STX Finland saakoon valtiolta lainansa!

Kyseessähän on jättitilaus, joka pitäisi saada Suomelle suuren työllistämishyötynsä takia.
Tämä laina tulee varmasti takaisin valtion kassaan, toisin kuin monet muut valtion myöntämät "lainasummat".
Uskon, että hallituksemme ei torppaa tätä lainahakemusta koska halukkaita laivanrakentajia on nurkan takana tilaisuuttaan kärkkymässä.

13

105

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • c c

      STX-lainan hylkääminen olisi etenkin kokoomukselle iso moka, koska mukava johto maan suurimpana puolueena tähtisi rivakkaan laskuun.
      Nythän meillä on 6 puolueen hallitus. Jos asiasta järjestetään eduskunnassa äänestys, lainaerä ilmeisesti myönnetään.

    • EI TUKEA STX VARKAIL

      STX ==== VARAS JOUKKO

    • Kalle Tappinen

      Toivottavasti myönnetään ja sitä halusi Iso-Mara Saarikangaskin tv:ssä.

    • Realismiako

      Ei kai Jutta nyt tuohon suostu ?

    • KÖYHÄT KUOLKOON

      Saarikangas sanoi sen hyvin:"meillä on varaa lahjoittaa miljardeja Kreikkaan,
      tämä on pikkuraha, ja kyse on lainasta, josta tulee korkotuloja, työllisyyttä ja
      sitä kautta 100 miljoonaa verotuloja".
      Onko Suomella varaa sanoa ei?
      Entä jos yhtiö menee konkkaan, kuten pelätään, silloin Suomi on osaomistaja
      yhtiössä, ja sitähän nyt ainakin kok, pelkää, kaikki valtionyhtiöt kun yritetään
      myydä, niistähän saattaa tulla tuloa valtiolle.
      Kok, haluaa ajaa meidät IMForjiksi, siellähän aina ensimmäinen vaatimus on
      minimi palkkojen alennus, ja kaikenlainen kansan kurjuuteen ajaminen,
      tavoitteena ilmainen työvoima.
      ÄÄNESTETÄÄN AINA KOKOOMUSTA,RIKKAILLE LISÄÄ RAHAA JA VALTAA

    • Lukekaa se avartaa

      Ei tämä nyt niin yksinkertainen juttu taida ollakaan, miksi ko. yhtiö ei itse panosta tähän tätä rahaa vaan uhkailee siirtävänsä tilauksensa Ranskaan mikäli Suomi ei maksa, onko koko maailma jo tottunut siihen että kyllä täältä pesee ja huuhtelee kun on rahasta kysymys. Miettikkääpä vähän !

    • Kohta työtön

      Tämän lainan antaminen sisältää melko pienen riskin ja suuremman tuoton mahdollisuuden kuin tukirahat EU-jäsenvaltioille, on huvittavaa tämä hallituksen veivuu STX:n lainasta. Elinkeinoministeri on nostamassa eläkeikää ja samalla vastustaa työpaikkojen luomista STX:n lainaa vastustamalla, aina ei voi ymmärtää...

    • KlPv

      Samanlainen konkurssipesä kuin Kreikka. Siis voidaan syytää veronmaksajien rahoja sinne.

    • 50 miljoonan?

      Maksukyvyttömän miljardin-arvoisen laivanrakentamisen dilemma.

      Maksukyvytön telakka ei pysty rakentamaan miljardi-luokan risteilijää millään opilla vain 50 miljoonan valtion takauksilla. Jos valtio suostuu tuohon julkisuudessa liikkuneeseen 50 miljoonan takaukseen, niin lisää liksaa huutoja on tuleva takuulla ja paljon, ennen kuin noin miljardin maksava laiva on valmis ja tilaaja tilittää telakkayhtiölle sovitun maksun laivasta. Nyt telakkayhtiön saamien rahojen kimppuun käyvät jo aikaisemmin velkaantuneet ja siten etuoikeutetut telakka yhtiötä rahoittaneet tahot. Suomen valtiolle jää varmasti vain hölmön rooli tässä rallissa. Tässä on kyseessä suuri huijausyritys työllisyyden nimissä.

      • yksityisyrittäjä

        Ja kun rahat on lainattu / annettu , niin konkurssi iski päälle . Ja sitten ei ole enään rahoja . Ja mihinkä se 50 miljoonaa oikeasti riittää ?


      • kiitos, jyrki
        yksityisyrittäjä kirjoitti:

        Ja kun rahat on lainattu / annettu , niin konkurssi iski päälle . Ja sitten ei ole enään rahoja . Ja mihinkä se 50 miljoonaa oikeasti riittää ?

        Perluskooni iski jo kiinni suomalaisten antamiin miljooniin.
        Sinne menivät.


    • kuppi nurin

      Kyllä nyt hallitus pisti itsensä liriin, aivan sama vaikka nuo miljoonat olisi heittänyt taivaan tuuliin, vai innovaatiotukea, ja pyh.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      855
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      43
      619
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      568
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      533
    5. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    6. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      522
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      46
      471
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      461
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      442
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      407
    Aihe