jämähtämistä paikoilleen...kulutukseni on n. 2090kcal ja syön keskinmäärin 1100 kcal, ihan senkin takia että ei ole useammin nälkä...pitäisikö syödä enemmän vai onko toi n.1000-1200kcal riittävä?liikun vähintään 3krt viikossa (kuntosali treeni).yleensä kyllä myös lenkkeilen lisäksi pari kertaa viikossa.
sitten onko ensimmäiset kilot jotka lähtevät pelkkää nestettä vai onko myös läski lähtenyt?olen ollut 3 viikkoa laihiksella ja n.3 kg lähtenyt.
ja viimeiseksi milloin painon pudotuksen pitäisi hidastua?
:)
sitten onko ensimmäiset kilot jotka lähtevät pelkkää nestettä vai onko myös läski lähtenyt?olen ollut 3 viikkoa laihiksella ja n.3 kg lähtenyt.
ja viimeiseksi milloin painon pudotuksen pitäisi hidastua?
:)
Vastaukset 5
Vanhimmat
...hommeli tuohon mitä jo nyt teet niin tulos on taattu :
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=601&posting=22000000004233596
:)
HOX ! Ei sovi kaikille !
heippa,
Syöt varmasti liian vähän. yritä lisätä proteiinia ruokaasi. Esim raejuustoa salaattiin, munakas aamiaiseksi jne.
liian niukka ruokavalio ei laihduta, sä kuihdut. Jos haluat kiinteän kropan niin pitää syödä tarpeeksi proteiinejä ja syödä hyviä rasvoja ainaskin pari ruokaalusikallista päivässä!
Alle 1200 kcal:n dieettiä ei suositella toteutettavan ilman terveydenhuoltohenkilön valvontaa.
Monien (varsinkin urheilupainotteisten) asiantuntijoiden mukaan 500 kcal päivävaje on tervein tapa laihtua. 1000 kcal päivävajeella laihtuu n. 1kg viikossa, mutta sinun kohdallasi se on liian vähän energiaa päivässä, varsinkin kun harrastat liikuntaa.
Kokeiles syödä vaikka 1400-1600 kcal päivässä, ja hieman proteiinipainotteisesti kuntosaliharjoittelun vuoksi.
Hmm...itse syön 900-1300 kcal päivässä. olen 158 cm ja painan 58 kg. Ja koitan tiputtaa vielä n.3-5kg. Paino ei jostain syystä tipu. Miksi??? Osaatteko antaa neuvoja?? En halua syödä kauhesti enempää, koska ei ole nälkä!!!
Kiitos avusta=)
Periaatteessa sinun pitäisi laihtua tuolla kalorimäärällä, koska kulutuksesi on enemmän. Ehkä kyseessä on vain ohimenevä jumitusvaihe? (sen syitä en osaa selittää)
Tai harrastatko liikuntaa niin paljon että lihasmassan lisääntyminen korvaisi menetetyn rasva? Sekään ei kuulosta järkevältä selitykseltä, koska syöt noin vähän.
Jotkut ovat kokeneet tehokkaaksi syödä viikon ajan hieman enemmän (vaikka 1500-1600kcal), ja sitten palata siihen tiukempaan... Itse en ole moista kokeillut.
En kuitenkaan suosittele että söisit alle 1200 kcal, koska tavan tallukan on käytännössä melkein mahdotonta saada silloin kaikki tarvittavat ravintoaineet.
Enempää en valitettavasti osaa auttaa =( Luulen, että jumitusvaiheen todellinen olemus jää ihmiskunnan ikuiseksi mysteeriksi.