Irtisanominen ilman varoitusta ja määräaikainen työsop.

tsobe

Vuokratyöntekijän 6 kk määräaikaista työsopimusta jatkettiin 12 kk määräaikaisella ja sen jälkeen yhtäkkiä vain 3 kk määräaikaisella. Työt uhkaavat loppua. Tätä asiaa on perusteltu sillä, että työtehot ovat olleet välillä odotettua matalammat, mutta ei siitä mitään kirjallista varoitusta ole tullut. Tosiasia on se, että kyseisen työntekijän tehot ovat vähintään keskitasoa ja joskus enemmänkin. Onko tämä menettely oikein tai laillista? Eikö kuulusi antaa kirjallinen varoitus jos työt uhkaavat loppua työntekijän väliaikaisesti laskeneiden tehojen takia? Onko irtisanominen niin helppoa toteuttaa, koska kyseessö on vuokratyöntekijä? Osaisiko joku asiaa tunteva vastata näihin kysymyksiin?

6

355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ggggg

      Jos on määräaikainen työsopimus, niin kumpikin taho voi olla jatkamatta sopimusta.

    • aloitus oli tyhmä...

      ...eihän määräaikaista irtisanota !!
      Yleensä työsopimus vain jätetään uusimatta

      Voisiko vähän miettiä mitä täältä kysellään !

      • tsobe

        Väärä termi, sorry....Tarkoitin vain ylipäätänsä työsopimuksen jatkamista. Määräaikaiset sopparit on kyllä ihan hanurista, kun niitä voi näköjään jatkaa tai olla jatkamatta mielivaltaisesti.


    • Jos työntekijän määräaikaista työsopimusta ei jatketa, niin eihän silloin kyseessä ole irtisanominen (eli kansankielin potkut). Mutta jos ihminen jää määräaikaisuudesta työttömäksi, niin joutuuko hän paperein selvittämään työvoimatoimistossa, miksi määräaikasuutta ei jatkettu. Syynähän saattaa olla se, ettei kyseinen työnantaja enää tarvitse siihenastisen määräaikaisensa työpanosta työntekijästä sinänsä riippumattomista syistä. Asiallinen työnantaja kirjoittaa tietysti työtodistuksen.
      Samantapaiseen tilanteeseen joutuu keikkatyöntekijä, joka on saanut toimeksiantoja yhdeltä tai muutamalta työnantajalta mutta jää niitä vaille esimerkiksi taantuman syödessä tilauskantaa työnantajilta. Keikkatyöntekijöille ei kai ole edes tapana antaa todistuksia töitten loppumisesta - heille ei vain anneta uusia toimeksiantoja silloin, kun niitä ei ole antaa. Voiko työvoimatoimisto nikotella tässä tilanteessa ja jos voi, niin miten työtön puolustautuu?

    • Ilman turhia....

      kyselemisiä nämä asat ovat selviä paitsi tyhmille. Jos työanantaja on tehnyt määräaikasen työsopimuksen niin siinäkin jo näkyy määräaikaisuuden syy ja työsuhteen päätymisen syyksi taas kelpaa määräaikaisuus.
      Esim. noin se menee käytännössä.

    • nosto

      nosto

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3335
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2744
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2364
    4. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      41
      1659
    5. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1374
    6. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      41
      1281
    7. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      8
      1255
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      52
      1203
    9. Missikohu edustaa nykyajan monimuotoisuutta

      Puolesta vai vastaan, saako esittää pilkkaavasti jonkun toisen ihmisen syntyperäisiä ominaisuuksia? Kadulla vastaan tule
      Sinkut
      258
      1080
    10. Apua pyydän

      Olen tyhmä, kun odotan, että mies lähettäisi viestin. Olemme kuitenkin väleissä ja viestejä on lähetelty. Minun aloitte
      Ikävä
      33
      1056
    Aihe