Kuka hullu ottaa kantaa viesteihinne?

ärsyttävää

En ottaisi yhteenkään avautumiseen tai haukkumiseen kantaa, ennen kuin kuulisin toista osapuolta.

Samoin netin ulkopuolella. Kuuntelen, mutta en osaa olla puolesta tai vastaan, ellen kuule toisen osapuolen näkemystä tilanteesta.

Että sikäli turhaa avautumista mitättömistä näkemyseroista. Ihmeellistä omien tarpeiden tyydyttämistä ja oman egon pönkittämistä netissä.

11

183

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä kyllä

      Tiedätkö, tämä palsta on lähes ainoa paikka, missä voi purkaa tunteitaan suodattamatta mitään. Tosiasiassa juuri kukaan kirjoittajista tosielämässä toimii, kuten täällä antaa ymmärtää. Tai jos toimii, ilmaisut ovat varmasti siloitellumpia. Kaikilla ei ole ymmärtäväisiä kanssasiskoja/-veljiä, joille voisi niin anoppihöyryjä päästää kuin täällä. Jos sinua kauhistuttaa lukea näitä, vaihda palstaa. Ennemmin ole onnellinen puolestamme, että voimme edes jonnekkin purkaa näitä tosielämän sairaita kokemuksia, joille meistä monikaan ei voi mitään.

      Toinen osapuoli kommentoikoon jos haluaa, sehän on myös tarkoitus. Ehkä ei juuri sen yksittäisen ristiriidan osapuoli, mutta toisesta näkökulmasta. Tosiasiassa suurin osa näistä kirjoituksista täällä kuvaa todella pitkään jatkuneita ahdistavan sairaita ongelmia, joita ihmisten välille voi syntyä. Anoppejamme ja miniöitämme emme voi valita.

      • ÖLKä

        En ikinä kertoisi yksityisasioitani nettiin facella tai ees nonamena.
        Onneks on vielä muunkinlaista elämää.


      • vanha ämmä
        ÖLKä kirjoitti:

        En ikinä kertoisi yksityisasioitani nettiin facella tai ees nonamena.
        Onneks on vielä muunkinlaista elämää.

        Mutta hei, miten ihmeessä olet edes tällä kertaa päätynyt näille palstoille?
        Ei täällä muuten kukaan sinun vakuutteluasi kirjoittamattomuudesta kaipaa, ei se anna kenellekään mitään.

        Monet ovat saaneet täältä tukea että jaksavat edes päivän kerrallaan, usein ollaan ihan kamalissa olosuhteissa ja yritetään pitää avioliittoa koossa kynsin hampain... minä ainakin olen saanut hyvää tukea moneltakin palstalta. Eihän näitä edes pidettäisi yllä, ellei tarve puhua olisi niin suuri.


    • lopo

      hyvä palsta, mutta jos kysytään asiaa ,miksi siihen sitten pottuillaan ja haistatellaan

      asiaa.

      • eeva ja aatami

        Saapa nauraa porukalla plikoille, jotka kysyvät nettipalstoilta neuvoa jokaiseen pikkuasiaan. Mutta poikakaverin äidin suusta ei kestetä yhtään mitään. Epävarmuuttahan se on, anoppi on parempi kaikessa, ei plikat ketä semmosta.


    • wrwrwrwrw

      Mites tämä "molempien osapuolien kuuleminen" oikeasti toimisi käytännössä?

      Kun tapaat ystävääsi, joka kertoo, että mies pettää häntä, niin vaaditko ehdottomasti, että mies ja "petetty" vaimo tulevat teille kahville juttelemaan,
      että Sinä voit sitten vihdoinkin päättää, pettääkö oikeasti ja oikeasta syystä?

      Kun sukulaisesi saa potkut, niin haluatko kuulla myös pomon mielipiteen, että hänet oikeasti irtisanottiin "taloudellisista" syistä, eikä vain huolimattomuuttaan?

      Tulee aika kauhea elämä, jos vaatii kaikilta osapuolilta selvitykset, ennen kuin Sinä voit päättää, kuka oli sinun mielestäsi oikeassa.

      Miksi eksyit tänne kamalalle suomi24.fi -palstalle, jos et voi kerran sietää meidän puolueellisia kirjoituksia?

      • sääliö

        älä leiki tyhmempää kuin olet!


    • Yli_hilseen

      Asioista voi keskustella yleisellä tasolla ilman, että on jonkun ihmisen puolella. Esimerkiksi voin ihan tässä ja nyt ottaa sen verran kantaa, että fyysinen väkivalta on väärin - minun ei tarvitse kuulla ketään tämän todetakseni.

      Huomaathan, etten väittänyt tai olettanut, että kenenkään kirjoitus välttämättä olisi totta. Esimerkiksi fyysinen väkivalta kuitenkin on väärin ihan siitä riippumatta, puhuuko aloituksen tekijä totta vai ei. Se on kunkin kirjoittajan omalla vastuulla.

      Voimme yleisellä tasolla pohtia, onko jokin asia oikein tai väärin tai millä keinoin jokin asia voitaisiin ratkaista. On totta, että jotkut eivät ole valmiita keskustelemaan kriittisesti yleisellä tasolla, vaan haluavat nimenomaan vastauksia joissa lukee "olen puolellasi".

      Jotkut aloitukset ovat läpinäkyvästi tarkoitushakuisia. Kysytään näennäisesti, että mitä teen ja voiko tämä olla oikein, vaikka aloittaja oikeasti vain haluaa kuulla "olet täysin oikeassa".

      • ookke?

        "vittu- jätä se tampio!!!!!!!!!!!!!"!!!!!!!!!!!!!


    • Satunnainen lukija

      Ymmärrän, että jotkut ovat masennuksensa ja ahdistuksensa kanssa kestämättömässä tilanteessa, kun ei ole ihmistä, jolle voisi tunteitaan purkaa.
      Niinpä he kirjoittavat pois ahdistustaan nimettömänä ja tarvitsematta pelätä joutuvansa selittelemään sanojaan läheisilleen.

      Mutta sitten hyökkäävät toiset, yhtä ahdistuneet. Moni ilmeisesti saa tyydytyksen siitä, että väheksyy edellisten kirjoittajien murheita ja ongelmia ja syyllistää kirjoittajat.

      Mieltään hekin keventävät, mutta eivät ajattele, miltä tuntuu toisesta, jonka niskaan he pahan olonsa tyhjentävät.

      Minusta keskustelupalstoillekin tulisi vaatia rekisteröityminen. Se edes jossakin määrin karsisi aiheettomia tölväisyjä ja toisten kirjoittajien halveksuntaa.

      • mielenkiintoista;)

        Jep, saataisi tietää minkä nimisiä ja minkä näköisiä, ikäisiä kokoisia hulluja, mielisairaita tulee karttaa ;)

        Mitäs meillä täällä on listoilla? Sairasta esittäviä miesystävän vanhempia, miniän jyrääjiä, sairas kontrolloiva paskiais-anoppi. Anopin panijat tulisivat tutuiksi, narsisti miniät, isonenäiset anopit, hulluja anoppeja näkyy tasaisesti ja yhtä paljon pimeitä miniöitä. Kaikki keskustelun ensimmäiseltä otsikkosivulta kerättyjä. ;))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      190
      2661
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2285
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      207
      2259
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      269
      1741
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      143
      1371
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1178
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1062
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1030
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe