Hautajaistoivelomake

Tämä ei varmaan tänne kuulu mutten tiedä minne muuallekaan.

Tietääkö joku onko jossain netistä saatavilla valmista lomakepohjaa mihin voi täyttää ennen kuolemaansa järjestelyt, jotka haluaa hautajaisia ymv. ajatellen? Siis ei mitään testamenttia, vaan esim. ketä hautajaisiin, mitä soitetaan, hautapaikka sun muut.

Tarkoituksena siis täyttää, tulostaa ja antaa tarvittaville henkilöille ja pyytää että sitten aikanaan kunnioittaisivat toiveitani siitä mitä ja miten haluan.
6920
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hautaustoinistoista kaavakkeita ainakin saa ja netistäkin niitä varmaan löytyy (hautaustoimistojen liitto, HAUTAUStestamentti). Itse olen yksinäisenä ihmisenä hautausasiani järjestänyt ja olen siitä asiasta nyt rauhallisella mielellä. Asia järjestyi yllättävän helposti ja niin järjestyy varmaan sinullekin. Kaikkea hyvää elämääsi!

Äänestä

Suomen Hautaustoimistojen liiton sivuilta löytyy hautaussuunnitelmalomake


http://www.hautaustoimistojenliitto.fi/uploads/files/hautaussuunnitelma.pdf

Silloin varmistaa, että saa täsmälleen omien toiveittensa mukaiset hautajaisjärjestelyt

Hautaussuunnitelman voi laatia valmiiksi ja jättää ko hautaustoimiston säilytettäväksi. Kopion voi jättää itselle ja läheisille, jotta tietävät suunnitelman olemassaolosta.

Äänestä

deathwillgeteveryone... Miksi tarviit siihen jonkun kaavakkeen? Minä ainakin olen kirjoittanut toiveeni kaiken suhteen ihan tavalliselle A4:lle ja olen kertonut että se löytyy sitten tarvittaessa raamatun välistä. Ei siihen sen kummempaa tarvii. Kannattaa otattaa itestä kunnollinen kuva minkä voi sitten muistotilaisuuteen halutessa läheiset laittaa. Se on nimittäin ollut omassa perheessäni kuoleman tapauksissa sitten ongelma aina löytää kunnon kuvaa suurennettavaksi muistotilaisuuteen pöydälle.

Äänestä

Varmana toivoa voi mitä vain,mutta tuskin kukaan asianomainen enää silloin
välittää miten homma hoituu?

Äänestä

Minä luulen, että oma hautaustoivomus on läheisille lohdullinen ja jos hautajaisia joutuu järjestämään etäisemmät omaiset, se on suuri helpotus. Homma on hoidettava joka tapauksessa.

Äänestä

HAUTAUSTOIMISTOSTA

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


deathwillgeteveryone kirjoitti:

Tämä ei varmaan tänne kuulu mutten tiedä minne muuallekaan.

Tietääkö joku onko jossain netistä saatavilla valmista lomakepohjaa mihin voi täyttää ennen kuolemaansa järjestelyt, jotka haluaa hautajaisia ymv. ajatellen? Siis ei mitään testamenttia, vaan esim. ketä hautajaisiin, mitä soitetaan, hautapaikka sun muut.

Tarkoituksena siis täyttää, tulostaa ja antaa tarvittaville henkilöille ja pyytää että sitten aikanaan kunnioittaisivat toiveitani siitä mitä ja miten haluan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu