harkintakyky petti yrittäjältä

...kun meni ja haki Saksasta Mercedeksen. Sai 25.000:lla maalipinnaltaan haalistuneen farmarin, jostain 90-luvun puolivälistä.

Hankinnan seurauksena firman liikevaihto pieneni kolmanneksella, kun asiakkaat tuumasivat, että "sulla on ilmaa hinnoissa, kun voit mersuja ostella".

Näin siis Taloussanomien mukaan. Kyllä tämä Suomi on mainio paikka.
32402
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mersu on mersu vaikka olisi 124 mallia 80-luvulta ja tonnin arvoinen, mutta esim. Peugeot on vain Pösö vaikka olisi uusi 607. Ei kateellinen rahvas tajua että niitä vanhoja mersuja saa monta kymmentä Pösön hinnalla.

Äänestä
  • koska en osta autoja naapurin, vaan omaksi ilokseni, ajelen tällä kertaa ihan tavallisella ns. "alemman keskiluokan" autolla (25k€) joka ei kirvoittanut mitään kommenttia lähipiiriltä.

    Mutta huvittaa miten jokunen vuosi sitten hankittua vanhaa 15k€ isoa bensafarmaria tultiin ihailemaan oikein miehissä ja kehuttiin "miten sun täytyy tienata hyvin kun on tällaiseen varaa"

    No eivät ne ihan väärässä olleet, bensaan ja huoltoihin meni vuodessa saman verran kuin tällä nykyisellä tuplasti kallimmalla kolmessa :)

    Äänestä

Mersun suurin rasite.
Sen ostaisi Apinakin jos saisi paljon rahaa. Siksi Jagulaari on minun ostoslistalla selvästi Mersua korkeammalla - sen verran täytyy olla mielikuvitusta...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Focus 2000 kirjoitti:

...kun meni ja haki Saksasta Mercedeksen. Sai 25.000:lla maalipinnaltaan haalistuneen farmarin, jostain 90-luvun puolivälistä.

Hankinnan seurauksena firman liikevaihto pieneni kolmanneksella, kun asiakkaat tuumasivat, että "sulla on ilmaa hinnoissa, kun voit mersuja ostella".

Näin siis Taloussanomien mukaan. Kyllä tämä Suomi on mainio paikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu