Taliköhnääkö?

Talipallooo

Eli iho halkeilee ja kuivuu varsinkin talvella. Kesällä paljon parempi. Pieniä finnejä on kasvot täynnä. V**uttaa vaan kun joka päivä saa nyppiä kuivunutta ihoa pois!

7

301

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesua ja rasvaa

      Älä nypi sitä "kuivunutta ihoa" eli hilsettä pois, vaan pese, Pese kasvosi vaikka useita kertoja päivässä, mutta ainakin aamuin illoin. Ja pese huolellisesti.

      Pesun jälkeen voit voidella ihon kevyellä perusvoiteella.

      Pesu ei kuivata ihoa. Päinvastoin iho imee kosteutta esim. ottaessasi pitkän suihkun. Kun käsiä on oikein liottanut vedessä, huomaat, että sormenpäiden iho rypistyy, Tämä on merkki kostumisesta eikä kuivuudesta. Taliköhnän hilseily tuntuu kuivuudelta, mutta sillä ei ole kuivuuden kanssa mitään tekemistä.

      Voisit myös pestä apteekista saatavalla ketokonatsolishampoolla. Anna aineen vaikuttaa pidempään kuin pullossa neuvotaan, parisenkymmentä minuuttia, ja sitten huuhdo pois. Ihottuma-alueelle voisit parin viikon ajan kokeilla kortisonivoidetta - ja tauko. (Kortisonivoiteissa aina säännöllinen kuuri, ja tauko).

      Ellei parissa viikossa taltu, mene lääkäriin. Lääkäri voi määrätä vanhemman kortisonin.

      • hupsistakeikkaa..

        Pitää ilmeisesti olla vahvemman.


    • Talipallooo

      Voiko tähän olla syynä akne joka tukkii ihohuokoset ja aiheuttaa sitä kautta ihottumaa? Roasta apua?

      • ...........

        Ei. Tali-ihottuman aiheuttavat ihon rasvahiivat (malassezia). Näitä hiivoja on ihmisen iholla luonnostaan ainakin 14 lajia, joten kyse ei ole tartunnasta. Joskus hiivat lisääntyvät liikaa ja aiheuttavat ongelmia. Ei tarkalleen tiedetä, miksi ne joidenkin iholla lisääntyvät, mutta rasvasta ne tykkäävät. Siksi ihoa on pestävä säännöllisesti ja huolellisesti. Hilse kannattaa pestä pois. Mitä vähemmän iholla on rasvaa, sitä vähemmän hiivat pilkkovat ja härskiinnyttävät sitä ja ärsyttävät ihoa. Huomaa, että taipumus saada taliköhnää on pysyvä, joten kannattaa kunnolla huolehtia ihon pesemisestä säännöllisesti myös ihottuman paranemisen jälkeen.

        Kysymyksesi Roa(ccutani)sta on sinänsä mielenkiintoinen, koska se on lääke, joka vaikuttaa talirauhasten toimintaan ja vähentää rasvaisuutta. Ei sillä kuitenkaan itse vaivaa poisteta. Pesu on a ja o, myös hiukset pitäisi pestä päivittäin.

        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00245


    • Talipallooo

      Käyn suihkussa 2 kertaa päivässä. Pakko pestä kun on niin paska fiilis!
      Voiko syy olla esim. tulehtunut akneiho? Pientä punoitusta kasvot täynnä.

      • ................

        Käy näyttämässä lääkärille ihoasi.

        Aloituksessasi sanoit, että nypit kuivunutta ihoa päivittäin pois. Akne ei kuivata ihoa eikä aiheuta hilseilyä, mikä on tali-ihottumalle tyypillistä. Tyypillistä on myös, että tulehtuneet ihon kohdat punoittavat varsinkin pesun jälkeen, kun niistä on irronnut hilse pois.

        Punoitusta voit hoitaa kortisonivoiteella. Lääkäri voi kirjoittaa tehokkaamman tuotteen kuurina käytettäväksi. Jatka ihosi huolellista pesemistä, niin hiivoille jää vähemmän mahiksia aiheuttaa ihottumaa.


    • Talipallooo

      Mä oon aika satavarma et aknella on jotain tekemistä tämän kanssa vaikken mikään lääkäri olekaan. Pahinta hilseily on nimittäin juuri tulehduskohdissa.
      Joo ihotautilääkärille on aika viikon päästä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      65
      5320
    2. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2606
    3. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      270
      2463
    4. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2379
    5. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      19
      1804
    6. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      228
      1547
    7. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      54
      1151
    8. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      90
      1076
    9. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      13
      1073
    10. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      85
      1060
    Aihe