http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012121216443941_uu.shtml.
Kokoustakaa nyt enempi hyvänen aika.
Kokoustakaa nyt enempi hyvänen aika.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Puhutko nyt säätilasta vai ilmastosta?
Niin, voihan se sää olla jatkuvasti kylmenemään päin
vaikka ilmasto lämpeääkin, vai voiko?
Voi. Ja se riippuu aikajaksosta ja alueesta.
Suomessa kesällä on lämmintä, talvella pakkasta ja syksyllä sataa mutta keväällä ei niin se johtuu ilmastonlämpenemisestä?
Puolan joulukuiset pakkaset ja lumentulo ovat vaatineet tähän mennessä 30 ihmisen hengen. Sisäministeriö on kertonut jälleen neljästä uudesta kuolonuhrista.
Kuolleita on jo selvästi enemmän kuin viime vuoden joulukuussa yhteensä, jolloin kylmään kuoli 19. Tänä vuonna aikaisin tullut kylmä kausi vaati jo lokakuussa 15 puolalaisen hengen.
http://www.mtv3.fi/uutiset/ulkomaat.shtml/2012/12/1673674/puolan-pakkasissa-kuollut-jo-30
Helevetin hyvä että suomestakin tulee lämmin maa.
eipä näytä tulevan
Joo on ollut kyllä niin kylmä joulukuu että pakosti tässä ilmaston lämpeneminen huolestuttaa. Jos tästä vielä ilmasto lämpiää niin joulukuusta tulee tammikuun ja helmikuun tapainen pakkaskuu.
Silti napajäätiköt ovat sulamassa ja eri eläinlajit kärsivät vaikka meillä on joulukuussa pakkasta. No, eihän se Timo Soimnikaan ole ymmärtävinään. Politiikka on ihmeellistä, mutta lyhyt on ihmisen ikä. Siitä kai se välinpitämättömyys johtuu.
Etelänavan jäätiköt ovat kylläkin kasvamassa. Mutta siitä kaltaisesi hihhulit ovat hiljaa, tai sitten ovat vain muuten tyhmiä greenpeacen propagandan uhreja.
Uittu, mikä pösilö ja omaan napaan tuijottaja.
Kuin myös.
vai sulamassa.
http://www.vihrealanka.fi/uutiset/arktinen-merijää-kasvaa-taas-toisellakin-navalla-ollaan-ennätyslukemissa
antarktiksen jäätiköt ovat viime vuosina kasvaneet hieman pinta-alaltaan, mutta pienentyneet samalla massaltaan. pinta-alan kasvu johtuu sulan valumisesta kohti merta.
lisäksi lämmennyt merivesi kovertaa jäätä ohuemmaksi sen alapuolelta...
Ilmastonmuutoshysteria on vain keino rahastaa!
Ihminen ei ilmastonmuutosta pysty pysäyttämään, vaikka hiilidioksiidi
sitä hieman edistäisikin.
"Kun maksatte minulle" niin saatte päästellä enemmän!
Suomi ei tätä maailmaa saastuta, vaikka Suomi lähtee ensimmäisenä
jokaiseen paskadirektiiviin jonka joku eu möllikkä on peräpäästään vääntänyt!
Suurimmat saastuttajat ei korvaansa lotkauta, silti Suomi maksaa jostain
rikkidirektiivistä!
Suomella ei ole varaa vihreisiin. Vihreät laittaisi Suomen kaikki rahat
ilmastohuijaukseen jos heillä olisi tarpeeksi valtaa!
Suomen pitää irtisanoutua ilmastoryöstöstä ja käyttää rahat omienkansalaisten
hyväksi!
Kirjoitusvirheitä on mutta olen taatusti oikeassa!
Ei huolissaan", vaan "huolissanne".
Koittakaa nyt tajuta ihmiset että ilmaston lämpeneminen on globaali ilmiö, kun taas lämpötila utsjoella tai muualla suomessa on paikallinen. Ilmastonlämpeneminen nostaa maapallon keskilämpötilaa mutta se voi vaikuttaa paikallisesti esim suomen ilmaston kylmenemiseen muuttamalla golf -virran virtausta.
maurice strong ja edmond von rochshild rahastavat ilmastonlämpenemis hysterialla.
Tiesitkö taulapää että 40vuotta sitten ne pelotteli ihmisiä jääkaudella.
Koko homma on sitä että pieni saastainen eliitti kertoo mitä sinä saat syödä,millä autolla saat ajaa eli globaali kusetusta koko show.
tiesithän että tuo on taas vaan yksi salaliittoteoria. Ilmastonlämpeneminen on faktaa, syitä voi spekuloida
MIKÄ IHMEEN LÄMPENEMISTÄ ON LÄHI VUOSINA TAPAHTUNUT MAAILMASSA?!?!!!
SAAKELI KUN KYLMENEE JATKUVASTI JA SIITÄ EI PALJOA KIRJOTELLA LEHDISSÄ EI ULISTA UUTISISSA!!
KOKO SHOW ON KUSETUSTA JA ANKARAA SEMMOSTA.
ILMASTO ON MUUTTUNUT KOKO TELLUKSEN HISTORIAN AIKANA JA PÄÄSYYLLINEN ON AURINKO!!
Aste on tullut vuosisadan aikana lisää lämpöä, tosin pääosin auringon säteilyvaikutuksen mukana. Silti on havaittavissa että noin 80-luvulta eteenpäin auringon säteilyvaikutus on pienentynyt ja maan keskilämpötila on kasvanut. Kyllä maapallo on lämpenemässä ja nimenomaan ihmisen ansiosta.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Changes_in_mean_solar_irradiance_and_mean_global_surface_temperature_on_Earth_since_the_year_1978.png
http://www.skepticalscience.com/pics/Solar_vs_Temp_basic.gif
Taas puhut soopaa!Tiedemiehet nasassa ja muidenkin maiden avaruus heebot ovat tarkkailleet Telluksen sisar planeettojen lämpötiloja vuosikymmenten ajan ja huomanneet että toisien planeettojen lämpötilat muuttuvat AURINGON vaikutuksen takia ja niissä toissa planeetoissa ei IHMISIÄ asu joten puhut läpiä päähäs.
Onko se noin vaikeaa myöntää että globaali lämpenemis ilmiö on tarkoin harkittua showta jonka tarkoitus on rikastuttaa pientä saastaista eliittiä?
Niin korjaus;Muidenkin sisar planeettojen lämpötilat muuttuvat samalla tavalla kuin telluksessa eli ainoa vaikuttaja on AURINKO.Ei ihminen.
Täällä taas fundamentalisti, joka tuijottaa omaan napaansa eikä myönnä tosiasioita. Samanlainen hihhuli kuin fundamentalistimusut ja karppaajat.
kannattaisi hieman sivistää itseään.
Onko esittää jotain todisteita?
Ilmaston lämpiäminen ei ole salaliittoteoria vaan salaliitto
http://lampuri.fi/wtc1&2.htm
Jää senkun paksunee ja levenee etelämantereella.
http://www.vihrealanka.fi/uutiset/arktinen-merijää-kasvaa-taas-toisellakin-navalla-ollaan-ennätyslukemissa
Sieltä voi lukea miten koko ajan jääala on pienentynyt. Jään minimialue on joka vuosi tullut vain pienemmäksi. 2012 uudet pohjat taas.
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/arctic.sea.ice.interactive.html