Onko ulkonäkö suhteen aloituksessa A ja O?
Mites jos tutustuu ihmiseen netin kautta, ihan pelkästään kirjoituksilla ja omilla sanoilla. Onnistuuko suhde, vaikkei ole ihastunut "ensinäkemältä" tai jotain tuollaista, vaan on keskustellut ja tutustunut ensin netin kautta pitkään.
Ja ylipäätään jos netin kautta ihastuu, vaikka keskustelisi monta kuukautta joka päivä monen tunnin ajan, niin onko siinä kuitenkin ero sille, että treffailee kerran viikossa pari tuntia tyyliin ruokailu ja ehkä leffa?
Miten siis käy, jos on monta kuukautta jo tutustunut ihmiseen, sit hänet tapaa, eikä ulkonäön puolesta aivan heti löydykään niitä ihastuttavia piirteitä...?
Voiko ulkonäkö olla merkityksellinen? Entä jos tutustuu netissä?
4
250
Vastaukset
- Nainen...
Oman siippani kanssa juteltiin n vuosi netissä ennen kun nähtiin. Alkuun ihan s-postilla, sitten mesessä tunnista toiseen.. Oltiin tosi paljon tekemisissä netin kautta. Mies näki minun kuvani ennen kuin kirjoitti minulle. Hän näytti kuvansa minulle myöhemmin. Aluksi olin vähän "nääh, ihan ok, mut ei mikään ihmeellinen" mutta kun tunteita alkoi tulemaan, alkoi hänenkin ulkonäkönsä olemaan erittäin miellyttävä.
Sitten nähtiin, vihdoin ja viimein. Alkuun irl oli sama, ei oikein mun tyylinen, muttei mitään vikaakaan. Ja kas kummaa, jonkun ajan päästä hän oli maailman seksikkäin mies. Ja on edelleen. Muutimme äskettäin yhteen, hän tuli toisesta kaupungista luokseni.
Toki voi käydä niin, että luo toisesta mielikuvan ja ihastuu siihen ja sitten myöhemmin huomaa että eihän toi ole sellainen kun luulin. Vaikkei toisessa mitään vikaa olekaan, voi tulla pettymys ja suhde kärsii ja se voi päättyä siihen. Itse sain mitä halusinkin ja nyt olen erittäin onnellinen. Löysin itselleni sopivan ihmisen. Se on harvinaista se. - hhy55665665656666565
Jos kehittää toista kohtaan tunteita niin kyllähän se ikäänkuin tekee vähemmän nirsoksi.
Itselleen kävi, nyt jo tosin exän kanssa, niin että jutusteltiin netissä etäisyyden takia aktiivisesti noin kaksi kuukautta. Sitten kun nähtiin niin käytännössä heti oltiin parisuhteessa, seksiä 15 minuutin päästä kun päästiin kämppään sisään, muutettiin yhteen ilman mitään sen kummempia.
Ja se täytyy vielä sanoa että kyseessä oli sellainen nainen ettei esim. baarissa pokaamisessa olisi ollut mitään saumaa. Eli kyllä se nettailu auttoi. - lifemocker
ulkonäköön ihastutaan, sisimpään rakastutaan
- nettiin vaan
No voi käydä hyvin tai huonosti.
Olen tutustunut moniin henkilöihin netin välityksellä. Puolentusinaa tapasinkin. Kyllä se ulkonäkö ja olemus vaan vaikuttaa. Jos ei tavatessa oikein napannut niin sitten jäi vaan se viime ponnistus siitä pois. Eli ei enää vitsinyt panostaa sen enempää. Ystävyys jatkuu ja yhteyttä kyllä pidetään. Kaikenkaikkiaan olisikin parempi ehkä tavata suht nopeasti ennenkuin alkaa elämään pää pilvissä.
Minulle se ehkä seitsemäs tapaaminen oli sitten se joka nappasi. Pidin toisen ulkonäöstä, hän oli "tyyppiäni", aikaa vietettiin aina lomilla ja joskus viikonloppuisin. Pari vuotta sitä kesti. Mentiin jossain välissä naimisiinkin. Se oli hyvä koska Suomessa ainakin Lahdessa on ikävä byrokratia maahanmuuttajien riesana. Poliisikuulustelut ja kaikki. Mutta onneksi oltiin oltu jo naimisissa jonkun aikaa ennen muuttoa ja EU:n sisällä. Mutta silti yllättävän kankeaa. Lopulta kaikki onnistui ihan hyvin vaikka välillä hermoja rassasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as983752Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna343234- 603199
- 622993
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)682874Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.672809On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle632514Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä802321- 452162
- 692158