Työt kiertoon!

Työtön

Olisiko se jo nyt aika myöntää että Suomessa on jäänyt pysyvä joukko työttömyys, lähinnä sen takia että Suomessa asutaan liian harvakseen. Vaikka tehtäisi mitä niin työpaikkojen luominen esim. Kainuuseen ei onnistu vähäisen väestöpohjan takia eli sinne ei kannata perustaa esim. kauppoja, palvelualan ym. työpaikkoja. Tällöin pitäisi keksiä miten työhaluisille työttömille saataisiin töitä. Olen huomannut että töissä on sellaista porukkaa jota ahdistaa joka päivä ja työmotivaatio on pahasti pakkasen puolella. Nyt voisikin tulla työnkierto kysymykseen eli nämä työhön ahdistuneet menisivät kortistoon nauttimaan hyvistä työttömyys korvauksia ja työhaluiset&koulutetut työttömät ottavat näiden työpaikat jolloin ne saavat myöskin työkokemusta ja auttavat omaa työnsaantia tulevaisuudessa. Todennäköisesti myös nämä jotka jää esim. kahdeksi vuodeksi pois työelämästä osaavat sitten arvostaa työpaikkaansa toioselta kantilta.. Tämä ei varmaan ratkaise työttömyyttä mutta jotain tarttis tehdä ja yrittää??

6

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Päivänsäde

      Kuten sanoit, ei ehdotuksellasi olisi työllistävää vaikutusta, ainoastaan työttömät työhaluiset pääsisivät töitä tekemään ja työssä olevat jotka eivät niin välitä työn tekemisestä, pääsisivät työttömiksi.

      Työnvälityksen mielenkiintoinen ajatus on aina ollut saada työstä kiinnostuneet työttömiksi ja työstä kiinnostumattomat töihin. Koskaan työministeriö ei ole halunnut toteuttaa keinoja lisätä työpaikkoja, jotta kaikille olisi töitä ja nekin, jotka eivät niin välitä niitä töitä tehdä, joutuisivat tekemään niitä saadakseen tuloja elääkseen.

      Kainuussa tehtiin aloite, oikein virallinen maaherran johdolla, jolla anottiin kainuulaisille erityislupaa hankkia toimilupa menettämättä oikeutta työttömänä ollessaan työttömyystukeen.

      Ministeriössä asiaa tutkittiin ja päätös oli hylkäävä, pelättiin että kaikki kainuulaiset työllistyisivät, sillä siellä olisi paljon etätyöhön kykeneviä ja monet olisivat saaneet toimeksiantoja ulkomaisista yrityksistä. Tämä tapahtui Lippiosen pääministerikaudella.

      Hyvittääkseen tämän hylkäyksen ministeriöt antoivat verovaroja tuhlattavaksi erilaisiin suosittuihin projekteihin, joilla on hienot nimet. Rahaa siis jaellaan, muttei oikeutta tehdä tuottavia töitä joista valtio saisi verotuloja.

      Lupaa ei siis tullut ja kainuulaiset ovat edelleen työttömiä. Joitakin holhoustoimia on järjestetty, mutta niistä ei tietenkään synny oikeita työpaikkoja.

      Päättäjillä tuntuu olevan sellainen tapa, että he sanovat mitä töitä saa tehdä ja muita ei saa tehdä. Näin kävi Lex Kainuunkin osalta. Samoja tuottamattomia projekteja aloitettiin Kainuussakin toteuttamaan veronmaksajien rahoilla. Asiaan voi tutustua sivulla http://www.kainuu.fi/lex/ löytyväst kirjasta.

    • ""Yrittäjä"...

      Kuten te , niinkuin minä olemme havainneet, meitä ei ole olemassa, puhutaan menneistä 90 luvun lama ajoista!--kukaan ei vaan sano että se jatkuu edelleen, se se vasta pistää naurattamaan.
      Ja ne HELVETIN kurssitukset--Huippu Ammatti ihmisiä on TYÖTTÖMÄNÄ---Ja meitä tietämättömiä koitetaan työntää vuosien kokemuksien, kovan opin kautta oppineiden AMMATTI ihmisten töihin--muutamalla "teoria tunnilla"--TÄHÄN VOI SANOA--"HAISTA PASKA--SINÄ KUKA OLET ASIAN JÄRKEILLYT"
      Jotenkin tulee taas mieleen "teoreetikko".

      Tämä oli vain teille jotka vihdoinkin osaatte kirjoittaa jotain asiaa.SUURIN OSA suomalaisista on LAMPAITA---BÄÄ BÄÄ_KYLLÄ KYLLÄ, olen orjasi arkalian mestari!

    • tyyöötä

      Helvetin hienosti ilmaistu "asia"

      Jos "poropeukalot" siihen vain suostuisivat?

      Se ja SE pykälä taas kumoaa tämän pykälän, tätähän sieltä "viisaampien" joukosta taas saisi lukea.

      Kuten sinä niinkuin minä --tiedämme vaikka "seipään heille perseeseen lykkäis" tulos tulee aina olemaan käsittömän absurdi, on sitten kieli toiminnassa tai haarojen välissä, kukaan tulosta tiedä ei!

      Kannatusta Sinulle ja jos LAMPAAT uskaltaisivat sanoa jotain?--EI kumminkaan hammastahnasta!

    • Työtön

      Pakkasnestettä menee...

    • Leena

      Näin töissä olisi vaan siellä todella mielellään olevia. Ei tarvitsisi joka päivä kuunnella ainaista valitusta kuinka tylsää ja vittumaista tehdä joka päivä töitä. Loistavaa!!!

    • Ei stressiä

      Mutta tuotahan minä tavallaan jo teenkin, näin pätkätyöläisenä. Työpätkien välissä voi sitten olla hyvillä mielin työttömänä ja kerätä virtaa seuraavaan koitokseen.. sitten kun rupeaa kyrpimään, etsin uuden työpaikan. Tähän mennessä se on löytynyt suht helposti.

      Kauheaa, että vakituisessa työsuhteessa olevat säälivät meitä pätkiksiä... eivät tajua asian hyviä puolia. Minäkin olen pitänyt monena kesänä piiiiitkän loman, kun työsuhde on sopivasti päättynyt keväällä. Ja jättänyt suosiolla työnhaun syksymmäksi, ihan tarkoituksella (siitä en tietystikään ole ääneen huudellut). Rahakaan ei ole ongelma, kun on hyväpalkkainen työ -> hyvät päivärahat. Lisäksi veroprosentin aleneminen (koska tulot tippuvat), työmatkakulujen sekä työttömyys- ja eläkevakuutusmaksun (4,85 %) pois jääminen kuittaavat suurimman osan tuloerosta, niin että loppujen lopuksi käteen jää vain hitusen vähemmän kuin työssä ollessa.

      Lusmuilua tai ei, olen sen mielestäni ansainnut, maksanhan työssä ollessani reippaasti veroja..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9198
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      8004
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5761
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2378
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2103
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1752
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1695
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1455
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1382
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1380
    Aihe