunneltava, on minkä ikäinen tahansa, mutta 10-vuotias alkaa jo lähennellä esi-murrosikää, ja alkaa etsiä itseään ja rajojaan uudella tavalla.
Aikuisten ehtävä on olla aikuisia ja ymmärtää ja sietää asia. Tässä, kuten kaikissa ihmissuhteissa pitää muistaa se kommunikaatio- kommunikaatio- kommunikaatio-... ja toisen kuunteleminen!

Äänestä

Joo, samoilla linjoilla. Lapsi saa päättää. Meillä 9-vuotias tapaa isäänsä säännöllisen epäsäännöllisesti. Soittelevat keskenään ja sopivat leffakäynnin tai kyläilyn välillä. Yritän välillä muistuttaa häntä soittamaan isälleen, mutta yökylään hän ei aina halua lähteä. Viihtyy kuitenkin useimmiten yhden tai kaksi vrk hänen luonaan, silloin kun on itse saanut valita meneekö isälleen.
En näe mitään syytä pakottaa lasta tiettyihin tapaamisrytmeihin, kuten ei lapsen isäkään. Pakkotapaamiset eivät ole kenellekään kivoja.

Äänestä
  • Jatkan vielä hieman tuosta yhteishuoltajuudesta. Lapsen pakottaminen asumaan viikko isällä, viikko äidillä systeemillä on mielestäni todella typerä. Miksi lasta pitää riepotella kahden kodin välillä, jos vanhemmat eivät enää voi asua saman katon alla.
    Lapseni kaveri esimerkiksi asuu joka toisen viikon isänsä kanssa lapsuuden kodissaan, lähellä kavereita, koulua, harrastuksia ja kaikkea tuttua ja turvallista. Joka toinen viikko hän on äitinsä luona toisella puolella kaupunkia, vieraalla alueella, koulu- ja harrastusmatkat pitenevät, jne.
    Joskus tuollainenkin kai toimii, mutta tyttäreni kaveri ei ainakaan vaikuta kovin tyytyväiseltä.

    Äänestä

  • 1+1+1 kirjoitti:

    Jatkan vielä hieman tuosta yhteishuoltajuudesta. Lapsen pakottaminen asumaan viikko isällä, viikko äidillä systeemillä on mielestäni todella typerä. Miksi lasta pitää riepotella kahden kodin välillä, jos vanhemmat eivät enää voi asua saman katon alla.
    Lapseni kaveri esimerkiksi asuu joka toisen viikon isänsä kanssa lapsuuden kodissaan, lähellä kavereita, koulua, harrastuksia ja kaikkea tuttua ja turvallista. Joka toinen viikko hän on äitinsä luona toisella puolella kaupunkia, vieraalla alueella, koulu- ja harrastusmatkat pitenevät, jne.
    Joskus tuollainenkin kai toimii, mutta tyttäreni kaveri ei ainakaan vaikuta kovin tyytyväiseltä.

    Ei tietenkään ja pitösi ne vanhemmat laittaa se asuminen vaihtaa viikon välein niin tietäisivät mitä se on. Tiedän tapuksen jossa eronnut pari sopi että toinen vanhemmista asuu viikon lapsen kanssa heidän talossa ja niin kauan systeemi toimi mutta kun mies löysi uuden naisen niin homma ei sopinut enää ex vaimolle kun se uusi nainen asui miehn kanssa aina sen lapsiviikon. Lapsen pitää itse saada päättä aasia missä on kun ikää tulee riittävästi ja jo 10v lapsi osaa jo päättää mitä tekee.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


jan kar kirjoitti:

Yhteishuoltajuus, viikko ja viikko, nyt 10v lapsi ei halua enää mennä toiselle, haluaa kyllä käydä sillointällöin, mutta ei koko viikoksi. En halua pakoittaa häntä menemään. Itse hän on toiselle osapuolelle kertonut, ettei halua nyt tulla. Mitä mieltä olette, Miten itse toimisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu