Taliköhnääkö?

Talipallooo

Eli iho halkeilee ja kuivuu varsinkin talvella. Kesällä paljon parempi. Pieniä finnejä on kasvot täynnä. V**uttaa vaan kun joka päivä saa nyppiä kuivunutta ihoa pois!

7

310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pesua ja rasvaa

      Älä nypi sitä "kuivunutta ihoa" eli hilsettä pois, vaan pese, Pese kasvosi vaikka useita kertoja päivässä, mutta ainakin aamuin illoin. Ja pese huolellisesti.

      Pesun jälkeen voit voidella ihon kevyellä perusvoiteella.

      Pesu ei kuivata ihoa. Päinvastoin iho imee kosteutta esim. ottaessasi pitkän suihkun. Kun käsiä on oikein liottanut vedessä, huomaat, että sormenpäiden iho rypistyy, Tämä on merkki kostumisesta eikä kuivuudesta. Taliköhnän hilseily tuntuu kuivuudelta, mutta sillä ei ole kuivuuden kanssa mitään tekemistä.

      Voisit myös pestä apteekista saatavalla ketokonatsolishampoolla. Anna aineen vaikuttaa pidempään kuin pullossa neuvotaan, parisenkymmentä minuuttia, ja sitten huuhdo pois. Ihottuma-alueelle voisit parin viikon ajan kokeilla kortisonivoidetta - ja tauko. (Kortisonivoiteissa aina säännöllinen kuuri, ja tauko).

      Ellei parissa viikossa taltu, mene lääkäriin. Lääkäri voi määrätä vanhemman kortisonin.

      • hupsistakeikkaa..

        Pitää ilmeisesti olla vahvemman.


    • Talipallooo

      Voiko tähän olla syynä akne joka tukkii ihohuokoset ja aiheuttaa sitä kautta ihottumaa? Roasta apua?

      • ...........

        Ei. Tali-ihottuman aiheuttavat ihon rasvahiivat (malassezia). Näitä hiivoja on ihmisen iholla luonnostaan ainakin 14 lajia, joten kyse ei ole tartunnasta. Joskus hiivat lisääntyvät liikaa ja aiheuttavat ongelmia. Ei tarkalleen tiedetä, miksi ne joidenkin iholla lisääntyvät, mutta rasvasta ne tykkäävät. Siksi ihoa on pestävä säännöllisesti ja huolellisesti. Hilse kannattaa pestä pois. Mitä vähemmän iholla on rasvaa, sitä vähemmän hiivat pilkkovat ja härskiinnyttävät sitä ja ärsyttävät ihoa. Huomaa, että taipumus saada taliköhnää on pysyvä, joten kannattaa kunnolla huolehtia ihon pesemisestä säännöllisesti myös ihottuman paranemisen jälkeen.

        Kysymyksesi Roa(ccutani)sta on sinänsä mielenkiintoinen, koska se on lääke, joka vaikuttaa talirauhasten toimintaan ja vähentää rasvaisuutta. Ei sillä kuitenkaan itse vaivaa poisteta. Pesu on a ja o, myös hiukset pitäisi pestä päivittäin.

        http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00245


    • Talipallooo

      Käyn suihkussa 2 kertaa päivässä. Pakko pestä kun on niin paska fiilis!
      Voiko syy olla esim. tulehtunut akneiho? Pientä punoitusta kasvot täynnä.

      • ................

        Käy näyttämässä lääkärille ihoasi.

        Aloituksessasi sanoit, että nypit kuivunutta ihoa päivittäin pois. Akne ei kuivata ihoa eikä aiheuta hilseilyä, mikä on tali-ihottumalle tyypillistä. Tyypillistä on myös, että tulehtuneet ihon kohdat punoittavat varsinkin pesun jälkeen, kun niistä on irronnut hilse pois.

        Punoitusta voit hoitaa kortisonivoiteella. Lääkäri voi kirjoittaa tehokkaamman tuotteen kuurina käytettäväksi. Jatka ihosi huolellista pesemistä, niin hiivoille jää vähemmän mahiksia aiheuttaa ihottumaa.


    • Talipallooo

      Mä oon aika satavarma et aknella on jotain tekemistä tämän kanssa vaikken mikään lääkäri olekaan. Pahinta hilseily on nimittäin juuri tulehduskohdissa.
      Joo ihotautilääkärille on aika viikon päästä..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      112
      4488
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3707
    3. 202
      3001
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      75
      2867
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2747
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      84
      1411
    7. 60
      1256
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1082
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1006
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      120
      1003
    Aihe