Poikaystäväni joutui vankilaan 4 vuodeksi. Hänet karkotetaan maasta sitten, kun hän on kärsinyt rangaistuksensa. Olen ajatellut, että jos menisimme naimisiin ja saisimme lapsen, niin peruutettaisiinko karkotus.
Poikaystäväni karkotetaan
Nipsu
321444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
minkä takia hän joutui linnaan? väkivaltarikoksen kohdalta en itse todellakaan menisi naimisiin ja hankkisi lasta. Aina on riski olla se seuraava(t) uhri(t).
Huoh. eiköhän kyseessä ole provo.
Mitä tuolla kommentillasi kerrot itsestäsi.? Eiköhän se ole tarkein asia. Opettele valistemaan oikein äläkä suosi rikollisia äläkä rikollisuutta.
Kyllä hänet varmaan päästetään ehdonalaiseen vapauteen heti, kun olette mennyt naimisiin. Pääsette viettämään onnellista moku-elämää.
Rikolliset ovat yleisesti ottaen parasta poikaystäävä- ja aviomiemateriaalia. Käy ryöstämässä Siwa, niin pääset elämään unelmaasi jonkun karvaisen sellikaverin morsiamena. Lapsia et kuitenkaan miehenä voi saada.
Karkoitusta ei peruuteta avioliiton perusteella tai sen perusteella, että on lapsi suomessa.
Karkoituksen jälkeen hänelle tulee maahantulokielto ja hän ei tule koskaan saamaan suomen kansalaisuutta, vaikka palaisi suomeen sen jälkeen, kun on kärsinyt rangaistuksensa karkoitettu suomesta pysynyt poissa suomesta maahantulokiellon edellyttämän ajan (ehkä 5v)
Joten, jos solmit avioliiton hänen kanssaan ja teet lapsen hänelle, on mahdollista, että elelet yh:na 4vuotta 5vuotta elättäen hänen lapsensa ja kukaties vielä lähettäen rahaa renttu-miehellesi sinne missä hän kulloinkin elelee.
Onko tämä unelmasi? 10 vuotta naimisissa jonkun jätkän kanssa joka ei edes saa tulla suomeen? Ja kun "aviomiehesi" sitten on karkoitettu ja poistunut maasta, miten haet eroa kun tulet katumapäälle?
Sinuna katselisin toisen poikaystävän ja isän lapsillesi.
On myös heitä, joille myönnettään maahantulokielto ikuisesti. Tiedän yhden tapauksen, oli aviossa suomalaisen kanssa ja tais olla muutama muksukin.
Provohan tämä aloitus on, mutta käännetään asia voitoksi ja oikeaksi keskusteluksi. Kuka oikeasti uskoo, että Suomesta karkoitetaan ihmisiä rikosten tekemisen perusteella? Näitä tapauksia on vuosikymmenessä 1-2, joista 1-2 perutaan, kun samaan aikaan vuodessa tuomitaan muutama kymmenen ulkomaalaista vankilaan. Ja kuten tunnettua, Suomessa ei joudu oikeasti lusimaan ennen kuin on todistettavasti taparikollinen ja saatuja tuomioita löytyy useampia kappaleita jaettuna usealle vuodelle. Poikkeuksena kuolemaan johtaneet väkivaltarikokset, jotka ovat kuitenkin niin harvinaisia outliereita, ettei niitä kannata ottaa huomioon.
Siis bottom line: Suomesta ei karkoiteta ihmisiä rikosten tekemisen perusteella. Moni luulee, että näin tehtäisiin ja vielä useampi toivoo, että asia olisi niin, mutta faktoja se ei muuta. Suomesta ei karkoiteta rikollisuuden perusteella. Muilla syillä ehkä, mutta ei rikosten takia.
"Ulkomaalaisten maastakarkotukset lisääntyivät
Ulkomaalaisten karkotukset kolminkertaistuivat viime vuonna edellisvuoteen verrattuna. Karkotuspäätös tehtiin viime vuonna 200 ihmisestä. Heistä karkotettiin ulkomaalaispoliisin mukaan lopulta 64. Käännytyspäätöksiä tehtiin noin 700. Yhä useampi käännytetään rikosten vuoksi."
http://yle.fi/uutiset/ulkomaalaisten_maastakarkotukset_lisaantyivat/5305257
Käännyttäminen ja karkottaminen ovat eri asia. Karkotuspäätösten määrä KOLMINKERTAISTUI ja silti karkotettiin vain 64 ihmistä. On se tietysti huomattavasti enemmän kuin yllä annetaan ymmärtää, mutta ei kovin vakuuttavaa siltikään.
Vain 64 ihmistä jotka poliisi löysi! Ongelmahan on se, että karkoituspäätöksen saaneet katoavat poliisin ulottumattomiin.
Tässä virallinen karkoitustilasto videltä viime vuodelta:
Karkoitusesitykset ja päätökset:
Vuosi / karkoitusesitys / päätös ei karkoiteta / päätös karkoitetaan:
2011 / 382 / 160 / 214
2010 /446 / 77 / 216
2009 / 209 / 47 / 80
2008 / 169 / 83 / 75
2007 / 139 / 68 / 59
Huom. karkoitusesityksestä päätökseen saattaa hyvinkin vuoden verran vierähtää aikaa poliisi ei suinkaan löydä kaikkia karkoituspäätöksen saaneita koska osa piileksii Suomessa ja osa muuttaa ulkomaille viranomaisia pakoon.
Yhtään niistä ei saada karkotettua.
Todellakin, itse tunnen kaksi tapausta jotka ovat saaneet karkotuksen. Toinen tapaus oli tehnyt rötöksiä ja istui linnassa yli vuoden. Ei pääse enään koskaan Suomeen ja onkin omassa maassa. Oli aviossa suomalaisen kanssa ja on lapsiakin.
Toinen istui usemman vuoden ja annettiin karkotuspäätös. Rikollinen hävisi Suomesta, eli ei ole ainakaan omassa kotimaassa, ehkä toisessa EU maassa.
Toisekseen, on niitä jotka saavat Suomen kansalaisuuden, vaikka olisvatkin saaneet jossain vaiheessa maahantulokiellon.
karkotettu l ilmaseksi synnyinmaahan lennätetty saa kotiuttamistahan.se paikallisella valuutalla niin hyvä että osa lähtee uudestaan!
Karkoituspäätös ja toimeenpantu karkoitus ovat kaksi eri asiaa. Suomalaisviranomaiset tekevät helposti karkoituspäätöksiä, mutta sitäkin harvemmin toteuttavat niitä.
Hyvä. Pitäisi tosin potkia pihalle heti, ja lapset että eukot mukaan jos niitä on.
Karkotusta ei peruta mutta se antaisi sinulle syyn muuttaa miehesi perassa pois tasta maasta.
Poikaystävääni ei olla vielä karkotettu. Päätöstä ei ole tehty. Olen käsittänyt, että päätös tehdään sitten, kun hän on kärsinyt tuomionsa.
Onko siistii olla linnakundin tyttökaveri?
Mut kun sillä on niin ihkut tummat silmät! Siis onhan niitä paljon muitakin rikollisiin rakastuvia, mut mä en vois kyllä sinisilmäisen vangin kanssa seukkaa.
Poikaystäväni karkotetaan
-YHYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYY
Todellakin toivon, että entinen miesystäväni karkoitetaan maasta tekemiensä rikosten vuoksi. Koska, itse olen viemässä asiaa eteenpäin ja jos ei karkoiteta pelkään oikeasti TAAS henkeni vuoksi. Viimeksi pelkäsin suhteessa ja halutessani erota.
ehdottomasti hanki lapsia noin lainkuuliaisen ja rehellisen kanssa !!
Ketään ulkomaalaista ei suomesta karkoiteta. Onneksi kaikien karkoitusuhan alaisten hhyvin tunteman ja hyvin olkoaosaavan maagisen lauseen vuoksi johon he turvautuvat heti kun joutuvat karkoitusuhan alle.
Ja se lause kuuluu, "Ette voi palauttaa minua takaisin, minut tapetaan siellä"
Tämän jälkeen ei yksikään politiikko, tai virkailija uskalla lähettä karkoituksen saanutta minnekään.
Tuon lauseen keksimiseen tarvittiin pakoloisapuun kallispalkkainen "juristi"....
miten noissa karkotusjutuissa yleensä käy? OIkeasti?
No jos tilastoja kattelee niin yli 200 / vuosi ihan oikeesti karkotetaan:
Vuosi Karkoitettu
2010 216
2011 214
2012 222
Siis karkotuspäätöksiä annetaan, mutta yhtää ei pystytä todellisuudessa karkottamaan.
"Karkoitusta ei peruuteta avioliiton perusteella tai sen perusteella, että on lapsi suomessa.
Karkoituksen jälkeen hänelle tulee maahantulokielto ja hän ei tule koskaan saamaan suomen kansalaisuutta, vaikka palaisi suomeen sen jälkeen, kun on kärsinyt rangaistuksensa karkoitettu suomesta pysynyt poissa suomesta maahantulokiellon edellyttämän ajan (ehkä 5v)
Joten, jos solmit avioliiton hänen kanssaan ja teet lapsen hänelle, on mahdollista, että elelet yh:na 4vuotta 5vuotta elättäen hänen lapsensa ja kukaties vielä lähettäen rahaa renttu-miehellesi sinne missä hän kulloinkin elelee.
Onko tämä unelmasi? 10 vuotta naimisissa jonkun jätkän kanssa joka ei edes saa tulla suomeen? Ja kun "aviomiehesi" sitten on karkoitettu ja poistunut maasta, miten haet eroa kun tulet katumapäälle?
Sinuna katselisin toisen poikaystävän ja isän lapsillesi."
Eräs tuttuni on taparikollinen, ulkomaalainen, jolla muukalaispassi. Kunnollisen passin saisi, jos menisi esim. suomalaisen naisen kanssa naimisiin.
On saanut karkoituksen, mutta se peruutettiin, syynä, että miehellä on lapsi suomalaisen naisen kanssa.
Hänen kotimaassaan on sota ja ymmärtääkseni lippu sinne olisi tullut kuitenkin, jollei karkoitusta olis peruutettu.
Suomessa ollaan aivan liian lepsuja noiden maturikollisten kanssa. Ne pitäisi karkottaa kaikki, mutta ainakin noi rikolliset. Aina siellä on joku suwaggiämmä nyyhkimässä oleskeluluvan perään. Jos kerta olette aidosti rakastuneita, niin miksi ette mene sinne mähmedin kotimaahan. Linnatuomio on todennäköisesti tullut raiskaamisesta ja siellä uudessa kotimaassanne tuo ei edes olisi rikos.
Kyseessä ei ole provo vaan tyypillinen monikulttuurinen suhde...
" Olen ajatellut, että jos menisimme naimisiin ja saisimme lapsen, niin peruutettaisiinko karkotus."
Toivottavasti ei.