Kevyt kuorma-auto

Näissä vero vain n.70 e/vuosi, on halpaa !
7764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Kyllähän tuollainen kevyt k-a alkaa olla järkevin autovalinta, jos vaan kortti riittää.

Äänestä
  • Ja jaksaa ajella 80 km/h... ja polttoaineen kulutus muutaman litran suurempi kuin henk.autossa.

    Äänestä

Toi nopeus riippuu auton vuosimallista ja esim. cdi Sprintterin saa menemään n.7 l/100 km !

Äänestä
  • Niin minäkin pääsen pihistelemällä keskikokoisella farkulla 4 l/100 km, mutta normiajossa kulutus on jotain muuta.
    Sprinter 313CDI 3,5t kantavuudella ilmoitetaan yhdistetyksi kulutukseksi 8,5-7,9 l/100km ja ainakin henkilöautossa normeihin pääseminen vaatii kohtuullisia nopeuksia ja kevyttä kaasujalkaa. Jos rajoittamattomalla autolla ajelisi minun nopeuksia, niin tuollaisella laatikkomallilla keskikulutus olisi yli 10 l/100 km tyhjällä tavaratilalla.

    Ja aikas vanha saa olla, ettei pidä olla rajoittimia.

    Äänestä

  • saa saa kirjoitti:

    Niin minäkin pääsen pihistelemällä keskikokoisella farkulla 4 l/100 km, mutta normiajossa kulutus on jotain muuta.
    Sprinter 313CDI 3,5t kantavuudella ilmoitetaan yhdistetyksi kulutukseksi 8,5-7,9 l/100km ja ainakin henkilöautossa normeihin pääseminen vaatii kohtuullisia nopeuksia ja kevyttä kaasujalkaa. Jos rajoittamattomalla autolla ajelisi minun nopeuksia, niin tuollaisella laatikkomallilla keskikulutus olisi yli 10 l/100 km tyhjällä tavaratilalla.

    Ja aikas vanha saa olla, ettei pidä olla rajoittimia.

    Minulla on linja-autoksi (11 1) rekisteröity vm 2010 Sprintteri 316CDI, manuaali, takaveto, korkea koppa. Omapaino 2490, kokonaispaino 3500. Tehdas ilmoittaa sillekin seka-ajon normikulutukseksi 7,9...8,5 l/100km. Käytännössä menee kaupungissa noin 12...13 l/100 km; maantiellä noin 9 l/100km, kaiken ajon keskimääräinen on tällä hetkellä 9,7 l/100km (tankkauspäiväkirjasta laskettu totaali ilman erittelyä kaup/maantie-ajoihin). Maantiellä mennään satasta (rajoitinnopeus tod. 102 km/h), silloin kun tien rajoitus sallii.

    Eli, eipä siinä nyt varsinaisesta polttoaineen pihityksestä voi puhua, mutta kuitenkin ollaan vielä siedettävissä lukemissa. Vuodessa ajoa tulee noin 25000 km, yhteensä menee siis noin 2500 litraa dieseliä vuodessa.

    Jos vertaa kroonisista veroista säästyviä kustannuksia vastaavaan "pikkubussiin" (=henkilöauto 8 1 h), tulevat linja-auton ensimmäiset noin 4800 kilometriä per vuosi polttoaineen suhteen "ilmaisiksi", (tämän päivän hinnalla) jos autoilussa nyt mitään "ilmaista" sitten on...

    Äänestä

siis dieselvero? entä käyttömaksu onko lainkaan?

entä vakuutukset?

Eikö säästöhyöty mene kalliimmissa vakuutuksissa ?

Äänestä

EI ole käyttömaksua, eikä vakuutuksissakaan suurta eroa ole, riippuu yhtiöstä ja vakuutuksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jekkamees kirjoitti:

Näissä vero vain n.70 e/vuosi, on halpaa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu