Luottamus

Neito

Seurustelin kuutisen vuotta saman ihmisen kanssa, mutta en oppinut luottamaan häneen sinä aikana. Nyt olen seurustellut puolisen vuotta uuden miehen kanssa ja yritän kovasti oppia luottamaan häneen, ettei tarvitsisi enää riidellä samoista asioista kuin edellisessä suhteessa.

Olen onnistunut jo vähän paremmin, mutta siltikin olisi paljon parantamisen varaa.
En tiedä mistä tämä luottamisen vaikeus juontaa juurensa. Pelkään aina kun olemme erossa, että hän tapaakin jonkun paremman kuin minä.
Ehkä pelkään vain menettäväni hänet.

Mistä voi olla varma että mies myös todella tarkoittaa mitä sanoo, hokiessaan rakastavansa ja kehuessaan ja että todella on sellainen kuin näyttää olevansa. Ettei hänestä yhtäkkiä paljastuisi 'jotakin kumallista'.

Olen vähän huono ilmaisemaan itseäni näin kirjallisesti, mutta toivottavasti joku sai kiinni mitä ajan takaa.
Ainainen pelko toisen menettämisestä kalvaa, en tosin ole puhunt tästä miehelle, tai kieltänyt häntä menemästä minnekään.

3

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mimi

      on ainoa neuvoni.

    • Neito vanhempi

      Tuo luottamus on kyllä melkoisen tärkeää, sinuun hän voi ilmeisesti täysin luottaa, mutta epäilet toisen luottamuksen arvoisuutta. Ehkä olet mustasukkainen ja pelkäät todellakin hänen menettämistään. Kannattaisi keskustella asiasta hänen kanssaan. Toiseen voi vain luottaa ja jos jotain "ylläriä" olisikin olemassa, ne paljastuvat kyllä. Ei ketään silti voi vaatia tilittelemään menoistaan/soitoistaan yms. Vapaus molemmilla, tietyin rajoituksin kylläkin. Ei toista voi omistaa...vain rakastaa. Ja sitä sinä varmasti teet.

      Sori, mutta kerron samalla tarinaani. Itselläni sama juttu, En tiedä kumpi satuttaisi enemmän, se että saisi tietää, että luottamus häneen mennyt, vai se, ettei koskaan saisi tietää jos toinen on pettänyt. Tunnen hänet tosi hyvin ja tiedän, koska sieltä suukusta pullahtaa sammakko. Olen niin monta kertaa saanut kiinni valheesta.
      Toinen asia mikä ärsyttää ja lisää sitä luottamuspulaa, on se, että kännykkä pidetään piilossa/kiinni ja aina kun olen läsnä, "puhelu katkeaa" joskus jopa monta kertaa puhelu katkeaa.
      Tiedän, että eräs nainen soittelee, mutta ei kauaa, rajansa kaikella!! Tiedän hänen numeronsa ja sähköpostinsa ja voi olla varma, että pian minä puutun asiaan.

      Olenkin päättänyt, että yksikin valhe vielä, niin silloin ovet ovat auki ulospäin luotani.

      Että näin...tätä on kyllä turha kommentoida.

    • angelica

      Ymmärrän mitä tarkoitat. se on hankalaa, muttaon vain pakko opetella luottamaan.Esimerkiksi, jos ajattelisit, että eihän se mitään haittaa, jos sinä itse esim. suutelet toista miestä ja ajattelet siitä, että "ei se mitään, että minähän voin tehdä näin.." Silloin täytyy muistaa, että sinun täytyisi hyväksyä sama teko myös seurustelu-kumppaniltasi, jos kerta sallit sen itsellesi..
      Ei kannata pelätä turhaan, että menetät miehen. Turha pelko vain syö suhdetanne, minkä seurauksena mitä todennäköisimmin menetät miehen. Opettele luottamaan ja uskomaan miehen sanoihin, silläne ovat totta..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      313
      6126
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3616
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      147
      2799
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      225
      2167
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1728
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      67
      1192
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      144
      958
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      928
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      884
    Aihe