Kristitty tuomittu vankeuteen Muhammedin väheksymisestä

ihmisoikeus

Kristinuskoon kääntynyt Karim Siaghi vangittiin huhtikuussa 2011, kun hänen väitettiin antaneen muslimille kristinuskosta kertovan cd-levyn. Siaghi oli mennyt puhelinliikkeeseen ostoksille ja kauppias oli ruvennut puhumaan uskonnosta. Tyytymättömänä siihen että Siaghin vastaukset eivät olleet musliminuskon mukaisia, kauppias yritti saada Siaghin osoittamaan kunnioitusta profeetalle ja lausumaan muslimien uskontunnustuksen ”Todistan ettei ole muuta palvomisen arvoista jumalaa, paitsi yksi jumala, Allah. Todistan että Muhammad on Allahin Lähettiläs.”

Kun Siaghi kieltäytyi ja kertoi olevansa kristitty, kauppias teki Siaghista ilmoituksen, jonka mukaan hän olisi väheksynyt profeettaa. Kun väheksymisestä ei ollut todisteita, niin häntä syytettiin kristillisyyden levittämisestä. Kauppias väitti nähneensä kuinka Siaghi oli antanut kristillisen cd-levyn jollekin. Kauppias ei tullut kuitenkaan tuomioistuimeen todistamaan.

Toukokuussa 2011 Siaghi tuomittiin viideksi vuodeksi vankeuteen ja hänelle määrättiin 200 000 Algerian dinaarin (noin 1900 euron) sakko, vaikka syyttäjä ei ollut esittänyt yhtään todistusaineistoa tai todistajaa. Yli vuosi sen jälkeen, marraskuussa 2012, Siaghin valitus käsiteltiin Oranin kaupungin tuomioistuimessa, tällöin hän kohtasi häntä syyttävän miehen ensimmäistä kertaa tuomioistuimessa. Siaghi ”kielsi jälleen kerran lausuneensa mitään halveksuvaa profeetasta”. Myös Siaghin vaimo ja pieni tytär olivat läsnä tuomioistuimessa.

Syyttäjän pyrkii kaksivuotiseen tuomioon ja 50 000 Algerian dinaarin (n. 530 euron) sakkoihin. Tuomari ei ole vielä asettanut päivämäärää seuraavaan tuomioistuinkäsittelyyn, jossa tuomio julistetaan. Algerian tilanteen tuntevat sanovat, että maan tuomioistuimet pyrkivät viivyttelemään päätöksiä, jotka vapauttavat kristittyjä syytöksistä, pelätessään paikallisten muslimien suuttumista.

Algeriassa on säädetty vuonna 2006 mielivaltainen laki 06-03, joka sallii henkilön, joka ei jaa ”tiettyjen islamilaisten” arvoja, tuomittavan kuulopuheiden perusteella.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2012/12/kristitty-tuomittu-vankeuteen.html

0

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

        Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
        Maailman menoa
        119
        7041
      2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

        STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
        Maailman menoa
        404
        6753
      3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

        On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
        Maailman menoa
        69
        3413
      4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

        Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
        Maailman menoa
        130
        2976
      5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

        Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
        Maailman menoa
        109
        2564
      6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

        Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
        Maailman menoa
        43
        2124
      7. Onko kaivattusi

        liian vetovoimainen seksuaalisesti?
        Ikävä
        125
        1864
      8. Puolen vuoden koeaika

        Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
        Ikävä
        21
        1727
      9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

        Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
        Kotimaiset julkkisjuorut
        182
        1397
      10. On todella hassua

        Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
        Ikävä
        74
        1287
      Aihe