pieni isokokoinen

iltapukua

Naisellinen juhla-asu/iltapuku, ihan toivotonta jos;
Pituus on 160cm paino 70kg. Pienet a-kuppirinnat, miesmäinen vartalo leveällä selällä ja rintakehällä, "kaljamahalla" joka hankittu ilman olutta, kapealla lantiolla ja olemattomalla persuksella. Reidet on hoikat, mutta seisomatyöläisen pohkeet ja nilkat ihan kohtuullisen paksut. "pölkkyjalka".
"Isojen tyttöjen" naiselliset vaatteet ovat usein sellaisia, jotka korostavat muodokkuutta. Kiristys rintojen alle, avonaiset kaula-aukot ym. Rinnattomana avonainen v-aukko vaan korostaa leveää lattarintaa, rintojen alle kiristetty vaate saa näyttämään entistä paksummalta?
Paras asu itselleni olisi omasta mielestäni 20-luvun charlestonmekko, lyhyehkö, mutta tarpeeksi suora ja tilava vyötärön kohdalta, muokattuna olkapäille niin, ettei ole nirunaruversio (venekauluksella ehkä) Reisisaappaat, jolloin pohkeet katoaisivat, mutta hoikat reidet olisivat esillä... no mautonta on :(

Hippakuvioissa kuljenkin usein tiukoissa housuissa ja löysässä puserossa, leikitellen kengillä ja saappailla, mutta tällaisessa asussa ei mennä iltapukujuhliin!

Minkälainen iltapuku siis lyhyelle miesmäiselle punkerolle? Jos löydät kuvan ajatuksestasi, linkitä se.

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ompelijalle?

      Hanki vartaloa muokkaava korsetti, joka litistää vatsanseutua. Sen päälle voisit kokeilla esim. jo ajattelemaasi suoralinjaista mekkoa. A-linjakin voisi sopia sinulle. Leikkauksilla ja laskostuksilla voi korostaa rinnanseutua. Löytäisitkö luotto-ompelijan, jonka kanssa voisitte yhdessä pohtia mahdollisimman pukevaa mallia?

      • Itsekin ompeleva

        Olen vartalomalliltani kuten aloittaja, mutta pituutta onkin reippaasti enemmän. Pitkän iltapuvun löytäminen on ongelma. Olen kokeillut tuota korsettikonstiakin ja teetin vahvasti luutetun korsetin jolla saisi vyötäröä esille. Niin luulin, mutta todellisuudessa kovalla kiristyksessä syntyi vain tasapaksu vartalo ja loppuillasta maha oli jo sekaisin kovasta rutistuksesta. Olen siis luovuttanut ja annan omenavartaloni olla rauhassa, käytän A-linjaista tai empirelinjaisia asuja. Sain juuri nähtäväkseni kuvia eräästä suuresta tilaisuudesta jossa olin pukeutuneena tummiin housuihin ja A-linjaiseen tunikaan. En ollut itse tajunnut kuinka paljon tuollainen asu vielä lisää vatsan ulkonäköä, laihdutus edessä vaikka joulu on tulossa.


    • Eeva_

      Itse olen hyvin paljon saman mallinen kuin sinä, enkä ole kokenut iltapuvun hankintaa erityisen suureksi ongelmaksi. Empire-linja sopii ainakin itselleni hyvin, koska en pienien rintojeni vuoksi näytä siltä, että olisin raskaana, vaikka vatsaa onkin. On kuitenkin hyvä huomata, ettei empire-linjan tarvitse olla liioiteltu, vaan rintojen alta vain aavistuksen levenevä käy myös hyvin.

      Koska olet kapea lantiosta, pystyt hyvin pitämään hyvin laskeutuvaa, hieman ilmavaa mekkoa niin, ettei mekko saa sinua näyttämään suuremmalta kuin olet.

      Alle olen linkannut mekon, jonka uskoisin sinulle sopivan hyvin.
      http://tinyurl.com/caxejrb

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      110
      9507
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      167
      6014
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      159
      5387
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      28
      5344
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4276
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3531
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2891
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      116
      2887
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      48
      2813
    Aihe