luomukynsiin

käsinmaalausta

Moi.
Omaan ihan hyvät kynnet, ja tähän asti koristellut silloin tällöin ohuella siveltimellä ja värillisillä kynsilakoilla. "Piirtely" onnistuu melko hyvin myös kummallakin kädellä. Nyt kun kurkin vähän youtubea, olin ymmärtävinäni, että "maalailun" voi tehdä vesiliukoisilla akryyliväreillä, jonka päälle sitten väriton lakka suojaksi?

Siis millä piirtelet kuvioita?

4

200

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yue

      Joo, kynsiin voi maalata ihan tavallisilla akryyliväreillä. Toki on myös juuri kynsien koristeluun tarkoitettuja akryylivärejä, mutta niistä minulla ei ole minkäänlaista kokemusta, joten en tiedä mikä ero niissä on tavallisiin.
      Akryyliväreissä on se hyvä puoli lakkoihin verrattuna, että jos menee pieleen, niin kuvan voi aina pestä vedellä pois ilman, että tarttee aloittaa koko kynttä alusta. Lisäksi voi sekoitella helposti omia värejä. Akryyliväreillä voi tehdä esim. superkauniita one stroke kukkia tai perhosia tai mitä nyt mieleen juolahtaa.
      Kannattaa hommata erilliset siveltimet kynsilakoille ja akryyliväreille. :) Ja lopuksi kirkas päällyslakka tietty siihen kynnen päälle.
      Itse hommasin akryylivärit aika vasta, joten en ole mikään asiantuntija, mutta voin sanoa, että olen tykännyt niistä kovasti. Niillä on helpompi tehdä kuvioita kuin kynsilakoilla.

    • 5768971

      en lähtis suoraan luonnonkynteen akryyliväreillä maalaamaan. rakennekynnen päällä ok mut luonnonkynnelle tekisin kestolakalla. ne on ainakin turvallisia kynnellä. akryylimaalithan on tehty seinä-/taidemaalauksiin enkä tiedä onko niistä tutkimuksia miten toimii ihmisiholla/-keholla. omalla riskillä tietty. asiakkailleni en tekisi noin.pysyyköhän se edes omalla kynnellä..?

      • 3 12

        lakka alle, väritön tai värillinen. Akryylimaalilla onnistuu hyvin kuviointi kuivan lakan päälle, ohuena kuivahtaa nopeasti, ja taas väritön lakka päälle. Tosin en usko, että olisi mitään varsinaista estettä maalailla akryylillä suoraan kynteenkin, ja siihen sitten väritön lakka suojaksi. Kynsi tietysti huokoisena luonnonpintana saattaa imeä akryyliväriä itseensä (ihan niinkun kynsilakankin väriä)
        Akryylimaalihan on vesiliukoinen, ihan toista, kuin esim. kynsilakka. Akryylivärejä myydään ihan lasten käyttöönkin myrkyttöminä. Lähtee myös iholta pois vedellä, tosin jo kuivahdettuaan joutuu vähän lutraamaan.


    • 415

      lasten akryyleja siis hankkimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      84
      2664
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      106
      2524
    3. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      0
      2511
    4. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      22
      2217
    5. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      58
      1927
    6. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      99
      1867
    7. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      32
      1816
    8. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      122
      1767
    9. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      264
      1758
    10. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      11
      1358
    Aihe