olen sekaisin

naiselämää

miesystävästäni. Olen ollut suhteessa 2 vuotta , välillä on ollut taukoja mutta palattu kuitenkin yhteen. Seikkailut ja lyhyet suhteet muiden kanssa noiden taukojen aikana ovat mielestäni ihan ok. Nyt sain selville, että taas kerran palattuamme yhteen miesystäväni oli jatkanut breikkimme aikana alkanutta suhdetta toiseen naiseen 5 kk ajan. Mies makasi vuoro päivin minun ja toisen naisen kanssa, kuvottavaa. Huomasin kyllä miehen kotona merkkejä toisesta naisesta, vaatteita jne. mutta mies selitti ne tuolloin tyttärensä vaatteiksi, ja minä tyhmä uskoin. Välillä tämä "tytär" kävi kylässä, jolloin minä sain luvan olla pois. Tunnen itseni aivan typertyneeksi, en oikeastaan edes osaa olla vihainen vain äärettömän pettynyt. Olen suhteemme aikana olleiden taukojen itse olettanut olevan aikuisten sopeutumista uuteen suhteeseen, mutta ei. Mies on ollut tosi epäileväinen suhteemme ajan minuun, epäillen että itse pidän jotain rinnakkaissuhdetta, mutta totuus oli itsestään selvä: hän epäili koska itse petti.
Olemme olleet aikeissa muuttaa yhteen ja suunnitelleet elämää yhdessä. Aina kun olemme lämmittäneet suhteen uudelleen, olen itsekkin olen jaksanut uskoa että nyt onnistuu...
Mitä mieltä olette, kannattaako enää edes keskustella suhteen jatkamisesta.

6

239

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vsjkl

      Edes aikuiset eivät sopeudu suhteisiin pitämällä siitä taukoja...

      Mistä näitä oikein tulee? Aikuistukaa ja nähkää tosiasiat: Te ette ole tarkoitetut toisillenne. Ei kannata olla kenenkään kanssa pelkästään sen vuoksi että ei osaa olla yksin.

    • rumamies

      Ei kannata. Miehes on pettäjä ja epärehellinen joka ei ikinä pysty sitoutumaan yhteen naiseen. Olet kyllä naiivi ja sinisilmäinen kun uskot kaiken mitä mies sanoo. On aivan selvää että kun olette eronneet ja palanneet yhteen monta kertaa niin teidän ei kannata seurustella eikä asua yhdessä. Mut mitäpä naiset tajuaa. Tekevät aina samat virheet uudestaan ja palaavat pettäjän luokse.

      • naiselämää

        Tosia ja kipeitä kommentteja noi on. Jotenkin vaan sitä tahtois ja haluais yrittää.

        Tosin olen senkin päättänyt ettemme palaa yhteen ,mut sitten joku saa taas ottamaan yhteyden puolin ja toisin. Itseni kohdalla olen sen analysoinut läheisyyden / seksin puutteeksi. Täytyis heti saada joku laastari lohduttamaan ettei kaadu takaisin pettäjän patjalle. Mutta sekin olisi väärin, eikä tunne-elämänikään anna siihen mahdollisuutta.


    • rumamies

      Voin tulla laastariksi jos rumuus ei ole este.

      • naiselämää

        lupaakko?


    • Ei kovin hyvää pohjaa lupaa suhteelle 2 vuotta kestänyt on-off heilunta. En usko että tulevaisuus tuo onnellisuutta. Mies on elänyt kaksoiselämää ja todennäköisesti jatkaa petturipeliään vaikka olisikin suhteessa kanssasi. On saanut jo nyt sinulta niin paljon vapautta, ettei varmaan osaa sitoutua parisuhteeseen yhden kanssa. Et ole ansainnut tuollaista kohtelua. Etsi parempi mies, joka arvostaa sinua. Tuon miehen kanssa ennustan vain lisää pettymyksiä ja sydänsuruja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      705
      3119
    2. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      72
      1003
    3. Raiskausyritys

      Eilen laajallakankaalla lenkkipolulla.
      Kajaani
      42
      879
    4. Mihin kiinnitit ensimmäisenä

      huomiota kaivatussasi?
      Ikävä
      70
      805
    5. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      637
    6. Olen pahoillani

      Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi
      Ikävä
      43
      593
    7. Poutalan onnettomuus

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit
      Maailman menoa
      53
      585
    8. Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta

      Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      500
    9. Taisin vihdoin saada sinut ulos luuristani stalkkeri

      Et selvästikään ole niin pätevä kuin luulet. Tai minä niin huono.
      Ikävä
      83
      490
    10. Koska olet ihastunut minuun

      Kysymys sulle. Oma vastaus, tänä vuonna. ❤️
      Ikävä
      44
      488
    Aihe