Kävimpä pitkästä aikaa äidin luona ja vein samalla joululahjan ja taas jaksoi muistuttaa kuinka hyvin sisaruksillani menee ja hienot talot, autot , miehet ja rahaa ja minä olen nyt työtön ja olen elänyt elämäni oman pääni mukaan ja en ole heiltä kysellyt neuvoja. Olen ihan tyytyväinen omaan elämääni. Pyysivät jouluaattona käymään, mutta taidan jättää väliin, kun en jaksa kuunnella kun moittivat minua. Vietän aaton ystäväni kansss
Et
silleen...
3160
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vittu mitä paskiaisia, miten voi läheiset olla noin ilkeitä toisilleen. Jos olisin sinä niin haistattaisin pitkät paskat tuollaiselle "me emme hyväksy sinua ennen kuin sinulla on talo, auto miehet ja rahaa". Materialistiset idiootit kuvittelee et ne voi päästellä suustaan mitä huvittaa, ne pitää itseään sua parempana. Kiva perhe.
Teet oikean ratkaisun kun et mene jouluna. Aika useat muistavat aina kertoa, mitä uutta ovat ostaneet, aivan kuin se olisi koko elämän sisältö, ja että vain sen kautta sinut määritetään hyväksi, menestyväksi ihmiseksi.
Vaikka olisi varaakin ostaa, niin täytyy pitää mielessä, että muilla saman perheen jäsenillä ei aina ole asiat yhtä "hyvin". Jos ostamista ja posketonta kuluttamista nyt voi pitää hyvän elämän meriittinä.
Tuollaiset kehujat eivät välttämättä tule aidosti apuun, kun tarvitaan, mutta ovat todella herkkiä pyytämään apua sellaisilta, perheen hiljaisemmilta, koska hiljaiset eivät yleensä uskalla asettua vastaan.
Jouluna voi tehdä vain hyvää rauhoittua hetken, ja miettiä mitä haluaa elämältä. Et ainakaan halua tulla heidän kaltaisekseen. Voitat vain kun olet aitojen ystävien kanssa.
Ilmoita vain, ettet pääse tulemaan aattona. Ei selityksiä, että miksi, että inhoat heidän kehuskelua.
Hienot talot ja autot ja tavarat ja vaatteet on todella monta kertaa kustannettu luotto ja velkarahalla -- hyvin menee niin kauan kuin taantuma kiertää kaukaa oman talouden ja työt?
Parempi ystävien kanssa joiden kanssa kiva jutella muita juttuja kun kamat ja tavarat ja ah ulospäin niin uljaat siipat ja työurat....