Olen keski-iässä lähdössä oikomaan hampaitani nyt vihdoin ja viimein. Miten teihin suhtauduttiin, kun ilmestyitte työpaikalle/kouluun raudat suussa?
Miten kestää olla kaksi vuotta raudat suussa? Uskalsitteko hymyillä?
Tulen tarvitsemaan raudat sekä ylä että ala-hampaisiin, joten aikaa menee leuka per vuosi.
Miten kestää olla kaksi vuotta raudat suussa? Uskalsitteko hymyillä?
Tulen tarvitsemaan raudat sekä ylä että ala-hampaisiin, joten aikaa menee leuka per vuosi.
Vastaukset 8
Vanhimmat
.. kaupan kassajonossa oli joku pikkuinen tokaissut hammasraudoilla varustetulle henkilölle että "nauras vielä!". :)
Suomalaiset eivät paljon tapaa naureskella kaupan kassajonoissa, joten en minäkään sitä paljon tee. Joskus perjantai-iltaisin, kun olen ostamassa keskikaljaa, voi vain vähän naurattaa.
Lapsethan ovat muutenkin sanomassa kaikesta. Voivat huomauttaa ristissä olevista hampaistakin. Millä sen nyt estää?
huolehtiminen on aina positiivinen merkki.
Nykyisin lähes jokaisella lapsella on jossain vaiheessa jokin viritelmä käytössä, joten ne eivät ole samanlaisia "kummajaisten" vempeleitä kuin muutamia vuosikymmeniä sitten.
Tietenkin nimittelyä tai vitsailua näistä raudoista saattaa tulla, mutta kyllähän sitä älykkäät ihmiset keksivät "posken pauketta" vaikka mistä.
Sinunlaisia positiivisia ihmisiä pitäisi olla ympäristössäni enemmän.
on olemassa myös vaaleita/läpinäkyviä oikomisrautoja.
eivat loista samalla tapaa kuin metalliset.
kannatta kysyä oikovalta hammaslääkäriltä, josko sinua varten tilaisi, eikä kustannuksetkaan ole paljoa suuremmat
Minulla aloitettiin oikominen helmikuussa. Olen 24-vuotias nainen.
Alahampaissa olevia kiskoja ei juurikaan kukaan huomannut. Toukokuussa sain kiskot ylähampaisiin ja ne kyllä näkyvät puhuessa ja hymyillessä. Aluksi mietin paljonkin, kehtaanko liikkua rautojeni kanssa ihmisten ilmoilla, mutta loppujen lopuksi en ole asiaa sen kummemmin jaksanut miettiä. On toisen osapuolen ongelma, jos hän katsoo rautojasi kieroon.
Olen jopa saanut palautetta nuorelta mieheltä, että "Tosi kivat raudat sulla! Mun pitäis kanssa oikoa omia hampaitani."
Kysymys on omasta asenteesta ja siitä miten rautansa kantaa. Kun uskaltaa hymyillä ja nauraa vapaasti, ei juuri kukaan kiinnitä huomiota asiaan. Päinvastoin, jos rautojaan häpeää, se kyllä huomataan.
Minä en ole kyllä saanut raudoistani kertaakaan outoa tai kielteistä palautetta, eikä kukaan ole niitä kummeksunut.
Tsemppiä sinulle! Kyllä suorat hampaat palkitsevat parin vuoden kärsivällisyyden.
Onneksi olen pienihampaista tyyppiä, joten raudat hampaissani eivät tule näkymään paljon. Olen kyllä aina ollut kateellinen ihmisille, joilla on näyttävät isot hampaat.
millaset sulla on? Onko valkeet vai metalliset? Mie ajattelin ottaa ylös ne vaaleet ja alas sit metallit jos alas tarvii ottaa. Pahinta on hinta yksityisellä mut eiköhän siitä ajan kanssa selviä...