Osaisiko joku esimerkin omaisesti kertoa mitä mahtaisi maksaa uusi Prius Saksasta tuotuna Suomeen verot maksettuna? Jos uuden esimerkki Priuksen hinta olisi 21949 e.
Kiitos etukäteen ystävällisistä vastauksista.
Kiitos etukäteen ystävällisistä vastauksista.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Määräytyykö se vero samoin kuin Suomi-Priuksella:
Prius
veroton hinta 29 830,00 €
autovero 4 814,81 €
verollinen hinta 34 644,81 €
Ainakin tuntuisi järkevältä... Mutta enpä tiedä varmaksi.
jos ostat Saksasta uuden, pitää ALV maksaa kuitenkin Suomeen. Saksan ALV:n saa sen jälkeen perittyä jotenkin takaisin (ei omakohtaista kokemusta)
Itse olen tuumaillut josko hakisi 6-12kk käytetyn Priusin lähiaikoina. Säästö olisi suomihintoihin nähden 6000-7000€
Osta se Plug in Prius! Yksi näytti olevan myynnissä 23000 e. Sillä kelpaisi ajella. Mitenköhän sen verojen kanssa kävisi?
Uuden vero alkaen 3500€, joten ei kai se enempää voi käytettynä olla. Hinta tuntuu kyllä liian halvalta. Kolmestakympistä alkaen esittelyautoja muut tarjoavat.
Muutkin Priuksen kyllä tiukkaan hinnoiteltu
http://www.autoweller.de/gebrauchtwagen/
Saksassa ei maahantuoja ota yhtä suurta siivua, alv viisi prosenttia Suomea alhaisempi ja Toyotan arvostus heikkoa, joten hinnat laskevat nopeasti. Eli kolme hyvää syytä käydä Saksassa.
Land Cruiser saksasta jopa 18000€ alle Suomen autoverottoman hinnan (on kyllä sitten ihan karvalakki, mutta kuitenkin...)
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/toyota-land-cruiser-3-0-d-4d-horn-bad-meinberg/172728892.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=30&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=24100&makeModelVariant1.modelId=19&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&makeModelVariantExclusion1.searchInFreetext=false&minFirstRegistrationDate=2012-01-01&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT&maxMileage=10000
Autoliike maksaa Saksan ALV:n takaisin sen jälkeen kun olet rekisteröinyt auton Suomeen. Tästä riittä yleensä todisteeksi rekisteriotteen kopio jonka voi lähettää myyjälle.
Jotkin liikkeet voivat myös myydä auton sinulle verottomina, mutta se on selvästi harvinaisempi käytäntö ja perustuu liikkeen luottamukseen siitä, että asiakas vie auton suoraan pois maasta. Jos kolaroit verottoman auton Saksassa liikkeelle tulee siitä seuraamuksia.
moista edes harkitse. Käytettynä ei ole suomessa minkään arvoinen. Sen minkä veroissa voittaa menettää varmasti reilusti myydessä.
Totta jupiset. Käytetyt Priuksethan ovat epäluotettavia kuin mitkä. Vai muistankohan oikein...
Kannattaa hakea mieluummin vähintään 6 kk ja (oliko se nyt) 5000 km vanha auto. Silloin maksaa halvemman (Saksan) ALVin ja noita Jahreswageneita, esittelyautoja yms. saa muutenkin sopivaan hintaan.
Itse käyn joskus parin vuoden kuluttua hakemassa tuollaisen Priuksen tai Auriksen ja taitaa olla jo n. kahdeskymmenes käytetty auto jonka ostan Saksasta.