Miksi erään miestenvaateketjun mainoksessa näytetään aivan ihanan näköistä miestä kaikin puolin, kun todellisuus on ihan toisenlainen? :/ hämmentävää.
Joka nainen tietää, millainen stressman siellä peitonalla odottaa :)
Joka nainen tietää, millainen stressman siellä peitonalla odottaa :)
Vastaukset 9
Vanhimmat
Milloin mainokset ei ole ollut harhaanjohtavia?
Totaa, luullakseni ihan itse valitset sen miehen sinne peittos alle? Että tokko se mainosten vika on. Ja toisaalta jos et valitse ketään sinne peittos alle, mutta siellä joku kölvi on, niin se on sitten poliisin asia, ei kuluttajaviraston.
Mutta ihan alkuun voit vaihtaa kanavaa tai laittaa tösön kiinni.
Oletko sä nähnyt sen mainoksen :)
En, mutta en mä siihen kommentoikaan vaan aloitukseen. Mainoksia on nähty, ja tehty, ihan riittämiin.
:(
Mainoksilla on usempi tarkoitus
1. uutuustuetteen esille tuonti
2. myynti hiipunut (yleensä elintarvikkeissa)
3. saada enemmän myytyä (lehdissä toimii lööpit, kaupoissa tietylle päivälle suunnatut tarjoukset)
Ei niillä kyllä ole kuin se yksi tarkoitus, saada myyntiä aikaiseksi, oli sen myynnin aikaan saamisen tausta mikä hyvänsä (uusi tuote, kulahtanut tuote, surkea myynti, laskenut myynti jne.)
Metodi, kanava sekä kohde vaihtelevat ja siksi se yleensä onkin niin että mainoksilla nähdään olevan useampiakin tarkoituksia. Mutta ei niillä ole, ellei nyt sitten toisinaan ole eksytty puhtaasti viihdyttämisen puolelle. Mutta kyllä se logo siellä silloinkin tulee esille.
Sitten on ns. (tai muka) suorasti myyntiä tavoittelemattomat/tuottamattomat tavat viestiä asioista, mutta ne on oma lukunsa, mutta mainontaa ne ei ole. Ei ainakaan ihan suorasti, kuten asia nykyään kategorioidaan.
´Kuten huomasit, kaikki kolme suuntasi myynnin edistämiseen
miks _kaikkien_ naistenvaateketjujen ja meikkifirmojen ja automerkkien ja rautakauppojen ja ja ja ja mainoksissa näytetään yltiötäydellisiä naisia??!!
miksi sieltä peilistä kuitenkin katsoo alle 175 senttinen, ei lähellekkään nollakokoinen pirkko jonka hiukset eivät ole silkkisenä liehuvat kutrit eikä naamakaan ole täydellisen symmetrinen piirteiltään eikä muutenkaan virheetön vaan on tummaa silmien alla ja ja ja ihohuokosia!!!1
p.s. ei mun peiton alla oo stressmanneja näkyny, eiks nii pitäny olla kaikilla naisilla..?
sitä paitsi, tiiä vaikka se mainoksen 'aivan ihanan näköinen mies' osoittautuisikin tosielämän stressmanniksi,
mur