Nälkä kasvaa syödessä, haluaisin nyt kynsiini enemmän pituutta ja toisenlaisen muodon, mutta mietin että miten saan vanhat tipit pois ja uudet tilalle? Geelin viilaamiseen pois kuluu iäisyys, ja kymmenen kynnen viilaaminen tuntuu aikamoiselta urakalta... Voinko viilata kynnet lyhyiksi, sitten viilata geelin mahdollisimman ohueksi, ja kiinnittää uuden tipin siihen päälle? Vai onko jokin asetonissa liottaminen ainoa vaihtoehto? Miten te vaihtelette tippejänne, tai poistatte kynnet kokonaan?
Vanhat tipit pois ja uudet tilalle, miten?
5
239
Vastaukset
- Seitikki06
Moi, ei siinä auta kuin viilata ge geelit pois jokaisesta kynnestä, lyhentää/leikata pituus pois ja sitten rakentaa koko homma uudelleen.
Tippi on paras kiinnittää suoraan luonnonkynteen, jos liimaat sen geeliin on vaara että luonnonkynnen ja geelin väliin kerääntyy moskaa. Samoin ohut geeli voi irrota luonnonkynnestä ja repäistä tipin mennessään. - 20+5
Huh, hirveä homma! :P Kuinka ammattilaiset sen tekevät, heillä tuskin on koko päivää aikaa käsiviilalla viilailla asiakkaan kynsiä XD
- ---minni---
Sähköviila nopeuttaa huoltoa, mutta ei kokonaan korvaa käsinviilausta. Liimattavia tippejä en käytä, vaan pidennän kynnen muoteilla. Huollossa viilaan vanhaa massaa pois vain sen mitä tarvitsee, eli värillisen kärjen, glitterit ja koristeet, jos (ja yleensä kun) asiakas haluaa eri väriä! Ja tietysti kasvurajan ja kasvaneen luonnonkynnen osan KEVYESTI!
- Maalaisjärkikunniaan
Ei niitä ny lyhentää pidä jos pituutta lisää haluat :O senku vaan karhennat kynnet ja teet muotilla ja geelillä lisää pituutta :O eihän kukaan nyt kynsiä pois viilaa jos siihen pituutta lisää haluaa.. Kauhee duuni tehä tollee..
- 1+7
Itse asiassa mä mietinkin, että mähän voin lisätä geelillä lisää pituutta XD Kumma kun ei oikeen enemmin tullut mieleen, tyhmä minä :D Noo, pitipä mennä vaikeamman kautta sitten tämäkin, mutta virheistä oppii :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site956092Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto555068SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun574202SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt963809Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost83558Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1143100SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het502513Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352449Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat522169Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val171534