Miesteni ammatit

Naisteni ammatit -ketjun vastapainoksi myös miesten ammatit.

Omani (kuta kuinkin ajallisessa järjestyksessä):
- ohjelmoija
- työnjohtaja (2 kpl)
- liikennelentäjä (kapteeni)
- projektipäällikkö
- toimitusjohtaja
- hankintajohtaja
- lääkäri
- yrittäjä (menestynyt)
- salkunhoitaja
- talousjohtaja

Saa nähdä, mitä seuraavaksi. Akateemisista en enää alemmin koulutettuihin palaa. Parisuhde on selvästi toimivampi muiden akateemisten kanssa. Keskustelu ja parisuhteen huolto onnistuu huomattavasti sujuvammin ja on enemmän yhteisiä intressejä.
19143
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Mitäs teillä muilla naisilla?

Äänestä
  • Aivot on tärkeitä, ammatti voi olla ihan mikä lystää. En tuppaa mukaan miehen työhön.

    Riittää kun ajatukset kohtaa vapaa-ajalla.

    PS en myöskään vie miestä töihin, joten....

    Äänestä

Oliko kukaan tatuoitu ?

Äänestä
  • Ei todellakaan. Tatuoinnit ovat ehdoton ei.

    Äänestä

Tjaahah. Naistenkin pitää päästä sanomaan kenen ähkimäksi on tullut. Naiset toki varmistavat että ähkijöiden lista koostuu mediaseksikkäistä nimistä jotta se kuulostaisi saavutukselta.

Äänestä
  • Valintakysymys. Pariutuminen ei tapahdu tittelin perusteella, vaan muista syistä. Ei toki menestyksestä haittaakaan ole, mutta se ei ole ehdottoman välttämätöntä. Kunhan mieleellään ansaitsee edes sen verran kuin itse, niin naisen suuremmista tuloista ei tule ongelmaa. Sitäkin on nähty noiden listan alkupään edustajien toimesta.

    Äänestä

  • siinäpä minimerkille miettimistä onko faktaa vai ei....?
    Joka tapauksessa tavis-perus (suomi) -mieskansalaisella on vielä monta suoritusta tehtävänä ennen kuin tuolle listalle pääsisi... kadehtia voi vapaasti... :)

    Äänestä

  • Hehee... kirjoitti:

    siinäpä minimerkille miettimistä onko faktaa vai ei....?
    Joka tapauksessa tavis-perus (suomi) -mieskansalaisella on vielä monta suoritusta tehtävänä ennen kuin tuolle listalle pääsisi... kadehtia voi vapaasti... :)

    Ei kukaan mies pyri tietoisesti jälkiliukkaille.

    Äänestä

- muusikko
- yksityisyrittäjä (menestyksestä en osaa sanoa muuta kuin: aina töissä)
- kokki
- sähkömies
- bussikuski
- personal trainer

Hauskaa oli kaikkien kanssa, ei valittamista. Käytännön ihmisiä kaikki, paitsi muusikko.

Äänestä

vaihdat miestä noin usein?

Äänestä
  • Ei ole tämän keskustelun aihe. Voit ihan omassa pienessä päässi miettiä, miksi listan pituus voi kasvaa iän myötä ja miksi parisuhteet eivät aina onnistu.

    Äänestä

  • vaihtoehtoketju kirjoitti:

    Ei ole tämän keskustelun aihe. Voit ihan omassa pienessä päässi miettiä, miksi listan pituus voi kasvaa iän myötä ja miksi parisuhteet eivät aina onnistu.

    Missä päässä? Kun se ajattelu näillä palsta ätmeillä on kerran niin tiukasti siellä housuissa, niin eihän tuon kummempaan millään pysty.

    Äänestä

Ap ihastunut "luonteeseen"

Äänestä

Ei tuo nyt kovin hyvin ole toiminut jos kumppania joutuu vaihtamaan , pikemminkin täysin toimimattomia eroon päättyneitä suhteita kaikki.

Äänestä
  • Toimii se autokin aikansa.

    Äänestä

  • njaa... kirjoitti:

    Toimii se autokin aikansa.

    kyllä se toimii kumppaninkin kanssa. Joka kerran jälkeen on vähän viisaampi eikä mene samoihin ansoihin kuin nuorempana ja kokemattomampana.

    Nyrkkisääntönä minulla on että yhden ärsyttävän piirteen kanssa voi tulla toimeen. Kaksi tai enemmän on heti alusta liikaa, koska ajan mittaan joka tapauksessa menee hermo.

    Äänestä

  • Jos nyt ei vedettäisi paikkaansa pitämättömiä johtopäätöksiä siitä, miksi parisuhteet ovat loppuneet. Se ei silti tarkoita, ettei kommunikointi olisi toiminut.

    Joskus eroon - ja minun tapauksessani valitettavan usein tietystä syystä - päädytään, vaikkei kumpikaan todellisuudessa haluaisi erota. Näin, vaikka ei muutoin näe suhteessa, eikä kumppanissa mitään vikaa. On vain pakko, jotta toinen pääsee toteuttamaan unelmansa.

    Äänestä

1) opiskelija (alta 2-kymppisenä)
2) opiskelija (20-30 v.)
3) yrittäjä (32-vuotiaana)
4) yrittäjä (35-vuotiaana
5) nykyinen: kauppatiedein tohtoriopiskelija, KTM

Äänestä

-rauhaturvaaja
-dj
-It-heppu
-toimitusjohtaja
-raksakundi
-myyntitykki
-ammattiurheilija
-projektipäällikkö
-konsultti

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vastapainoketju kirjoitti:

Naisteni ammatit -ketjun vastapainoksi myös miesten ammatit.

Omani (kuta kuinkin ajallisessa järjestyksessä):
- ohjelmoija
- työnjohtaja (2 kpl)
- liikennelentäjä (kapteeni)
- projektipäällikkö
- toimitusjohtaja
- hankintajohtaja
- lääkäri
- yrittäjä (menestynyt)
- salkunhoitaja
- talousjohtaja

Saa nähdä, mitä seuraavaksi. Akateemisista en enää alemmin koulutettuihin palaa. Parisuhde on selvästi toimivampi muiden akateemisten kanssa. Keskustelu ja parisuhteen huolto onnistuu huomattavasti sujuvammin ja on enemmän yhteisiä intressejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu