"Kyssäri tasokkalle naiselle" -ketjussä nimimerki "Ikisinkku M" vastasi minulle näin:
"Me suomalaiset ollaan rehellisyydessämme vähän lapsenuskoisia, ei voi mitään mutta näillä mennään kunnes toisin joudutaan kokemuksen kautta uskomaan"
Hyvää "Ikisinkku M",
Eikö sinua hävettää valehdella näin suora naaman???
Suomalaiset EI TODELLAKIN OVAT REHELLISIÄ!
Näin katsoen Japanilaisten näkökylmästä.
Itse asiassa olette yksi maailman epärehellisimastä kansoista!
MIKÄ ITSEPETOS! VOI JUMALAUTTA!
Ok, että en kuulostaisin perättömien huhuen levitäjäksi niin muistutan vaikka sen, kuinka usein vaikka tämä palstalla naiset ja miehet vuodattavat tarinoita huijatuksi tulemisen johdosta ja täysin valhelisten tietoen profiilin laitamisesta?
Niinpä-niin... "rehellinen suomalainen" tarina yhä paikkansa pitävä taru kuin komea Klonkku.
Sitäpaitsi, Hello, asutan suomessa kai tiedetään ^^You know^^;))
"Me suomalaiset ollaan rehellisyydessämme vähän lapsenuskoisia, ei voi mitään mutta näillä mennään kunnes toisin joudutaan kokemuksen kautta uskomaan"
Hyvää "Ikisinkku M",
Eikö sinua hävettää valehdella näin suora naaman???
Suomalaiset EI TODELLAKIN OVAT REHELLISIÄ!
Näin katsoen Japanilaisten näkökylmästä.
Itse asiassa olette yksi maailman epärehellisimastä kansoista!
MIKÄ ITSEPETOS! VOI JUMALAUTTA!
Ok, että en kuulostaisin perättömien huhuen levitäjäksi niin muistutan vaikka sen, kuinka usein vaikka tämä palstalla naiset ja miehet vuodattavat tarinoita huijatuksi tulemisen johdosta ja täysin valhelisten tietoen profiilin laitamisesta?
Niinpä-niin... "rehellinen suomalainen" tarina yhä paikkansa pitävä taru kuin komea Klonkku.
Sitäpaitsi, Hello, asutan suomessa kai tiedetään ^^You know^^;))
Vastaukset 31
Vanhimmat
Hyvin ikävää jos koet asian noin. Yleensä ottaen suomi on kuitenkin vähän korruptoitunut maa mikä sinänsä puhuu puolestaan suomalaisten rehellisyydestä.
Olen sikäli Ikisinkun kanssa samaa mieltä että suomalaiset todellakin ovat hieman hidasta ja rehellistä kansaa. Huijareita ja koijareita todellakin on ihan joka maassa ja kansallisuudessa.
Suomessa ei ole Yakutzaa sentään, jos tästä nyt tarvitsee tehdä kulttuurilinen kysymys. Suomessa ei leikata ihmisiltä päätä irti vaikka ei aina samaa mieltä ollakaan. Onhan sekin ehkä positiivien asia vai? Korkeintqan Mora-puukolla huidotaan.
Jos maailman noin surullisesti haluaa nähdä..
Minun vastaamisenihan heijastuu vain omiin kokemuksiini ja ystäviini, ehkä liikun väärissä piireissä niin että olen jäänyt naiiviksi tässä asiassa. Kokemukseni on yksipuolinen ja voin hyvinkin olla väärässä vaikka minulle on muualta kotoisin olevatkin sanoneet että me suomalaiset ollaan liian rehellisiä, siitä en tiedä miten esimerkiksi Japanilainen kokee asian tai kuinka pahasti tulee huijatuksi kun en tunne yhtään tai tiedä tapauksia, sinä varmaan tiedät paremmin.
Ihmiset varmaan täällä(kin) tilittävät huonoja kokemuksia herkästi kun se kusettaminen ei kuulu kulttuuriin, otetaan ehkä siksi turhankin raskaasti vedätykset tai toiset meistä ainakin jos olleet liian sinisilmäisiä.
Toivon kuitenkin sinulle jos kerran Suomessa asustat niitä hyviäkin kokemuksia suomalaisista, ei me kaikki niin pahoja olla kuin näiden tekstien perusteella voisi päätellä.
Nyt ihan selkeästi meidän tarttis koko porukan kyllä mennä baariin, samaan pöytään, kohottaa malja meille ja halata koko kööri :)
Ystävällisyys on hyve jota ei pidä unohtaa, olkoon elämä mitä on!
Periatteessa kyllä hyvä ajatus ja se ainakin tulee muistaa että vaikka näkemykset menisi joskus ristiin ei se silti tarkoita etteikö sitä toistakin arvostaisi mielipteistään huolilmatta tai jopa niiden vuoksi.
Suomalaisella rehellisyydellä yleensä tarkoitetaan esim. sitä että täällä voi vielä saada kadonneen omaisuutensa takaisin, ei viedä autoa heti pihalta jos jätät sen auki, tai ettei meillä kuseteta läheskään yhtä paljon kuin vaikka etelä-euroopassa tai -amerikassa.
Mutta tottakai epärehellisyyttä on missä tahansa.
näin suomalaisena kyllä itsekkin ihmettelen et miks meistä sanotaan et oltas muita rehellisempiä? ainakaan suomalaiset ei sano asioita suoraan. kierrellään ja vihjaillaan.
olikohan yks sanonta kans sellanen et suomalainen ois erityisen kova tekemään työtä. no ulkomaillakin työskennelleenä voin sanoa ettei yhtään sen kovempia kuin muutkaan.
sakura-haruno on yleisesti ottaen aika negatiivinen hahmo palstalla. en ainakaan muista oletko kirjoittanut mitään positiivista tälle palstalle?
Kuulostan negatiiviselta sen takia että ylensä sanon asiat liian suora.
Olen vaan tämmonen tapaus, en jakssa kaunistella asiaa.
Joskus saattaa päästä paremmin vuorovaikutukseen jos hieman kiertäen lähestyy asian ydintä, tyylinsä toki kullakin mutta jos vaan selkeäsi riitaa haastaa ei se aina välttämättä johda oikein mihinkään.
No kyllä sen verran itsekin ulkomailla pyörineenä voin sanoa että vaikkei suomalainen välttämättä kehtaa sanoa asioita suoraan niin ei täällä kuseteta läheskään yhtä paljon kuin monessa muussa paikassa.
Ja mitä tuohon työn tekemiseen tulee niin jos verrataan vaikkapa espanjalaista ja suomalaista niin kyllä aika eri linjalla ollaan, niin työmoraalin kuin laadunkin suhteen.
En mä jaksaa :)
Sitapaitsi, mulla frendejä riittä en halua lisä.
Noniin, korkea aika teidänkin tehdää UPDATEin itsestänne.
Tämä on yleinen ulkomaalaisten käsitys suomalaisesta tai anekdootti:
Kysymys - Mistä suomalaisen tunnistetaan?
Vastaus - Eka kättelyssä valehtele että on rehellinen!
;)))))))))
Ja jossain muussa kulttuurissa ne saattaa siinä samassa kättelyssä varastaa sulta jotain etkä huomaa mitään :D
En paljon tulisi avautumaan yhtään mistään mitään jos asuisin maassa jossa saa ostaa pikkutyttöjen käytettyjä alushousuja automaatista.
Onko sinulla Sakura-sama deitti profiilia? =)
Onkos sitten rehellistä leikkiä täällä feikkiprofiililla?
Minulla ei ole profiilia treffi puolella tällä hetkellä, mutta oli aikaisemmin:)
Keskustelen yleensä täällä.
Olet todella tyhmä nainen ei ihme että sinua huijataan varma joku huijannut nauranut makeasti päälle :))))))))))))))))))))))))
Laitoin sinulle viestin. =)
He-he!
Se on teidän tyhmien bimboblondien ongelma;)))
On tietystikin ihan hyvä että sanoo suoraan mitä ajattelee, olen tuosta kanssasi samaa mieltä, olet sitten suorasanainen luonne. Toki toisinaan se ei johda muuhun kuin lisäkonflikteihin. Että tarttis olla vähän tatsia siihenkin milloin sanoo suoraan ja mitä.
Ilmeisesti olet tullut petetyksi jos sinulla tosiaan on noin negatiivinen näkemys meistä suomalaisista. Voisitko yhtään selventää mitä on tapahtunut? Ehkä mekin sitten ymmärrämme paremmin sinua jos jaat jotakin faktatietoa.
Pelkkä tyhjä raivoaminen ei kyllä edistä kenenkään asiaa. perusteluja kaivataan myös.
Olikos sekin profiili feikki?
Agh! Meidän bimboblondi menee nyt nukkumaan, hyvää yötä :)
"Ilmeisesti olet tullut petetyksi jos sinulla tosiaan on noin negatiivinen näkemys meistä suomalaisista. Voisitko yhtään selventää mitä on tapahtunut? Ehkä mekin sitten ymmärrämme paremmin sinua jos jaat jotakin faktatietoa."
Oletko ihan tosisasi???
Aha! Missä vaiheessa suomessa oli ihan normaalea avautua ventuvieraille ihmisille noin vaan??? Kuinka usein esität samankaltaisia kyssäreitä suomalaiselle?
Tämä on sitten toinen asia mitä mua ärsyttä paikallisessa (valehtelimisen lisäksi)
Luuletko tosissasi että feikkiprofiilin takaa löytäisit itsellesi oman geishan tai jotain?
Muista, että kaikki on suhteellista.
Aika surkeaa huomionhakuisuutta aloittajalta, oli feikki tai ei. Mut ei se mitään, täällä on sananvapaus, ja jokainen saa olla mitä mieltä tahansa.
Kyllähän sillä valheella on ennemmin tai myöhemmin taipumus tulla eteen. Itse olen työni vuoksi ollut paljonkin tekemisissä muiden kulttuurin edustajien kanssa, joten sanon vaan.
Jokaisessa kulttuurissa on niitä, jotka ovat rehellisiä ja mukavia ja taasen niitä jotka eivät ole.
Japanilaisessa kulttuurissa asia kielletään hieman toisin eikä suoraan puhetta pidetä edes suotavana.
Itse arvostan kun ymmärrän mitä toinen tarkoittaa. Suomi on pullollaan hienoja miehiä ja myös naisia.
Profiilissa voi kertoa vaikka mitä satuja, mutta kyllä sen pidemmän tuntemisen perusteella aika hyvin osaa seuloa. Ylipäätään miksi vaivautua valehtelemaan, kyllä se viimeistään tapaamisessa tulee ilmi. Varovaisuutta pitää noudattaa, mutta näinhän se on koko elämässä.
Ulkomailla se on vieläkin todennäköisempää, vieraalla maaperällä kun liikutaan. Järki on pakko pitää mukana, olipa sitä missä tahansa.
Suurin petos mitä ihminen tekee, on itseään kohtaan. Rehellisyys itselle on todella vaikeaa. Tuntea itsensä, siinä on se juju. Usein ihminen pettyy kun ne omat haaveet eivät toteudukaan. Syyttää siitä suotta toista osapuolta, vaikka tanssiin tarvitaan kaksi. Kaikkein vaikeinta itselle ainakin on toimia toisin kun toivoisi, pelkästään kun tietää sen olevan toista kohdin paras ratkaisu.
Osata päästää irti silloin kun toinen ei halua olla vierellä, ilman sen kummempaa itkua. Se sattuu syvälle sisimpään, mutta tehtävä se on. Paljon enemmän kun osaan kuvata. Varsinkin juuri tänä vuonna. Pitämällä kiinni, toinen ei voi sitä saavuttaa, mikä tekisi hänen onnelliseksi. Omista toiveista luopuminen, se on vaikeaa. Järki käskee tekemään oikein, mutta kurja sydän ei oikein jaksa yrittää. Itseä pitää vain pakottaa, välillä sitä sortuu ja lankeaa.
Jokainen äiti sen tietää, miltä tuntuu kun lapset kasvaa ja irtautuu omaan elämään. Ikävä on ajoittain, mutta se pitää kätkeä ja osata luovuttaa. Onnea toivottaa, sille josta välittää. Sama se on ihan kaikissa ilmisuhteissa.
Pettäjä pääsee pettämään, silloin kun hän pystyy vetoamaan petetyn omiin haaveisiin. Paljon kohua saanut Windcapita oli hyvä esimerkki, sen onnistuminen perustui vetoamiseen ihmisen ahneuteen. Auervaarat taasen vetoavat ihmisen läheisyyden kaipuuseen, ihan samaan mitä esiintyy ympäri maailman, mikään kulttuuri ei ole näiltä suojattu. Petetyllä on usein ollut viitteitä ja mahdollisuus tarkistaa, mutta hän ei halua nähdä totuutta vaan sulkee silmät, jotta omat haaveet toteutuisivat. Ihminen ihastuu ja antaa luvan rakastua ja pettyy kun toinen ei tunne samoin. Vaatii uskomatonta voimaa repiä itsensä irti, kun huomaa ihastuksen tunteen olevan vain yksipuolista. Siihen totuuden peiliin on välillä niin ankara kurkistaa. Se melkein kuristaa ja itkettää. Kuitenkin tässäkin on pohjimmiltaan kyse siitä itsepetoksesta.
Itse en usko suomalaisen olevan sen epärehellisempi kuin muutkaan kansat, ehkä himpun verran jopa rehellisempiä tai ainakin suorempia. Joissain maissa se suoruus on pahe meillä hyve.
Mutta sen tiedä varmuudella, itse ymmärrän suomalaisen ajatuksen juoksun paljon paremmin, kun muunmaalaisen. Kyllä suomalainen aina suomalaisen tunnistaa. Kyse tulla toimeen ei siis ole kielestä kiinni vaan tavasta ajatella. Myönnän, että sellaisiakin suomalaisia on, joiden ajatustapa ei kohtaa, jolloin ymmärtäminen on huomattavasti työläämpää.
Kuuliallakin on vastuu, miettiä mitä uskoo ja mitä ei. Omat pelot, toiveet ja arkuus vaikutta paljon siihen mitä kykenee ottamaan vastaan ja mihin uskoo. Mikään kansallisuus ei tee ihmisestä sen parempaa kuin huonompaakaan, kyse on yksilökohtainen ja viimekädessä kuulian kyvystä arvioida vastapuoli
Tämä ei nyt liity mitenkään tähän keskusteluun,
mutta "Jokainen tyylillään":
Tiedätkö Laura Närhen biisin "Mä annan sut pois"?
Suosittelen, löytyy youtubesta
(saatat tosin tarvita nenäliinapakkauksen viereen, lasin viiniä ja kynttilä palamaan)
Aha!
Tässä jo ehditiin tekemän johdopäätöksen minun puolesta:)))
Ei kuka pettänyt tai jättänyt minut.
Puhun vaan siitä et suomalaiset valehtelevat liika ainakin minun makun.
Ei sen kummempa.
Ainoa johtopäätös minkä voi tehdä on se että olet säälittävä feikki.
Ehkä ne valehtelee sinulle jos sinä valehtelet niille ensin tai muuten provosoit niitä tuomaan huonoimmat puolensa esiin? Mutta ainahan voi valita, jos suomalaiset ärsyttää ainahan voi siirtytä rehdimpään ympäristöön jonnekin muualle.