En oikein tiedä minnekkä tämä olisi kuulunut mutta lääkeasiaahan tämä kuitenkin koskee niin laitan tänne. Eli olen kärsinyt nyt nukahtamisen vaikeudesta jo pari viikkoa. Uni ei vain tule vaikka olisi miten väsynyt. Tulee vain pyörittyä ja pyörittyä ja aamulla on entistä väsyneempi. Saako lääkäristä jotakin tälläiseen vaivaan jos menen valittamaan? Alkaa olla jo pinna kireällä tämän väsymyksen kanssa. Ja jos lääkäri jotain määrää niin mitähän tälläiseen vaivaan yleensä määrätään ja mahtaako olla kallista ostaa? En omaa mitään kokemusta asiasta aikaisemmin.
Unen saanti vaikeaa
8
888
Vastaukset
- RättiPoikki
Ja juuri kun painoin lähetä nappia niin huomasin että olisihan tuolla ollut unet ja unihäiriöt osasto. Noh jospa joku voisi silti vastailla tänne.
- erkki
Lääkäri tarjoaa kenties jotain Remeronia. Varsinaisia unilääkkeitä on paljonkin, mutta ne ovat vain tilapäiseen käyttöön.
- RättiPoikki
erkki kirjoitti:
Lääkäri tarjoaa kenties jotain Remeronia. Varsinaisia unilääkkeitä on paljonkin, mutta ne ovat vain tilapäiseen käyttöön.
Eikös tuo remeron ole masennuslääke? En kyllä yhtään sen sortin lääkettä halua vanhaan arsenaaliin lisää. Varmaankin jotain uni/nukahtamislääkettä tarvitsisin vaikka vain väliaikaisesti että edes välillä saisi nukkua yönsä kunnolla eikä tarvitsisi päivällä olla väsymyksestä sekaisin.
- Krooh
RättiPoikki kirjoitti:
Eikös tuo remeron ole masennuslääke? En kyllä yhtään sen sortin lääkettä halua vanhaan arsenaaliin lisää. Varmaankin jotain uni/nukahtamislääkettä tarvitsisin vaikka vain väliaikaisesti että edes välillä saisi nukkua yönsä kunnolla eikä tarvitsisi päivällä olla väsymyksestä sekaisin.
Näitä tilapäiseen käyttöön on nyt popsittu pari vuotta, imovanea ja tenoxia. Ei mulla siis kahta ole lääkkeenä oikeasti, imovanena vaan jäi jäljelle ja välillä käytän sitä kun lääkäri kirjoitti sitä aika reilun satsin. Tenox on se mitä yleensä käytän. Jos nukkuu huonosti jatkuvasti niin kyllä siinä on koko päivä pilalla. Viikonloput, lomat ja vapaat olen ilman lääkitystä.
Kohta tähän kirjoittaa joku että ne aiheuttaa hirvittävää riippuvuutta ja vaikka mitä kamalaa. No kamalampaa on valvominen. Kyllä näitä aika hyvin saa kun asiallisesti pyytää ja esittää asiansa. - erkki
Krooh kirjoitti:
Näitä tilapäiseen käyttöön on nyt popsittu pari vuotta, imovanea ja tenoxia. Ei mulla siis kahta ole lääkkeenä oikeasti, imovanena vaan jäi jäljelle ja välillä käytän sitä kun lääkäri kirjoitti sitä aika reilun satsin. Tenox on se mitä yleensä käytän. Jos nukkuu huonosti jatkuvasti niin kyllä siinä on koko päivä pilalla. Viikonloput, lomat ja vapaat olen ilman lääkitystä.
Kohta tähän kirjoittaa joku että ne aiheuttaa hirvittävää riippuvuutta ja vaikka mitä kamalaa. No kamalampaa on valvominen. Kyllä näitä aika hyvin saa kun asiallisesti pyytää ja esittää asiansa.Valitettavasti unilääkkeitä jatkuvasti käyttämällä oma nukkumiskyky heikkenee. Paniikki iskee jos lääkkeet on loppu tai unohtuneet muualle. Unilääkkeistä tulee kuin insuliini diabeetikolle.
Yksi keino olisi kierrättää esim. kolmea erityyppistä lääkettä. Tällöin ei muodostuisi riippuvuutta yhdentyyppiseen lääkkeeseen. - Tiger Lily
erkki kirjoitti:
Valitettavasti unilääkkeitä jatkuvasti käyttämällä oma nukkumiskyky heikkenee. Paniikki iskee jos lääkkeet on loppu tai unohtuneet muualle. Unilääkkeistä tulee kuin insuliini diabeetikolle.
Yksi keino olisi kierrättää esim. kolmea erityyppistä lääkettä. Tällöin ei muodostuisi riippuvuutta yhdentyyppiseen lääkkeeseen.Siksi kannattaa käyttää unettomuuteen ns. väsyttäviä masennuslääkkeitä. Niitä käytetään paljon unettomuuden hoidossa, pienellä annoksella. Ei tule riippuvuutta ja tehoa löytyy enemmän kuin nukahtamislääkkeistä.
- Junnu
Tarvitsen joskus nukahtamislääkettä kun olen esim.ulkomaanmatkalla.
Yksi lääkärissäkäynti maksaa yhteiskunnalle eli veronmaksajille jotain 50 euroa
vähintään joten tuntuisi järjettömältä pienen asian takia lähteä terveyskeskukseen.
Ostaisin mieluummin suoraan jos joku on kiinnostunut myymään muutaman tabletin
Imovanea tai muuta vastaavaa nukahtamislääkettä.
Toinen vaihtoehto olisi varmaan tilata lääkettä ulkomailta mutta onnistuuko sellainen ilman
luottokorttia ja tuleeko lähetys kirjeessä vai paketissa?(Paketti saattaa jäädä tulliin kiinni)
Mistä www-osoitteesta kannattaisi tilata?
junnux@jippii.fi
- leka
Kysymys: Miksi et saa unta?
Vaihtoehtoja:
- Ajatukset pyörivät mielessä koska jotakin poikkeuksellista on tapahtunut/tapahtumassa: hoitona muistiinpanot, keskustelu, tarvittaessa nukahtamislääke ellei tunnissa nukahda
- On vaikea löytää hyvää asentoa: hoitona särkylääkkeet, lihaksia rentouttavat lääkkeet, "levottomia jalkoja" rauhoittavat lääkkeet tilanteen ja syyn mukaan
- On niin kuuma ettei saa unta (näillä helteillä ja mainitsemallasi kahden viikon aikajaksolla HYVIN todennäköinen selitys): hoitona nukkuminen ilman peittoa/pelkkä lakana peittona, ikkunat auki, tuuletus/puhallin päällä, ilmastointi viileällä; tavoitteena saada nukkumislämpötila välille 16-18ºC
On muitakin mahdollisia syitä valoisuudesta ja meluisuudesta tulehdussairauksiin ja psykoosiin saakka, mutta nuo kolme ovat yleisimmät.
Muita ohjeita:
- älä pyöri sängyssä; ellei tunnisa nukahda, niin joko nousee sitten ylös ja odottaa kunnes väsyttää uudelleen kunnoa, tai sitten ottaa sen nukahtamislääkkeen (mutta niitä pitäisi käyttää vain muutamana iltana, ei pidempään)
- älä lue/kudo/syö/katso telkkaa tms sängyssä, vaan rauhoita se paikka vain nukkumiselle ja sille-toiselle-toiminnolle :-)
- kevyt liikunta 1-2 tuntia ennen nukkumaan menoa saattaa auttaa; seksi juuri ennen nukkumaan menoa saattaa auttaa
- älä mene nukkumaan siksi, että "kello on niin paljon" vaan vasta kun väsyttää.
Ja jälleen kerran, ohjeita löytyy huomattavasti enemmänkin, mutta tuntematta tapaustasi sen lähemmin, ei niitä tähän jaksa pidemmälti kirjoittaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380