Tapiolan kiireet ?

autoa tarvitseva

Pari viikkoa sitten autoni perään ajoi toinen auto josta työnnyimme kuorma-auton perään. Takapää sekä keula kasassa. Asumme maaseudulla ja auto on tärkeä päivittäinen kulkuväline meille. Vakuutusyhtiö Tapiola ei antanut meille sijaisautoa koska olemme eläkkeellä, emme siis tarvitse heidän mielestään kauppareissuillamme autoa, muutenkin autoomme tulee noin 15000 km vuodessa joten ei se tyhjän panttina meillä makaa. Vielä ei ole kuulunut vakuutusyhtiön puolelta halaistua sanaa miten automme korjataan/lunastetaan. Koska, milloin ?

10

292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vakuutuskamreeri

      Vika on varmaan siinä että menit jotenkin sinne peräänajaneeseen autoon työntymään kuorma auton perään. Tarina on sen verran outo että varmaan ottaa aikansa selvittää kuka oli missäkin ja mitä tapahtui. Voi tulla myös lisäselvityspyyntö.

      • autoa tarvitseva

        Tottahan vika minussa oli kun väliin ehdoin tahdoin jäin. Tosin vakuutusyhtiö ja poliisi oli toista mieltä. Outohan tarina on totta totta jos sen niin mieltää, helpoista asioistakin saa vaikeita kun oikein yrittää.


      • vakuutustäti
        autoa tarvitseva kirjoitti:

        Tottahan vika minussa oli kun väliin ehdoin tahdoin jäin. Tosin vakuutusyhtiö ja poliisi oli toista mieltä. Outohan tarina on totta totta jos sen niin mieltää, helpoista asioistakin saa vaikeita kun oikein yrittää.

        "helpoista asioistakin saa vaikeita kun oikein yrittää. " näinhän se on.
        mutta tohon sun alkuperäiseen kysymykseen "Koska, milloin ? "
        -ei mitään hajua ja tuskin kenelläkään muullakaan täällä palstalla,kannattaa kysyä sieltä vakuutusyhtiöstä eikä täällä keskustelupalstalla "itkeä" asiasta.


      • Autoa tarvitseva
        vakuutustäti kirjoitti:

        "helpoista asioistakin saa vaikeita kun oikein yrittää. " näinhän se on.
        mutta tohon sun alkuperäiseen kysymykseen "Koska, milloin ? "
        -ei mitään hajua ja tuskin kenelläkään muullakaan täällä palstalla,kannattaa kysyä sieltä vakuutusyhtiöstä eikä täällä keskustelupalstalla "itkeä" asiasta.

        Kuules vakuutustäti. Se on just niin, kun yrittää yhtiöön soittaa vakuutustapahtumasta niin vaikeaksi menee yhteyden saaminen mutta ans olla kun haluaa tehdä vakuutuksen niin silloin kyllä vastaajia riittää. Nyt tapahtumasta on kulunut 3 viikkoa, olen ollut yhteydessä vak. yhtiöön mutta päätöstä ei ole kuulunut vaikka asia on täysin kiistaton.


      • vakuutustäti
        Autoa tarvitseva kirjoitti:

        Kuules vakuutustäti. Se on just niin, kun yrittää yhtiöön soittaa vakuutustapahtumasta niin vaikeaksi menee yhteyden saaminen mutta ans olla kun haluaa tehdä vakuutuksen niin silloin kyllä vastaajia riittää. Nyt tapahtumasta on kulunut 3 viikkoa, olen ollut yhteydessä vak. yhtiöön mutta päätöstä ei ole kuulunut vaikka asia on täysin kiistaton.

        niin ja entäs sitten. onko se täällä "itkeminen" nyt jotenkin auttanut asiaa ? tuskin.


    • plöör

      Tämä on ikävä asia, jos vastapuolen vakuutus sattuu olemaan yhtiössä, jossa homma ei toimi, siihen kun ei itse voi vaikuttaa edes yhtiötä vaihtamalla.

    • syrjitty4

      >Pari viikkoa sitten autoni perään ajoi toinen auto josta työnnyimme kuorma-auton perään. Takapää sekä keula kasassa. Asumme maaseudulla ja auto on tärkeä päivittäinen kulkuväline meille. Vakuutusyhtiö Tapiola ei antanut meille sijaisautoa koska olemme eläkkeellä, emme siis tarvitse heidän mielestään kauppareissuillamme autoa, muutenkin autoomme tulee noin 15000 km vuodessa joten ei se tyhjän panttina meillä makaa. Vielä ei ole kuulunut vakuutusyhtiön puolelta halaistua sanaa miten automme korjataan/lunastetaan. Koska, milloin ? <

      Etkö tiedä, että eläkeläisiä syrjitään juuri tuollaisessa asiassa. Minun tapauksessa vakuutusyhtiöstä sanottiin suoraan, että eläkeläiset eivät tarvitse sijaisautoa. Perustelin tietysti miksi sijaisautoa tarvitaan, ei auttanut. Tästä asiasta on tehty myös eduskuntakysely 2008. Sosiaali- ja terveysministerin sijaisena vastasi asiaan Peruspalveluministeri Paula Risikko. Niin, että kyllä asiasta tiedetään, mutta meitä joille tuollaista sattuu on vähän joten ei lainlaatijatkaan välitä asiasta pätkääkään.

      Tässä osoite: http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/kk_937_2008_p.shtml

    • tappiola

      Vakuutusyhtiöt syrjivät kaikkia vakuutuksenottajia. Mitä suuremmasta vahingosta on kysymys, sitä hanakammin ovat kiistämässä korvauksia.

      Tuttua on tuo perustelu "kun ei ole teillä tarvetta", niin ei korvata vaikka vakuutusehdoissa lukisi mitä.

      Esim.kotivakuutukseen liittyvää tilapäisasumista ei korvata mitenkään, kun on mahdollisuus asua myös mökillä. Sama juttu autovakuutusten kanssa.

    • korv.käs.

      Tuollaisessa tilanteessa vakuutusyhtiö monesti tarvitsee poliisilta tutkintailmoituksen tutkintapöytäkirjan. Ja toki vahinkoilmoituksen. Joskus näissä asioissa vaan menee aikansa, vaikka ne itsestä tuntuisikin ihan selviltä tapauksilta.
      Ainahan on mahdollista käyttää omaa kaskoa (jos löytyy tarvittavan laaja vakuutus) ensin, jolloin saa oman auton heti korjaamolle. Toki joudut maksamaan siitä ensin omavastuun. Mutta kun asia on syyllisen vakuutusyhtiössä ratkottu, niin sun oma yhtiö hoitaa syyllisen yhtiön kanssa korvaukset keskenään ja sitten myös omavastuu palautetaan sulle.

      Vuokra-autoa ei liikennevakuutuksesta myönnetä, ellei ole työn puolesta (tai työmatkoihin) tarpeellista. Huonosti on asiat perusteltu, jos on sanottu että eläkeläiset eivät tarvitse autoa... Nämä asiat on liikennevahinkolautakunta määrittänyt ja vakuutusyhtöiden on niitä noudatettava.
      Mutta kyllä esim. eläkeläisille on myönnetty taksikäyntejä kauppaan tai lääkäriin, varsinkin jos asuvat taajaman ulkopuolella.

    • Pohjolainen

      Mulla Tapiolan kaskovakuutukseen kuuluu sijaisautovakuutus eli saan sijaisauton kun haen korvausta Kaskostani. sitten kun syyllinen selviää niin sen vakuutuksesta vak.yhtiöt sumplivat keskenään kuka maksaa ja mitä. Jos auto lunastetaan niin taitaa saada 2vko ajaksi sijaisauton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1479
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      462
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe