Old-time

S-d

Ihan uteliaisuuttani kysyn onko tätä palstaa lukemassa kukaan, joka kuuntelee old-time countrya? (Ja old-time tässä yhteydessä tarkoittaa aika paljon vanhempaa kuin esim. Dolly Parton, Loretta Lynn ym. 60-70-luvun tähdet). Jotenkin nimittäin tuntuu, että Suomessa ei taida meitä "oikeita" country-harrastajia olla kuin kourallinen.

7

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heeby Jeebies

      diggaa,ja nimenomaan tota vintage countrya,westernswingiä ja hillbillyä.
      Ja sit joku Waylon Jennings,Merle Haggard ja Mel Tillis 60-luvun alusta uppoo myöskin,mutta ei missään nimessä tää nykycountry.

      • S-d

        Pitihän se arvata, että sinä sieltä vastaat.
        Ja tosiaan tuo nykycountry (jota voisi vaikka karvanaamakantriksikin kutsua, katsopa vaikka noita nykyesiintyjiä) on silkkaa poppia. Ja siitä ei kantria tule, vaikka kuinka stetsonia päähän sovittaisi.

        Niin, tarkoitin tuolla old-timellä lähinnä noita 20- ja 30-luvun vaihteen string bändejä (Uncle Dave Macon, Charlie Poole, Skillet Lickers...). Mutta voisihan sinne lisätä myös nimet Bob Wills, Milton Brown, Tune Wranglers, Hank Penny ym. 30-luvun Western Swing-äijät/yhtyeet ja miksei Sons Of The Pioneerskin.


    • BigMack

      Täytyy myöntää, että aikas vähiin on old timen kuuntelu viime aikoina jäänyt; mikä sitten edustaa sitä "oikeaa" countryä lienee lähinnä makuasia, esim. old time oli aikansa populaarimusiikkia - ja ennen lamavuosia vieläpä erittäin suosittua - ja perustui (erotuksena "oikeaan" folk-musaan) tietyn tyylin ja eteläisen maaseutukulttuurin representaatioon (vrt. nykyiset hattumiehet)...itse country-termihän lanseerattiin vasta myöhemmin, kun haluttiin ottaa etäisyyttä näihin "takametsien hillbilly" -stereotypioihin. Toisaalta joku western swingkin on viimekädessä aika sofistikoitunutta, osin jazziin pohjautuvaa tanssimusaa, kun taas vaikkapa mainitsemasi Loretta ja Dolly olivat molemmat Appalakkien kasvatteja, ja antoivat sen myöskin KUULUA..

      Eli meikän pointti on kai se, populaarimusiikin piirissä tää "autenttisuuden" määrittely on aina, paitsi problemaattista, viimekädessä jokseenkin turhaa puuhaa; nää labelit sinänsä toimii toki käytännöllisinä suuntaviittoina musaa luonnehdittaessa: esim. allekirjottaneelle sitä "oikeata" (hyvää) countryä edustaa kaikki nasaalista bluegrassista, 50-luvun honky tonk -shufflen & myöhemmän Bakersfield-soundin kautta aina 70-luvun outlaw-meininkiin...;)

    • suzie Q

      No voi apua, kun aina löytyy näitä vain itseään ja omaa juttuaan "oikeina" pitäviä ihmisiä. Kyllä mä pidän itseänikin ihan "oikeana" kantridiggarina/harrastajana, vaikken todellakaan jaksa noita vanhoja juttuja ollenkaan.

      Mun levyhyllystä löytyy yks Waylon Jennings ja yks tuplakokelma, jossa on old-timea (Patsy Montana, Tex Ritter, Jimmy Rogers yms.), mut ei uppoa, ei millään. Eipä myöskään siitä vähän uudemmat Dolly Partonit ja Johnny Cashit. Mä "löysin" kantrin nimenomaan näiden uudempien artistien myötä. Suosikkeja ovat mm. Trace Adkins, Toby Keith, Alan Jackson, Terri Clark, Brooks&Dunn...

      Vaikkei tää nyt liity tuohon avaukseen, niin totempa vielä, että uskon monien ihmisten mielipiteen "kantrimusiikki on p...seestä" johtuvan just vaan siitä, ett ne ei tunne nykykantria, vaan luulevat sen olevan pelkästään jotain muinaista viulun vingutusta. Kun mä oon "pakkokuunnelluttanut" =) ystäväpiiriäni nykykantrilla, moni on ollut ihan yllättynyt, kuinka hyvää musiikkia se onkaan.

      • S-d

        Tarkoituksenani ei ollut mollata nykykantrin harrastajia vaan lähinnä peräänkuuluttaa old time -harrastajia (siis lähinnä onko heitä). Valitsin siis sanani hieman väärin kirjoittaessani "oikeista" kantrin harrastajista.
        Minulle kuitenkin tuo vanhempi kantri on sitä "oikeata". Joka tapauksessa juuri nuo uudemmat artistit Adkins, Keith, Jackson etc. eivät vastaavasti kolahda meikäläiseen. Onneksi musiikkimakuja on monenlaisia. Olisihan se ihan hirveätä jos kaikki kuuntelisivat samaa!


    • Merle

      Kuten nimimerkistäni voi päätellä, Merle Haggard on ykkössuosikkini.
      Vanhimmat starat, joiden levyjä minulta löytyy ovat esim. Hank Williams (Sr.), Ernest Tubb, Hank Snow, Faron Young, Louvin Brothers.
      Kyllä minä pidän itseäni ihan "oikeana" countryharrastajana, vaikkeivät mainitsemasi artistit levykokoelmaani kuulukaan.
      Ei se levytyksen vanhuus mielestäni mikään itseisarvo ole. Nykyartisteista monet tekevät aivan mahtavaa musaa - esim. Brad Paisley ja Alan Jackson.

    • hoodoo

      löytyy multakin, vaikka vain ihan minimaalisestikin. Amerikkalaisen nettiystävän kautta pulpahti postiluukusta pari vuotta sitten cd:llinen bluegrassia ja muutama old-time biisi, esittäjinä näillä Bruce Molsky, sekä bändi nimeltään Konnarock Critters.

      Niin ja O Brother, Where Art Thou? -leffan soundtrackiltahan moista meininkiä tietenkin löytyy.

      Itse pidän eniten bluegrassista. Aikoinaan Alison Kraussin äänen kuullessani luulin kuolleeni ja enkeliparven laulavan. Naisääni nro yksi, oli genre sitten mikä hyvänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      71
      2772
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2328
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2178
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      2
      2075
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1494
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1439
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      78
      1162
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1070
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1067
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1024
    Aihe