Taliköhnääkö?

Talipallooo

Eli iho halkeilee ja kuivuu varsinkin talvella. Kesällä paljon parempi. Pieniä finnejä on kasvot täynnä. V**uttaa vaan kun joka päivä saa nyppiä kuivunutta ihoa pois!

7

333

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesua ja rasvaa

      Älä nypi sitä "kuivunutta ihoa" eli hilsettä pois, vaan pese, Pese kasvosi vaikka useita kertoja päivässä, mutta ainakin aamuin illoin. Ja pese huolellisesti.

      Pesun jälkeen voit voidella ihon kevyellä perusvoiteella.

      Pesu ei kuivata ihoa. Päinvastoin iho imee kosteutta esim. ottaessasi pitkän suihkun. Kun käsiä on oikein liottanut vedessä, huomaat, että sormenpäiden iho rypistyy, Tämä on merkki kostumisesta eikä kuivuudesta. Taliköhnän hilseily tuntuu kuivuudelta, mutta sillä ei ole kuivuuden kanssa mitään tekemistä.

      Voisit myös pestä apteekista saatavalla ketokonatsolishampoolla. Anna aineen vaikuttaa pidempään kuin pullossa neuvotaan, parisenkymmentä minuuttia, ja sitten huuhdo pois. Ihottuma-alueelle voisit parin viikon ajan kokeilla kortisonivoidetta - ja tauko. (Kortisonivoiteissa aina säännöllinen kuuri, ja tauko).

      Ellei parissa viikossa taltu, mene lääkäriin. Lääkäri voi määrätä vanhemman kortisonin.

      • hupsistakeikkaa..

        Pitää ilmeisesti olla vahvemman.


    • Talipallooo

      Voiko tähän olla syynä akne joka tukkii ihohuokoset ja aiheuttaa sitä kautta ihottumaa? Roasta apua?

      • ...........

        Ei. Tali-ihottuman aiheuttavat ihon rasvahiivat (malassezia). Näitä hiivoja on ihmisen iholla luonnostaan ainakin 14 lajia, joten kyse ei ole tartunnasta. Joskus hiivat lisääntyvät liikaa ja aiheuttavat ongelmia. Ei tarkalleen tiedetä, miksi ne joidenkin iholla lisääntyvät, mutta rasvasta ne tykkäävät. Siksi ihoa on pestävä säännöllisesti ja huolellisesti. Hilse kannattaa pestä pois. Mitä vähemmän iholla on rasvaa, sitä vähemmän hiivat pilkkovat ja härskiinnyttävät sitä ja ärsyttävät ihoa. Huomaa, että taipumus saada taliköhnää on pysyvä, joten kannattaa kunnolla huolehtia ihon pesemisestä säännöllisesti myös ihottuman paranemisen jälkeen.

        Kysymyksesi Roa(ccutani)sta on sinänsä mielenkiintoinen, koska se on lääke, joka vaikuttaa talirauhasten toimintaan ja vähentää rasvaisuutta. Ei sillä kuitenkaan itse vaivaa poisteta. Pesu on a ja o, myös hiukset pitäisi pestä päivittäin.

        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00245


    • Talipallooo

      Käyn suihkussa 2 kertaa päivässä. Pakko pestä kun on niin paska fiilis!
      Voiko syy olla esim. tulehtunut akneiho? Pientä punoitusta kasvot täynnä.

      • ................

        Käy näyttämässä lääkärille ihoasi.

        Aloituksessasi sanoit, että nypit kuivunutta ihoa päivittäin pois. Akne ei kuivata ihoa eikä aiheuta hilseilyä, mikä on tali-ihottumalle tyypillistä. Tyypillistä on myös, että tulehtuneet ihon kohdat punoittavat varsinkin pesun jälkeen, kun niistä on irronnut hilse pois.

        Punoitusta voit hoitaa kortisonivoiteella. Lääkäri voi kirjoittaa tehokkaamman tuotteen kuurina käytettäväksi. Jatka ihosi huolellista pesemistä, niin hiivoille jää vähemmän mahiksia aiheuttaa ihottumaa.


    • Talipallooo

      Mä oon aika satavarma et aknella on jotain tekemistä tämän kanssa vaikken mikään lääkäri olekaan. Pahinta hilseily on nimittäin juuri tulehduskohdissa.
      Joo ihotautilääkärille on aika viikon päästä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1707
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1190
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1172
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1140
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1027
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      997
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      927
    Aihe