Kyseessähän on jättitilaus, joka pitäisi saada Suomelle suuren työllistämishyötynsä takia.
Tämä laina tulee varmasti takaisin valtion kassaan, toisin kuin monet muut valtion myöntämät "lainasummat".
Uskon, että hallituksemme ei torppaa tätä lainahakemusta koska halukkaita laivanrakentajia on nurkan takana tilaisuuttaan kärkkymässä.
STX Finland saakoon valtiolta lainansa!
13
83
Vastaukset
- c c
STX-lainan hylkääminen olisi etenkin kokoomukselle iso moka, koska mukava johto maan suurimpana puolueena tähtisi rivakkaan laskuun.
Nythän meillä on 6 puolueen hallitus. Jos asiasta järjestetään eduskunnassa äänestys, lainaerä ilmeisesti myönnetään. - EI TUKEA STX VARKAIL
STX ==== VARAS JOUKKO
- Kalle Tappinen
Toivottavasti myönnetään ja sitä halusi Iso-Mara Saarikangaskin tv:ssä.
- Realismiako
Ei kai Jutta nyt tuohon suostu ?
- KÖYHÄT KUOLKOON
Saarikangas sanoi sen hyvin:"meillä on varaa lahjoittaa miljardeja Kreikkaan,
tämä on pikkuraha, ja kyse on lainasta, josta tulee korkotuloja, työllisyyttä ja
sitä kautta 100 miljoonaa verotuloja".
Onko Suomella varaa sanoa ei?
Entä jos yhtiö menee konkkaan, kuten pelätään, silloin Suomi on osaomistaja
yhtiössä, ja sitähän nyt ainakin kok, pelkää, kaikki valtionyhtiöt kun yritetään
myydä, niistähän saattaa tulla tuloa valtiolle.
Kok, haluaa ajaa meidät IMForjiksi, siellähän aina ensimmäinen vaatimus on
minimi palkkojen alennus, ja kaikenlainen kansan kurjuuteen ajaminen,
tavoitteena ilmainen työvoima.
ÄÄNESTETÄÄN AINA KOKOOMUSTA,RIKKAILLE LISÄÄ RAHAA JA VALTAA - Lukekaa se avartaa
Ei tämä nyt niin yksinkertainen juttu taida ollakaan, miksi ko. yhtiö ei itse panosta tähän tätä rahaa vaan uhkailee siirtävänsä tilauksensa Ranskaan mikäli Suomi ei maksa, onko koko maailma jo tottunut siihen että kyllä täältä pesee ja huuhtelee kun on rahasta kysymys. Miettikkääpä vähän !
- Kohta työtön
Tämän lainan antaminen sisältää melko pienen riskin ja suuremman tuoton mahdollisuuden kuin tukirahat EU-jäsenvaltioille, on huvittavaa tämä hallituksen veivuu STX:n lainasta. Elinkeinoministeri on nostamassa eläkeikää ja samalla vastustaa työpaikkojen luomista STX:n lainaa vastustamalla, aina ei voi ymmärtää...
- KlPv
Samanlainen konkurssipesä kuin Kreikka. Siis voidaan syytää veronmaksajien rahoja sinne.
- 50 miljoonan?
Maksukyvyttömän miljardin-arvoisen laivanrakentamisen dilemma.
Maksukyvytön telakka ei pysty rakentamaan miljardi-luokan risteilijää millään opilla vain 50 miljoonan valtion takauksilla. Jos valtio suostuu tuohon julkisuudessa liikkuneeseen 50 miljoonan takaukseen, niin lisää liksaa huutoja on tuleva takuulla ja paljon, ennen kuin noin miljardin maksava laiva on valmis ja tilaaja tilittää telakkayhtiölle sovitun maksun laivasta. Nyt telakkayhtiön saamien rahojen kimppuun käyvät jo aikaisemmin velkaantuneet ja siten etuoikeutetut telakka yhtiötä rahoittaneet tahot. Suomen valtiolle jää varmasti vain hölmön rooli tässä rallissa. Tässä on kyseessä suuri huijausyritys työllisyyden nimissä.- yksityisyrittäjä
Ja kun rahat on lainattu / annettu , niin konkurssi iski päälle . Ja sitten ei ole enään rahoja . Ja mihinkä se 50 miljoonaa oikeasti riittää ?
- kiitos, jyrki
yksityisyrittäjä kirjoitti:
Ja kun rahat on lainattu / annettu , niin konkurssi iski päälle . Ja sitten ei ole enään rahoja . Ja mihinkä se 50 miljoonaa oikeasti riittää ?
Perluskooni iski jo kiinni suomalaisten antamiin miljooniin.
Sinne menivät.
- kuppi nurin
Kyllä nyt hallitus pisti itsensä liriin, aivan sama vaikka nuo miljoonat olisi heittänyt taivaan tuuliin, vai innovaatiotukea, ja pyh.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2333631Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401723Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t361721Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991621- 921449
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461404Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1611322Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121283Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1261090Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901005