Mahtava tuulivoima

Ajatelkaa ihmiset, tälläkin hetkellä kotimainen tuulivoimasähkön tuotanto kattaa peräti 0,2 % maamme sähkön kulutuksesta, eikö ole todella hieno juttu.
9144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On upeaa.Sen varaan voi teollisuutemme tuotantolaitokset huoletta jättää ;)

Äänestä

Maailman puhtainta energiaa minimaalisin kokonaislkustannuksin:

"Tutkimustulos sähköntutantomuotojen kokonaiskustannuksista:

- tuotantomuoto cnt/kWh

- hiilivoima 15
- tuulivoima 7
- aurinkovoima 10-18
- ydinvoimalat, "vanhat", 13-36
- ydinvoimalat, "uudet", 31-54"

http://keskustelu.suomi24.fi/node/11049369
"Sähköntutantomuotojen kokonaiskustannukset"

Äänestä

Tänään pitäisi olla verraten tuulinen päivä; ainakin sääkartan mukaan rannikoilla tuulee tyypillisesti 7-10 m/s. Kuitenkin Fingridin mukaan tuulisähköä tulee tällä hetkellä vain vain 30 MW, olisiko jotain 13 % kapasiteetista. Mistähän kiikastaa.

Äänestä
  • Huoltotyöt jälleen menossa.Viikottainen normaali työ.Mitä siitä?

    Äänestä

  • 45+32 kirjoitti:

    Huoltotyöt jälleen menossa.Viikottainen normaali työ.Mitä siitä?

    Näyttää tuotantoluvuista päätellen tuo sinun viikottainen huoltotyösi kestävän aina sen viikon kerrallaan, yötä päivää.

    Äänestä

  • ei ole helppoa kirjoitti:

    Näyttää tuotantoluvuista päätellen tuo sinun viikottainen huoltotyösi kestävän aina sen viikon kerrallaan, yötä päivää.

    Tietysti kun osia odotetaan Kiinasta.Tule hommiin niin näet todellisuuden.

    Äänestä

  • 45+32 kirjoitti:

    Huoltotyöt jälleen menossa.Viikottainen normaali työ.Mitä siitä?

    Tuulimyllyillä tuo viikottainen huoltoseisokki todellakin tarkoittaa sitä että mylly seisoo sen viikon ja ensi viikolla on sitten seuraava viikottainen huoltoseisokki.

    Äänestä

Suomeen ei ole juuri rakennettu tuulivoimaa.. Olisi ihmeellistä jos saataisiin sähköä ilman voimaloita.

Äänestä

Tällä hetkellä Suomen tuulivoima tuottaa 30 MW. Virossa tulee samalla kapasiteetilla yli viisinkertainen määrä. Kuitenkin rannikoilla näyttäisi tuulevan aika reippasti, Perämeren pohjoisosia lukuunottamatta. Samanlaisia tilastoja on ollut koko joulu-tammikuun ajan, joiden pitäisi olla parhaita tuulivoimakuukausia. Mistähän tuo kiikastaa, eikö Fingrid näytä koko tuulivloimatehoa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suomi pelastuu kirjoitti:

Ajatelkaa ihmiset, tälläkin hetkellä kotimainen tuulivoimasähkön tuotanto kattaa peräti 0,2 % maamme sähkön kulutuksesta, eikö ole todella hieno juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu