Onko aina ihan pakko
1) Ohittaa suoralla tiellä, vaikka ette ajaisi yhtään kovempaa ohituksen jälkeen?
2) Ohittaa oikealta puolelta vaikka se on laitonta?
3) Mennä kahden auton välistä keskiviivaa pitkin?
4) Spedeillä sen prätkän kanssa, joo kyllä se varmasti kulkee erittäin kovaa.
Prätkäilijät huomio..
8
604
Vastaukset
- Jukkis
kun on kiire niin tulee ohitettua autot keskiviivaa pitkin autojen välistä, etenkin ruuhkissa. Ja usein tulee ohitettua ihan sen takia että autojen takana lentää niin paljo paskaa ilmassa että mielummin ajaa edellä.
- terho
Autojen välistä saa mennä mp :llä esim. liikennevaloissa jos ei riko keskiviivaa. Myös mp-poliisit ajavat edellämainitusti. Otappa kuule säännöistä selvää ennekuin tulet tänne itkemään.
- Guthwulf
1. Yleensä jos takanatuleva saa edellemenijää kiinni, takanatulevan vauhti on kovempi. Kannattaisi varmaan katsoa sitä omaa nopeusmittaria ja pitää se siinä missä se olikin eikä kiihdyttää sen jälkeen jos toinen ohittaa sinut ja sitten kiroilla kun se toinen jaa siihen eteen.
2. Oikealta puolelta saa ohittaa 2-kaistaisella tiellä, poislukien moottoritie. Ja jos moottoritiellä ajelet vasemmanpuoleista kaistaa muuta liikennettä hitaammin, kannattaisiko harkita siirtymistä sinne oikealle kaistalle? Siellä kuitenkin sinunkin kuuluu ajaa.
3. Niinkuin edellä kerrottiin, se on sallittua.
4. Mitähän spedeilyä tuossakin tarkoitit? Jos olet kateellinen niin osta itsellesi pyörä. Jos taas sinulla ei ole siihen rahaa, ei se ole meidän muiden syy.- perkele
Juu, ehkä olenkin kateellinen PYÖRÄSTÄ, mutta se ei taaskaan ollut se mitä hain. Ja tuosta laillisuudesta, mitä olen kuullut niin poliisit eivät tuota katsele kauhean suopeasti, eikä se todellakaan täysin laillista ole. Ja vielä tuohon spedeilyyn, onhan se järjetöntä vetää motarilla 200km/h , mutta he onneksi riskeeraavat vain oman henkensä..
- terho
perkele kirjoitti:
Juu, ehkä olenkin kateellinen PYÖRÄSTÄ, mutta se ei taaskaan ollut se mitä hain. Ja tuosta laillisuudesta, mitä olen kuullut niin poliisit eivät tuota katsele kauhean suopeasti, eikä se todellakaan täysin laillista ole. Ja vielä tuohon spedeilyyn, onhan se järjetöntä vetää motarilla 200km/h , mutta he onneksi riskeeraavat vain oman henkensä..
"mutta he onneksi riskeeraavat vain oman henkensä"
Niinkö ? Jos en väärin muista, niin tuolla liikenteessä on muitakin !!!!
Voi herranjestas sentään tätä nykyasennetta !
MINÄ MINÄ MINÄ.....
- autoilijapyöräilijä
Pyörällä ajaessani pidän mielelläni turvaväliä autoihin sekä eteen että taaksepäin kun pienikin töytäisy voi olla vaarallinen. Viimeksi perjantaina näin kun yhdellä autoilijalla oli jotain muuta puuhaa ratissa kehä ykkösellä ja auto karkasi käsistä niin että oli törmätä viereisellä kaistalla vähän edempänä ajaneeseen pariskuntaan prätkän päällä. Kuski huomasi viime hetkellä pyörän ja tempaisi ratista takaisin omalle kaistalle pelästyneen näköisenä.
- ei kateellinen
noo . . . tänäkin kesänä on tapahtunut luonnollista poistumaa motoristien keskuudessa , mutta ensikesänä siellä on taas uudet spedet , valitettavasti .
- autoilijapyöräilija
ei kateellinen kirjoitti:
noo . . . tänäkin kesänä on tapahtunut luonnollista poistumaa motoristien keskuudessa , mutta ensikesänä siellä on taas uudet spedet , valitettavasti .
Onneksi tehokkaalla pyörällä saa helposti sen turvavälin takana ajaviin mutta juntit luulee sitä kilvanajoksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658