Vanhin veljeni (nyt jo kuollut) erosi vihitystä vaimostaan jo parikymmentä vuotta sitten. Tänään veljen vaimo ja kaksi lasta vihaavat minua enemmän kuin ruttoa. En ole koskaan ollut kenenkään kolmen kanssa milloinkaan edes sanaharkassa, saati riidellyt. Ilkeintä on, että he levittävät perättömiä valheita ja saattavat kaikessa huonoon valoon. Olen järkyttynyt ja hämmentynyt. Mitä voisin tehdä? Toisen lapsen kanssa yritin kerra keskustella aiheesta, mutta hän sanoi minun itseni vastaavan jos kysyn. Sanoin eteipä se tunnu vastaavan johon hänen kommentti kuului: Eipä se sitten paljon vastaa , jääköön minultakin sanomatta!!
Kuolleen veljeni perheessä vierailinkin harvakseen.
Neuvoja?
Kuolleen veljeni perheessä vierailinkin harvakseen.
Neuvoja?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos sinua vihataan, omilla toimillasi on tosi vaikea saada vihaa loppumaan. Mitä tahansa teet tai sanot, kääntyy vain sinua itseäsi vastaan ja antaa vihaajille uusia syitä jatkaa vihaansa ja ylläpitää sitä.
Et myöskään voi saada puheitansa omilla toimillasi loppumaan.
Parasta on toimia noiden ihmisten vaikutuspiiriin kuuluvien asioiden ja ihmisten kanssa entistä huolellisemmin ja varmistaa että et tee mitään väärää, et itse sano yhtään valheen sanaa ha käyttäydyt aina rehdisti. Jos mahdollista, kerää omista ja heidän teoistaan, jotka mahdollisesti voitaisiin käyttää sinua vastaan, todisteita ja pidä omaa päiväkirjaa tapahtumista, jotta muistat yksityiskohdat jälkikäteen.
Ihmisellä on oikeus puolustaa itseään. Kun muistat ja tiedät omat tekosi, puheesi ja todellisuudessa tapahtuneen asian ja sitten kuulet ulkopuolisen kertovan vihaajien valheversion, voit todeta että se ei ole totta, ja jämäkästi oikaista kertojan kertomalle hänelle heti oikea totuus. Vihaajia syyttämättä.
Vihaajien kanssa ei kannata ryhtyä väittelyyn. Jos he suoraan syyttävät sinua jostain, voit toki sanoa että tuo ei ole totta, mutta korkeintaan näin. Paikalta kannattaa poistua heti, tai lopettaa puhelu heti. Valheellisiin viesteihin ei kannata vastata mitään.
Viha voi joskus loppua, jos se ei saa vastareaktiota aikaan, mutta noin pitkän vihan ollessa kyseessä todennäköisyys loppumiseen kuulostaa huonolta. Et voi olla näiden ihmisten kanssa tekemisissä, pakollisiin yhteisiin asioidrnhoitoon liittyviin tapaamisiin voit valmistautua pohtimalla ne huolellisesti etukäteen. Varmista että olet mielessäsi käynyt asiasisällöt etukäteen läpi ja harjoitellut sen asiaan liittyvän puheen, joka on pakollista. Tapaamisessa olet sitten asialinjalla, et ota kantaa etkä osallistu mihinkään keskustelunavauksern, joka menee varsinaisen asian vierestä. Älä edes yritä kaveerata, yritä käyttäytyä aikuisen asiallisesti kaikessa. Hyviä kohteliaisuuksia, joita tapaamisissa odotetaan hyvää päivää, kiitos kahvista ja näkemimiin kannattaa käyttää. Sukutilaisuuksiin mennessä auttaa jopa sr, että lukee etukäteen hyvän käytöksen kirjan ja sen miten noissa juhlissa pitää toimia. Silloin et joudu hämmennyksen tilaan mistään samaan aikaan kun joudut näkemään vihaajia ja keskittymään siihen, että osaat toimia asiallisesti heihin päin.
Kaikkein parasta on vain jättää heidät rauhaan. Vain anna heidän olla omissa oloissaan. Ilkeät puheet loppuvat aikanaan kun et reagoi niihin mitenkään, myoskin ihmiset eivät ole tyhmiä! he kyllä huomaavat milainen sinä olet joten he jättävät nuo puheet omaan arvoonsa.
Sinun ei missään tapauksessa tarvitse alentua heidän tasolleen. Pidä asemasi ylempänä niin saat kaikkien muiden arvostuksen, plus omasi. Miksi edes vierailet tuossa likasangossa!!!!!
Jos joku aloittaa kertomaan sinulle mitä lokaa ovat kuulleet, vaihda HETI puheenaihetta, älä edes alennu kuulemaan sellaista. Mikä parasta, vähennä juoruajienkin kansa kanssakäyntiä. Aloita systemaattisesti karsia pahat ihmiset ystäväpiiristäsi, sinä et heitä tarvitse etkä kaipaa. Eivätkä he liioin sinua.
Kiitoset Oppeliini 1 ja Eräitä neuvoja nimimerkeille. Teiltä sain hyviä ohjeita ja vinkkejä. Neuvoja olisin tarvinnut mm. kun esittelin kuolleen sisareni asuntoa.
Totuuden katsominen, sellaisena kuin se oikeasti on, johtaa viisauteen. Kukaan ei ole täydellinen ja jokainen ihminen tekee virheitä, ja jokainen joskus, ehkä tahtomattaankin, ilman aietta, loukkaa kanssaihmisiään.
Jos tiedät, mistä viha sai alkunsa, tuo tilanne kannattaa ajatella itsensä kanssa alusta loppuun asti. Jos olisi niin, että itse teitm tai toimintasi johti tahtomattasi epäoikeudenmukaisuuteen tuota perhettä kohtaan, kannattaa tunnustaa itselleen tuo kaikki, sellaisena kuin se tapahtui. Jos kyse olisi todella suuresta vääryydestä, voisi miettiä, pystyykö sen vielä jotenkin hyvittämään. Vaikka ei, omaan menneisyytensä katsominen, sellaisena kuin se on ollut, on suurta rohkeutta ja viisautta, joka johtaa parempaan elämään tulevaisuudessa.
Itsensä tunteminen
No kyllä tässä on katseltu nimenomaan totuutta. En ole ollut veljeni kuoleman jälkeen veljeni lasten kanssa missään tekemisissä, he ovat halunneet niin.
(Kyseessä on veljeni puoliso ja kaksi lasta joilla on omat perheet.)
Ja nimenomaan olen perkannut menneisyyteni että löytäisin selityksen vihalle. Mitään siihen viittaavaa, pienintäkään ei löydy! Enhän ole missään tekemisissä heidän kanssaan. En edes tapaa heitä, vain näen kerran pari kuukaudessa kaupassa tms.
Hiljattain yksi sisareni kuoli ja kuolleen veljeni lapset tulivat yhdeksi perijöiksi niin yksi lapsista ja hänen puolisonsa pyyhälsi tervehtimättä ja lupaa kysymättä sisareni asuntoon aukoen ja valokuvaten lipastojen laatikoita! Toimin asunnon näyttäjänä. (En olisi lupautunut jos tiesin) Että sellainen on totuus.
Ok. Vaikuttaa että ovat rahanahneita. Koska ihminen ei halua sellaista tunnustaa, hän voi itsepetoksellisesti oikeuttaa oman ahneutensa jollain tekosyyllä. Toisin sanoen, kun he vihaavat sinua, he voivat ajatella mielessään että perinnöistä tappeleminen sinun kanssasi on oikeudenmukainen teko heiltä itseltään. Jos vihan taustalla on todellisuudessa näiden ihmisten ahneus, tuskin voit heidän käytöstään muuttaa.
siskosi varmaankin tuli veljensä lasten kanssa hyvin toimeen.
Muutoinhan hän olisi testamentilla sulkenut heidät perintönsä ulkopuolelle.
Ihan asiallisella asiallahan "haaskalinnut" siis olivat eli
laillisia oikeuksiaan valvomassa.