toisessa maailman sodassa. Sinä vähäisenä aikana, kun NL:n arkistot olivat auki paljastui NL:n hyökkäyssuunnitelma Saksaan ja muualle Eurooppaan
Joukot olivat valmiina rajalla hyökkäystä varten. Saksan hyökkäys yllätti Stalinin, ja tämä myös selittää saksalaisten saaman suusen vankimäärän
http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Suurhyokkayssuunnitelma_Groza.htm
Joukot olivat valmiina rajalla hyökkäystä varten. Saksan hyökkäys yllätti Stalinin, ja tämä myös selittää saksalaisten saaman suusen vankimäärän
http://personal.inet.fi/koti/juhani.putkinen/Suurhyokkayssuunnitelma_Groza.htm
Vastaukset 10
Vanhimmat
Stalin pyrki maailmanvaltiaaksi,O.W.Kuusinen oli yksi suunnittelijoista
Kun tarkastelemme Stalinin ulkopolitiikkaa kokonaisuutena, havaitsemme kuinka johdonmukaisesti Stalin pyrki luomaan joka ilmansuunnalta uhatun Neuvostoliiton ympärille ystävällismielisten valtioiden turvavyöhykkeen - missä hän lopulta onnistuikin yli kaikkien odotusten. Jopa Kiina kuului Stalinin kuollessa Stalinin kontrolloimaan euraasialaiseen blokkiin. Ja Suomi, vaikka ei kommunistinen ollutkaan.
Vaikka tuomitsemmekin Stalinin rikokset, emme voi kiistää hänen geopoliittista ymmärrystään, hänen geopoliittisia saavutuksiaan.
Koroljov on malliesimerkki rehellisestä miehestä, jonka on valehdeltava aatteensa puolesta.
"Stalin pyrki luomaan joka ilmansuunnalta uhatun Neuvostoliiton ympärille ystävällismielisten valtioiden turvavyöhykkeen - missä hän lopulta onnistuikin yli kaikkien odotusten"
Onnistui todella MR sopimuksen perusteella hyökkäämään kuuteen maahan, jotka kaikella ystävyydellä liitti NL:on kokonaan tai osittain. Kansandemokratiat eivät olleet juuri paremmassa asemasa.
Kiina ei kylläkään ollut Stalinin kontrollissa.
Miksihän nuo kaikki valtiot liittyivät kiireesti EU:iin ja Natoon NL:n romahdettua?
-- Siksihän adolf valittiin johtajaksi , ainoa mies jolla olisi mahdollisuudet pysäyttää bolsevistinen juutalaisvalta euroopassa, -- kommarit vain olivat huonosti järjestäytyneet euroopan eri valtioissa , ja stalin oli selvästi epävarma onnistumisesta , -- saksan yllätys hyökkäys hajotti bolsevikkien rivit.
"ainoa mies jolla olisi mahdollisuudet pysäyttää bolsevistinen juutalaisvalta euroopassa"
Stalinhan nimenomaan teki lopun juutalaisten suhteettomasta vaikutusvallasta Neuvostoliitossa 1930-luvun puhdistuksillaan. Ei ehkä kokonaan mutta ainakin suurelta osin.
"saksan yllätys hyökkäys hajotti bolsevikkien rivit"
Juuri Saksan hyökkäys sai monet kommunismin vastustajatkin taistelemaan viimeiseen saakka Neuvostoliiton puolesta, olihan kyse Äiti Venäjän eloonjäämisestä. Natsilainen rotupolitiikka (jota saksalaisten suomalaisliittolaisetkin kannattivat) jätti Neuvostoliiton kansoille vain kaksi vaihtoehtoa: voitto tai kuolema.
***Natsilainen rotupolitiikka (jota saksalaisten suomalaisliittolaisetkin kannattivat) jätti Neuvostoliiton kansoille vain kaksi vaihtoehtoa: voitto tai kuolema. ***
No no, nyt meni koroljevin akan pojalta taas överiksi :)
Arvostan tyyliäsi kirjoittajana, kirjoituksesi ovat palstan helmiä. Lisäksi arvostan toisenlaista näkökantaa asioihin jotka olemme tottuneet näkemään vain omalta kannaltamme. Mutta älä kuitenkaan ryhdy valehtelemaan.
Kyllähän suomalaismiehittäjien hallinto Itä-Karjalassa vv. 1941-1944 keskitysleireineen perustui samanlaiseen ajatteluun kuin saksalaisten samanaikainen politiikka Venäjällä. Mielenkiintoista on se että Itä-Karjalan AKS-henkinen suomalaistaminen jatkui vielä siinäkin vaiheessa jolloin Suomen hallitus ja armeija olivat jo vakuuttuneet siitä, että Saksa häviäisi sodan ja että Suomenkin olisi luovuttava valtaamastaan alueesta.
****Kyllähän suomalaismiehittäjien hallinto Itä-Karjalassa vv. 1941-1944 keskitysleireineen perustui samanlaiseen ajatteluun kuin saksalaisten samanaikainen politiikka Venäjällä. ***
Olet probakandan uhri koroljehevi. suomalaisten venäläisten kohtelu oli täysin eri politiikkaan perustuvaa kuin pimeyden voimiin turvautuvilla natseilla. Oletko kuullut että suomessa suuresti rakastettu "r,yssä" Viktor Klimenkokin on syntynyt mainitsemallasi leirillä ja hän kiittää suomalaisia saamastaan kohtelusta.
Tietenkin meilläkin oli muutama hullu kohjo, jotka kannatti natsi aatetta, mutta heidän määränsä oli promilleja suomen kansasta.
Juuri näin.
Tottahan natseja ihannoivia persoonia löytyi Suomesta kuten lähes kaikista Euroopan maista mutta se ei tee Suomea kokonaisuutena "natsimaaksi". Natsiaate oli kuitenkin Suomessa lieveilmiö ja sitä kohtaan tunnettiin myös syvää epäluuloa (esim. Mannerheim). Mannerheimin leimaaminen natsiksi osoittaa täydellistä tietämättömyyttä Mannerheim henkilöhistoriasta.
Samaa tietämättömyyttä osoittaa Suomen politiikan leimaaminen kokonaisuutena natsimieliseksi. Natsimielisten edessä saatettiin tilanteesta riippuen "nöyristellä" vähän kuin NL:n edessä suomettuneisuuden aikana. Pienen maan on usein luovittava voiman edessä. (Suomen luoviminen oli vastatuuleen ei myötätuuleen purjehtimista)
Jos suomalaisilla olisi ollut saksalaisten resurssit, niin moskovassa heiluisi 6.12 Suomen leijonalippu.Toisaalta on parempi ettei ollut, eihän venäjällä viddu voisi olla selvinpäin tuntia pitempään.Eihän ne itekään voi olla siellä selvinpäin ;)