Mikä on mielestäsi surullisin joululaulu ?
oma mielipiteeni on VARPUNEN JOULUAAMUNA, sillä se käsittelee rankkoja aiheita näin jouluna, joka ennenkaikkea tulisi olla iloinen juhla lähimmäisten seurassa.
Surullisin joululaulu ?
11
4967
Vastaukset
- A.L
VARPUNEN JOULUAAMUNA ..SEN LAULOI KANTTORI 3V LAPSEMME HAUTAJAISISSA 18. 12.1987.
- .....
Itse asiassahan laulu on positiivinen, koska pikkuveli tulee linnun muodossa kertomaan olevansa taivaassa. Tietenkin surullinen pikkuveljen kuolema sitä on edeltänyt.
Kovin samoja teemoja seurailee Konsta Jylhän joululaulu:
Joulun aatto nyt saa,
jo ilta tummuu ja hiljenee maa.
Kuka kulkee nyt yksinään kalmistoon,
kuka yksin näin kylmässä on?
Pieni lapsonen vain,
joka näin kiiruhtain
jälleen kynttilän haudalle tuo.
Paikka hiljainen on,
tumma, liikkumaton.
Äidin haudalle valon hän suo.
Liekin niin häilyvän
tuo hauta rakkaimman hetkeksi saa.
Sitä katsovi silmin hän kaipaavin,
sitä katsoo ja taas odottaa:
koska joulun hän saa,
koska voi naurahtaa kera muiden
taas kuin ennenkin?
Mutta niin hiljainen koti yksinäisten,
on kuin puuttuisi siunaus sen. - MEAS
Minusta surullisin on Sylvian joululaulu. :(
- Christmas metal
Samaa mieltä. Onneksi oma pikkuveli on hengissä.
Kuuntelin juuri Raskasta Joulua -levyn ja Marco Hietala laulaa ko biisin mun musiikkimakuun sopivalla tavalla ja kyllä on niin surullinen laulu kun olla voi. Tuossa levyssä teenkin niin että kuuntelen Nisse-polkan viimeisenä että jää parempi ja iloisempi mieli.- Mustapääkerttu
Sylvian joululaulu on lähinnä haikea ja kaipauksen sisältävä, muttei mielestäni surullinen.
Siinähän ei oikeastaan surra mitään sanan varsinaisessa merkityksessä.
Tuolla aiemmin ollut Konsta Jylhän jolulaulu on omasta mielestänikin surullisin.
Siinä suru on käsin kosketeltava.
- todella suru
Kuka tappoi tontun? Sävelsin sen tänään.
- Vitun paska joulu
Leevi And The Leavings: Onneksi jouluun on aikaa..
Tämä biisi panee vituttamaan oikein kunnolla. - Anonyymi00008
Kreeta Haapasalon Joululaulu, en ihan heti keksi surullisempaa.
- Anonyymi00009
Joululauluissa on montakin liikuttavaa, puhuttelevaa kaunista laulua. Nuo edellä mainitut ja sitten se Kaksi kynttilää. Kyllä omat edesmenneet rakkaat tulee mieleen ja kyyneleet virtaa.
- Anonyymi00010
en tiedä mikä on surullisin mutta kaunein on juice leskisen sika koska se on tärkeä sanoitus koska kappale sika kertoo siitä mikä pitäisi olla joulun syvin olemus eli se on juicen mukaan rauha, kiltteys, läsnäolo eikä mikään kiire, ruoka &mässäily ja lahjat.
- Anonyymi00011
Meidän kissan lempikappale...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261750
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
- 130900
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni52897Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240868Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739