yaz e-pillerit, laihtuminen ja jo viikon pitkät menkat!!

elikkäs, aloitin viikko sitten kuukautisteni ensimmäisenä päivänä terkkarin antamat yaz e- pillerit. yleensä menkat ollu erittäin kivuliaat mutta nyt ei kipuja oo ollu ollenkaan, sen siljaan ennen menkat kesti n.4 pv ja nyt jo 7 päivää! ärsyttävää! onko kellään muulla ollut samoja ongemlia? jos on niin ovatko menkat kuitenkin säännöllistyneet jossain vaiheessa?
sitten vielä toinen juttu, nimittäin painonlasku.. aloitin n. kuukausi sitten pudottamaan painoa ihan hitaasi vain, no syömis into kuitenkin pääsi taas valloilleen ja olin lähtöpainossa nyt viikon aikana painoa on kuitenkin pudonnut 3 kg vaikka en ole liikuntaa harrastanut sen enempää kuin ennen.. Syy lienee se että pillerit lisää ruokahaluttomuutta ainakin omalla kohdallani. Aamuisin pitää väkisin syödä ja yökkiä kun ei vaan meinaa ruoka maistua. Onko kellään tälläisiä oireita ollut? ja muuttuuuko tämä ajan myötä? vai putoaako painoni viikossa 3kiloa ja ensi viikolla olen jo 6 kiloa laihempi!?? :o
2399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Siellä pilleripakkauksessa varmaan kerrotaan, että alussa voi esiintyä vuotohäiriöitä. Osalla pillerit aloittaneista vuotoa kestää koko ensimmäisen laatan ajan.
Pahoinvointi voi liittyä siihen, että olet tottumaton pillereiden hormoneihin. Tilanteen pitäisi tasaantua.
Yleensä pillereitä suositellaan kokeilemaan kolme kuukautta ennen kuin tehdään päätöksiä niiden soveltuvuudesta. Jos painosi kuitenkin menee tuota vauhtia alaspäin jatkuvasti, niin ota yhteys lääkäriin, joka sinulle kirjoitti reseptin. Tai juttele edes sen terkkarin kanssa.
Jos toteat lääkärin kanssa, että nuo pillerit eivät sinulle sovi, niin joku toinen pillerimerkki voi sopia. Kokeilematta ei voi tietää.

Äänestä
  • Näin itsekkin luin muilta palstoilta. Kiitos asiallisesta vastauksesta :) toivotaan että tämä tästä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pppn kirjoitti:

elikkäs, aloitin viikko sitten kuukautisteni ensimmäisenä päivänä terkkarin antamat yaz e- pillerit. yleensä menkat ollu erittäin kivuliaat mutta nyt ei kipuja oo ollu ollenkaan, sen siljaan ennen menkat kesti n.4 pv ja nyt jo 7 päivää! ärsyttävää! onko kellään muulla ollut samoja ongemlia? jos on niin ovatko menkat kuitenkin säännöllistyneet jossain vaiheessa?
sitten vielä toinen juttu, nimittäin painonlasku.. aloitin n. kuukausi sitten pudottamaan painoa ihan hitaasi vain, no syömis into kuitenkin pääsi taas valloilleen ja olin lähtöpainossa nyt viikon aikana painoa on kuitenkin pudonnut 3 kg vaikka en ole liikuntaa harrastanut sen enempää kuin ennen.. Syy lienee se että pillerit lisää ruokahaluttomuutta ainakin omalla kohdallani. Aamuisin pitää väkisin syödä ja yökkiä kun ei vaan meinaa ruoka maistua. Onko kellään tälläisiä oireita ollut? ja muuttuuuko tämä ajan myötä? vai putoaako painoni viikossa 3kiloa ja ensi viikolla olen jo 6 kiloa laihempi!?? :o

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu