Kaikkien ukastajien toiveuusintana tulle tässä tämä mainiosti helluntailaisia ja muita kasteenuusijoita ja heidän argumentointiaan hienosti parodioiva tarina. Hauska se ei ole, koska se vastaa niin hyvin todellisuutta. Olkaapa hyvät! Hyvää joulua ja siunausta ja Kristusvaloa kaikille ukastajille!
LATE LAHKOSAARNAAJA: "Kas Harrihan se sieltä taas tulee toimistooni. No mitäpä tällä kertaa Harri?"
HARRI: "Meille syntyi kaksi kuukautta sitten se poikavauva. Ollaan vaimon kanssa luettu Raamattua, ja haluaisimme, että poikammekin kastettaisiin."
LATE: "Aaaarrgghh! VARJELKOON! Kauheaa, kun verenpaineeni nousee! No, jospa yritetään rauhallisesti selvittää tätä asiaa. Päällykäisen Esa on opiskellut paljon tätä kastetta, niin voisimme pyytää häneltä asiantuntijalausuntoa tähän hirve... tuota ongelmaan. PÄÄLLYKÄINEN!!"
ESA: (tulee paikalle) "Rauhaa!"
LATE: (Ottaa verenpainelääkettä) "Päällykäinen, eikös Raamatun oppi ole se, ettei pikkulasta saa ikinä kastaa?"
ESA: "Meidän seurakunnassa on tapana kastaa vasta myöhemmin, mutta ei sille Raamatussa itseasiassa ole mitään opillista estettä."
LATE: "Se on, Harri, opillisesti täysin vastoin Raamattua. Ja kaikki lasten kasteelle tulemiset määrätään Raamatussa lujasti estämään."
HARRI: "Eikö Raamatussa kastetuissa monissa perhekunnissa ollut lapsia?"
LATE: "Miten on Esa, oliko niissä lapsia?"
ESA: "Luultavasti oli aivan sylilapsiakin. Ja kaikkiin kansoihin tietysti kuuluvat myös lapset."
LATE: "Raamatun perheissä ei ollut, Harri, koskaan pieniä lapsia, eivätkä lapset kuulu myöskään kansoihin."
HARRI: "Jeesushan sanoi, että pitää sallia lasten tulla Hänen tykönsä."
LATE: "Oliko, Päällykäinen, Jeesuksen luo tuoduissa sylilapsia?"
ESA: "No olihan niissä, ja aivan pieniä vauvojakin."
LATE: "Ne Jeesuksen luo tuodut olivat, Harri, kaikki melkein aikuisia. Heidän keski-ikänsä oli sellaiset 46 vuotta."
HARRI: "Eikö lapsi tarvitse pelastusta siinä kuin aikuinenkin? Kaikki ovat syntisiä? Jokaisen pitää uudestisyntyä?"
LATE: "Onko, Esa, lapsilla samanlainen pelastumistie kuin aikuisilla?"
ESA: "On, kaikilla ihmisillä ihan samanlainen, iästä riippumatta."
LATE: "Lapsille on, Harri, ihan erilainen pelastustie kuin aikuisille. Voivatko pikkulapset edes uskoa, Esa?"
ESA: "Jeesus sanoi, että aivan pienet voivat uskoa, ja pienten usko on esimerkillistä."
LATE: "Pitää olla, Harri, aikuinen tai ainakin melkein aikuinen ennen kuin Jeesuksen mielestä voi uskoa."
HARRI: "No voidaanko tätä lapsen kastetta nyt mitenkään järjestää?"
LATE: "Eiiiii!!! Eih! Eihän, Eihän tätä, Esa, voida järjestää? Eihän!?"
ESA: "No ensimmäisenä tulee mieleen, että yksi tuntemani luterilainen pappi voisi kastaa pojan."
LATE: "ESA PÄÄLLYKÄINEN! SINUT ON EROTETTU TÄSTÄ SEURAKUNNASTA!"
Tätä on kaivattu varmasti jo täällä
7
225
Vastaukset
- Kiitos jutusta
Noin se menee. Juuri noin se menee.
- niinhän se menee
niin menee.
- hyvä satu
niinhän se menee kirjoitti:
niin menee.
Totta.
Tuo juttu menee päin honkia! - ja siksi kysynkin
hyvä satu kirjoitti:
Totta.
Tuo juttu menee päin honkia!Eikö kannattais lähteä pois Lahkosaarnaajan vedätyspuljusta?
- hah hah haa
Tulee ihan Jope Ruonansuun esittämä kieroilija autokauppias mieleen tuosta ukastajasaarnaajasta.
- voijoiettäjaaa
Ahaa ja joku löysi kadonneen lapsuutensa vanhasta ketjusta !
hahahaaaaa todellakin näitä ikuisia lapsia jotka nauraa omalle peilikuvalleenkin.
sitten he ovat olevinaan uskovinaan että vauvalla olisi olevinaan jokin uskoksi sanottu, voi mopon sarvi tätä kansaa. Olipa hauska tarina ja ohjeet kasteesta. Kiitos! Tällaista on juuri helluntailais-karismaattisissa seurakunnissa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.992200Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n502155Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501865Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751380- 931349
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311130Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men621113- 68979
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285930